Pieaug saslimstība ar elpceļu infekcijām un pneimoniju, vērojams arī gripas vīrusa izplatība

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūto augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati liecina, ka 2013. gada pirmajā nedēļā salīdzinājumā ar nedēļu pirms tam par 57 procentiem palielinājies to pacientu skaits, kuri AAEI saslimšanas gadījumos vērsušies pie ģimenes ārstiem vai stacionāros

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūto augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati liecina, ka 2013. gada pirmajā nedēļā salīdzinājumā ar nedēļu pirms tam par 57 procentiem palielinājies to pacientu skaits, kuri AAEI saslimšanas gadījumos vērsušies pie ģimenes ārstiem vai stacionāros*. Saslimšana ar AAEI aizvadītajā nedēļā sasniegusi 764,5 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Augstākais saslimstības līmenis ar AAEI reģistrēts Jelgavā un Jēkabpilī, zemākais Ventspilī un Gulbenē. Augstākā saslimstība līdzīgi kā iepriekš reģistrēta vecuma grupā no 0 līdz 4 gadiem un no 5 līdz 14 gadiem.

Divas reizes palielinājies saslimšanas gadījumu skaits ar pneimoniju, sasniedzot vidēji 27,9 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

Aizvadītās nedēļas laikā no Rīgas stacionāriem ir saņemta informācija par saslimšanas gadījumiem ar gripu – tā diagnosticēta 10 pacientiem: vecuma grupā no 0 līdz 4 gadiem – pieciem pacientiem, vecuma grupā no 5 līdz 14 gadiem – diviem un vecuma grupā no 15 līdz 64 gadiem – trīs pacientiem. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas laboratorijā 18 gadījumos pierādīti gripas vīrusi.

SPKC epidemiologi skaidro, ka gripas aktivitāte Latvijā, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs līdz šim ir bijusi zema, tomēr pēdējo nedēļu laikā pieaudzis laboratoriski apstiprināto gripas gadījumu skaits, kas liecina par gripas vīrusu izplatības pieaugumu.

Atgādinām, ka vienīgais specifiskais gripas profilakses līdzeklis ir vakcinācija un šobrīd vēl iespējams vakcinēties. Pote pret gripu īpaši ieteicama tiem cilvēkiem, kuriem saslimšanas ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām parasti norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Pie riska grupām pieder cilvēki, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu, nieru un vielmaiņas slimībām, bērni no sešu līdz 23 mēnešu vecumam, cilvēki, kuri vecāki par 65 gadiem, grūtnieces, sociālās aprūpes iestāžu iemītnieki, pacienti, kuriem ziemas periodā plānota ārstēšanās stacionārā, īpaši ķirurģiskas operācijas, kā arī ārstniecības, ārstniecības atbalsta personas, sociālie un citi darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.

Atgādinām, ka saskaņā ar Kompensējamo zāļu sarakstu, noteiktām iedzīvotāju grupām valsts 50 procentu apmērā kompensē vakcināciju pret gripu. Minētās iedzīvotāju grupas ir:

1. iedzīvotāji vecumā no 65 gadiem;

2. bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem;

3. iedzīvotāji, kuri slimo ar šādām slimībām: hroniskām plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru slimībām, imūndeficītu, kā arī iedzīvotāji, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju;

4. bērni līdz 18 gadu vecumam, kuri ilgstoši saņem terapiju ar Ac.acetylsalicylicum;

5. grūtnieces.

Lai saņemtu gripas vakcīnu ar 50% atlaidi, nepieciešams vērsties pie sava ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts izvērtē pacienta atbilstību iedzīvotāju grupām, kas tiesīgas saņemt vakcināciju pret gripu ar kompensāciju un pacienta veselības stāvokli, kā arī sniedz informāciju par gripas vakcīnas saņemšanas kārtību ārstniecības iestādē.

*informācija apkopota par monitoringā ietvertajām ģimenes ārstu praksēm – 67 ģimenes ārsti, un stacionārām ārstniecības iestādēm – 11 slimnīcas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *