Stendes Graudaugu Selekcijas institūts nācis klajā ar jaunu piedāvājumu, kas varētu noderēt tiem, kuri rūpējas par veselīgu uzturu. Piedāvāti tiek pašu audzētie kailgraudu mieži, auzas, rudzi, zirņi un kvieši. Arī bioloģiski audzētās auzas, zirņi un rudzi. Vairāk par iespējām izmantot pārtikā šo piedāvājumu lūdzām pastāstīt Institūta direktori Sanitu Zuti.
S. Zute:
– Līdz šim mēs pārtikas izstādēs, arī tad, kad institūtā uzņēmām viesus un tūristus, centāmies pacienāt ar to, ko var pagatavot no graudiem. Esam taču graudaugu selekcijas institūts! Turklāt šāda veida pārtika ir gan sātīga, gan veselīga. Tomēr redzējām, ka cilvēkiem nebija iespējams Latvijā ražotu, tieši šādu produkciju iegādāties. Pamanījām, ka to pat ieved no Vācijas. Tāpēc radās doma sagatavot pašu piedāvājumu. Interese par šiem graudiem ir, zinu, ka tos saviem zemnieku veikaliņiem ir paņēmuši kandavnieki un kuldīdznieki. Interesanti arī iegriežas mūsu institūta ēkā, kur ir veikaliņš, un šeit iegādājas graudus. Ziemassvētku laikā bija arī liels pieprasījums pēc pelēkajiem zirņiem.
Savukārt pavasarī izcils vitamīnu avots ir diedzētie kviešu graudi, kas jālieto stadijā, kad tiem ir tikai asniņi un nav vēl saknītes. Šajā brīdī tie ir lipīdu un E vitamīnu bagāti, savukārt B vitamīns, kas arī ir šajos graudos, palīdz regulēt nervu sistēmu, muskulatūru un palīdz radīt sarkanos asinsķermenīšus.
Tāpat vērtīgi ir mieži, ko var likt pie putrām, zupām. Daudziem garšos kailgraudu miežu salāti. Tos var gatavot gan kā saldos ar rozīnēm, dzērvenēm un valriekstiem, gan kā sāļos, ar papriku un svaigu gurķi.
– Jūs piedāvājat arī auzas. Savulaik auzu selekcionārs Peteris Buļbiks teica, ka ar auzām izārstējis plaušu slimības…
S. Zute:
– Jā, arī es, ka sāku šeit strādāt, ievēroju, ka mūsu gados jau cienījamās darbinieces iegriezās pie mums pēc auzām. Auzu tēja stiprina imunitāti. Tēju vāra vienkārši – glāzi auzu aplej ar litru ūdens un vāra 15 minūtes. Pievieno citrona šķēlīti un medu. Vasaras variantā var pievienot ledu. Tad dabū atkal tējai īpašu garšu.
Ēdienā izmantot graudus ir veselīgi. Apstrādājot graudus lielražošanā, no tiem tiek atdalīta grauda ārējā kārta, kurā ir daudz veselībai noderīgu vielu, faktiski, pēc pārstrādes mēs visvairāk izmatojam cieti, kas ir graudos, bet tā ārējā kārtiņa netiek izmantota. Tāpat arī, ražojot miltus, graudiem tiek atdalīti dīglīši, lai miltus varētu ilgāk uzglabāt. Bet dīglīšos ir tieši tās visvērtīgākās vielas. Mēs, to visu saglabājot, esam mēģinājuši rast iespēju, lai cilvēki varētu izmantot visu to labo, kas ir graudā. Turklāt graudu pārtikā nevajag daudz, tie ātri rada sāta sajūtu.
Kur Tukumā var nopirkt šo produkciju?
Man padājušo gadu ļoti gribējās rudenī iestādīt ķiplokus,un saprotiek labu stādām materiālu nevarēju dabūt, tad man arī jautājums ,kur labus veselus ķiplokus var nopirkt un tad te līdz 8.janvārim vajadzēja domē griesties ar saviem priekšlikumiem par modificēti ģenētisko produkcijas audzēšanu , jūs man varat pateikt kur ar to kukaini un kas tāds vismaz informācijai ,jo termiņi ir nokavēti ,mainīt neko vairs nevarēšu.
ELVI redzēju 🙂
Tukumā šo produkciju nevar nopirkt, bet Kandavā zemnieku veikaliņā var. Tā kā produkcija savā ziņā ir ekskluzīva, varat doties tai pakaļ paši uz institūta veikaliņu, kurš atrodas administrācijas mājā pie Ventspils un Talsi – Sabile šoseju krustojuma.