Zentenes pagasta «Jaunozolos» saimnieko Aigars Birziņš. Viņam ir piemājas saimniecība, kurā nodarbojas ar cūkkopību. Apstrādājamo lauku platība kopā ar nomājamo zemi aizsniedz 35 ha. Iepretī mājai otrpus ceļam – ferma ar vairāk nekā 100 cūkām. Kad sadzimst sivēni, tad cūku skaits lielāks, kad sivēnus realizē, dzīvnieku skaits samazinās. Ar to arī pietiek, lai saimniekotu nelielā saimniecībā, izskolotu dēlus un iztiktu paši.
No dzīvokļa uz māju
Saimniecībā ir T-40 markas traktors, nepieciešamās augsnes apstrādes mašīnas un labības kombains. Tas ir tieši tik daudz, lai justos neatkarīgs un savā saimniecībā visus darbus varētu pats padarīt. Un arī traktors lielāks un jaunāks nemaz neesot vajadzīgs, jo apstrādājamās zemes nav daudz. Saimniekam ir Kandavas lauksaimniecības tehnikuma izglītība, tāpēc viņš savu tehniku remontē pats. Kolhoza laikā deviņus gadus strādājis kopsaimniecībā par mehāniķi, ģimene dzīvojusi daudzdzīvokļu mājā. Kad laiki mainījušies, par pēdējiem krievu rubļiem nopircis «Jaunozolu» mājas, kas atradās netālu no pagasta centra, jo dzīvot dzīvoklī un nodarboties ar saimniekošanu nebūtu visai ērti, turklāt arī dzīvošana daudzdzīvokļu mājā bija kļuvusi dārga. Tāpēc no diviem variantiem – braukt uz Baltkrieviju pēc jauna traktora, vai pirkt māju, izvēlējās pēdējo.
Pie mājas bez riteņiem stāv «Žigulītis». Uzjautāts par to, saimnieks vien atsmej, ka vecā, labā, savulaik tik noderīgā mašīna nolikta goda vietā. Kā jau daudziem Tukumā un rajonā pirkta pat rožu naudu un arī bijusi nepieciešama, lai rozes varētu realizēt, sagādāt potzarus un veikt citus saimnieciskus darbus. Nu jābrauc ar jaudīgākām mašīnām un laukos bez sava transporta vairs iztikt nevar, jo sabiedriskā satiksme lauciniekus nenodrošina.
Pēc sivēniem ir pieprasījums
Runājot par cūkkopību, Aigars teic, ka sivēni esot jau aizrunāti sešus mēnešus uz priekšu. Pieprasījums esot atkarīgs no sivēnu labās kvalitātes un, protams, arī krīzes: pat daži atpūtnieki, kuri vasarās dzīvojot Engurē, nolēmuši līdz rudenim nobarot paši savu suķēnu un pieteikušies rindā uz sivēniem, nemaz jau nerunājot par lauciniekiem. Daži meklē iespēju nopirkt visu sivēnu metienu uzreiz. Kad cilvēkiem bija nauda un darbs, daudzi kundes bija pazuduši, tagad atkal atradušies. Daudzi jau ņem sivēnu un piesakās pēc sešiem mēnešiem uz nākamo. Sivēns pašlaik maksā Ls 35. Arī par nobaroto cūku realizāciju A. Birziņš nesūdzas, vien jāskatoties, cik kur maksājot par dzīvsvara kilogramu.
Nepieciešamo lopbarību izaudzē savā saimniecībā, «Tukuma Straumē» pērk lopbarību vien sivēnmātēm un mazajiem sivēniem. Piedevas iegādājas «Baltic Feed». Izdevīgi esot SIA «Melderis» pakalpojumi, kad dzirnavas atbrauc, samaļ pašu audzētos graudus, pievieno vajadzīgās piedevas atkarībā no tā, cik var tajā brīdī atļauties. "Cik maciņš biezs, tik smeķīgu barību cūkām uztaisām," saka Aigars. No tā arī atkarīgs, cik ilgā laikā cūkas izaugs. Dzīvsvara pieaugumus cītīgi nerēķinot un nesverot – kā saka saimnieks, paļaujoties uz intuīciju. Arī cūku mākslīgo apsēklošanu veicot pats, pretējā gadījumā cūkkopības izmaksas palielinās un izdevīgums mazinās.
Palīdz zināšanas un čaklums
Aigars atzīst, ka viņam dzīvot un saimniekot palīdzējusi Kandavas lauksaimniecības tehnikumā gūtā izglītība. Kādreiz jau tai arī esot bijis milzīgs prestižs. "Ar Kandavas izglītību cilvēks var izdzīvot. Beidzot skolu, ir visas vajadzīgās vadītāja apliecības, virpošanas, metināšanas, metālapstrādes prasmes. Tiek iedots viss, kas lauku cilvēkam ir vajadzīgs," atzīst saimnieks.
Piemājas saimniecība palīdzējusi uz savām kājām nostāties arī dēliem. Viens arī beidzis Kandavas lauksaimniecības tehnikumu un strādā kokapstrādes uzņēmumā «Vika Wood», nodibinājis savu ģimeni. Otrs dēls dzīvo Jelgavā un strādā Konkurences padomē, bet trešais vēl mācās pamatskolā. «Jaunozolu» saimniece Iveta strādā skolā par lietvedi, diemžēl, pateicoties gaidāmajai skolu reformai, viņai nu draud bezdarbs. Taču laukos neviens klēpī saliktām rokām nekad ilgi nav sēdējis un, cerams, arī Iveta darbiņš atradīsies.