Otrdien, 1. jūlijā, redakcija saņēma vēstuli, kas izsūtīta 27. jūnijā un kurā iedzīvotājs aicina pievērst lielāku uzmanību pilsētas parkam, kurā zāle vēl pagājušajā nedēļā nebija nopļauta. Par to rakstījām ceturtdienas, 26. jūnija, laikrakstā. Šīs nedēļas sākumā lielā zāle parka teritorijā tika nopļauta, tomēr jautājumi par parka izmantošanu joprojām ir aktuāli.
Dome – nolaidīga
"Pavasarī vienā no jūsu laikraksta numuriem Tukuma pilsētas mērs Šulca kungs teica, ka Tukuma pilsētas domes darbinieki sakopj Tukuma pilsētas parku, ka dome ir uzņēmusies šefību par to. Tagad skaidri redzams, kāda ir šī šefība. Tukuma pašvaldības policijai ir tiesības uzlikt soda naudu par teritorijas nesakopšanu, un šinī gadījumā policijai jāsoda Tukuma dome, jo viss parks ir apaudzis ar zāli. Ir gadījies būt daudzās Latvijas pilsētās, bet tik nesakoptu parku, kāds ir Tukumā, nav nevienā citā pilsētā. Uz Tukumu cilvēki brauc pēc smukuma – vai ne tā?
Tukumā domes vadošie darbinieki Guntis Leksis un Ēriks Lukmans sola, ka parka teritorija tikšot nopļauta līdz pilsētas svētkiem. Droši vien šie kungi ir saglabājuši praksi no PSRS laikiem. Tad arī, ja brauca kāda komisija, ja brauca kādi viesi, daudz kas tika saposts, sakārtots, bet ikdienā… Kaut gan PSRS laikos daudz kas bija tīrāks, sakoptāks nekā tagad. Šķiet, ka Tukuma dome izlieto noteiktu līdzekļu daudzumu Tukuma tēla spodrināšanai. Iespējams, ka Tukumu apciemo arī kāds potenciāls investors, kas vēlas Tukumā ieguldīt savu kapitālu. Pirms kaut ko ieguldīt, tiek daudz kas apskatīts, pārbaudīts. Sakiet, lūdzu, ja kāds no malas ierauga, kādā stāvoklī ir pilsētas parks, vai rodas vēlēšanās šeit kaut ko darīt?
Uzskatu, ka Šulca kungam vajadzētu pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no šādiem darbiniekiem, kas nes Tukumam kaitējumu. Nav jau aiz kalniem pašvaldību vēlēšanas. Gan jau tukumnieki atcerēsies, ko katrs darījis Tukuma labā."
Ojārs Bērzs
Rekonstrukcija būs
Par pilsētas parku savas bažās iedzīvotāji izteica jau tad, kad tā malā sākās būvniecība. Toreiz tika izteiktas aizdomas, ka dome tīšuprāt parku tur nesakoptu, lai kaut kad to izsolītu un atļautu apbūvēt. Tad varētu teikt, ka atkal kāds uzņēmējs sakopis vienu pilsētas stūrīti, kā tas parasti tiekot darīts.
Tiesa gan, jau pirms pāris gadiem radās iecere parku atjaunot un izstrādāt tam tehnisko projektu; tika piesaistīti augstskolu studenti un mudināti iesniegt savus priekšlikumus tā attīstībai, diemžēl nekas uz priekšu nav pavirzījies. Tāpēc interesējāmies, kad beidzot tiks īstenots rekonstrukcijas projekts, kam līdzekļi tika paredzēti jau pagājušā gada budžetā.
Tukuma domes ainavu arhitekte Maija Fogele skaidroja, ka pilsētas parks nav atstāts novārtā. Būvvaldē jau akceptēts arhitektūras plānošanas uzdevums, lai varētu izsludināt konkursu tehniskā projekta izstrādei tā atjaunošanai. Šiem darbiem vasaras otrajā pusē tiks rīkots konkurss.
Paredzēts īstenot daudzu tukumnieku sapņus
Kā liecina redakcijai atsūtītais parka rekonstrukcijas plānošanas uzdevums, parka atsevišķas teritorijas plānots iežogot, paredzot parkā vairākas ieejas. Paredzēta parka nosusināšana (dīķis, grāvji, drenāža utml.), piebraucamā ceļa izbūve no Revolūcijas ielas, automašīnu stāvlaukumi pie Revolūcijas un Lielās ielās, gar Lielo ielu paredzēta ietve ar veloceliņu (minimālais platums – 3 m) -atbilstoši tehniskajam projektam «Lielās ielas rekonstrukcija». Paredzēts iekārtot bruģakmens seguma pastaigu celiņus un atpūtas vietas. Pie celiņiem un atpūtas vietās paredzēts uzstādīt arhitektūras mazās formas – atkritumu urnas, soliņus, riteņu novietnes. Paredzēts izveidot arī celiņu (vēlams – pa teritorijas perimetru) skrituļošanai un skriešanai (asfalts, grants izsijas), kā arī pastaigām no krāsaina bruģakmens. Plānotāji uzsver, ka vēlams paredzēt arī sabiedriskās tualetes ar pieslēgumu ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai un paredzēt vietu publiskai ēkai – bērnu rotaļu un atpūtas centram, kafejnīcai (arī kā vasaras kafejnīcai). Ir padomāts arī par parka apgaismojumu – gan funkcionālu, gan dekoratīvu. Plāns paredz saglabāt zaļo lauci parka centrālajā daļā un bērnu rotaļu iekārtas visām vecuma grupām izvietošanu. Jaunā parka daļā esošo uzbērumu paredzēts daļēji saglabāt apstādījumiem, daļēji – slidkalniņa vajadzībām. Plānā ir paredzēta vieta arī nelielai vasaras estrādei ar stacionārām sēdvietām, kā arī vieta izbraukuma cirka teltij. Iecerētas vairākas apstādījumu grupas pacēlumā (figurālā puķu dobe) un skulpturāli veidojumi. Jaunajā parka daļā paredzēta vieta distanču slēpošanas trases izveidošanai. Visā parka teritorijā paredzēti pavasara puķu un sīpolpuķu stādījumi jauktās grupās ar ziemcietēm un krūmu stādījumiem, tāpat paredzēts ierīkot un atjaunot zālienus un apstādījumus tam paredzētajās zonās, paredzēt lielu koku – dižstādu – stādīšanu tam piemērotās vietās.
Jautājums Hohfeldam. Kāpēc nav uzlikts sods par teritorijas nesakopšanu Pilsētas Domei??? MĪZEĻI!!!!!!
Vispār Tukumā nav parku…tas 1905. gada ”parks” nav parks, bet gan pāris celiņi starp kokiem.
Atļaušos aizskart tēmu „Kāpēc nav nopļauta zāle pilsētas parkā”!
Kā var uzdrīkstēties atbildēt tik „neapdomīgi”, kā tā var atļauties nesaprotu?
Guntis Leksis un Ēriks Lukmans: „Parasti, ja parkā notiekot pasākumi, to izdarot pirms pasākumiem, bet, ja nekas tāds netiekot plānots, līdzekļu taupības nolūkos – to pļauj pirms pilsētas svētkiem. Šāda kārtība attiecas arī uz Durbes parku pie rotondas un Mālkalnu.”
Kas ir valsts, pilsētas un pagasta budžets salīdzinājumā ar ģimenes budžetu kaut kas augstāks, pārāks?! Labi, ka es vismaz dzīvoju daudzstāvu mājā, bet žēl, ka manai vecmāmiņai jādzīvo privātmājā un jākopj zālājs, jāapcērp dzīvžogs jākopj pieguļošā teritorija, jo kā nekā soda nauda var iegriezt robu viņas budžetā.
Vai godātā vadība nevarētu atļaut arī mirstīgajiem sakopt savu apkārtni tikai uz pilsētas svētkiem!