Liena Trēde

Pavasaris vairs nav aiz kalniem – vai esi tam gatavs?

Kad liela daļa Jaunā gada apņemšanos jau vairs nav spēkā (skarbā statistika liecina, ka solījumus paši sev cilvēki mēdz lauzt, jau… nesagaidot 17. janvāri) un gan ķermeni, gan garu sāk nomākt ziemas perioda smagums, ne viens vien sāk aizdomāties, ko tad savā dzīvē mainīt.

Kad liela daļa Jaunā gada apņemšanos jau vairs nav spēkā (skarbā statistika liecina, ka solījumus paši sev cilvēki mēdz lauzt, jau… nesagaidot 17. janvāri) un gan ķermeni, gan garu sāk nomākt ziemas perioda smagums, ne viens vien sāk aizdomāties, ko tad savā dzīvē mainīt. Varbūt, pirms doties pavasara atvaļinājumā un gozēties kādā kūrortā, atbrīvoties no kāda traucējoša kilograma? Varbūt statiskajā biroja darbā sastīvējušos miesu atkal lēnām un pamazāk sākt iekustināt? Varbūt sevi vēl vairāk izaicināt – sākt gatavoties maratonam? Taču būtiskākais, kā allaž uzsvēris ne viens vien eksperts, savus mērķus sākt īstenot palēnām un pamazām.

To, kas būtu jāzina un jāņem vērā, pārskatot savus ēšanas paradumus, šoreiz uzzinājām no ģimenes ārstes Tamāras Aizstrautas stāstītā. Savukārt, par to, kā mūsu kustību kvalitāti mēdz ietekmēt pat šķietami “nevainīgas” lietas, pastāstīja kineziologs jeb kustību ārsts Visvaldis Bebrišs.

Pirms sākt ievērot jebkādu diētu, kā Veselības dienā «Centra aptiekā» Tukumā uzsvēra ģimenes ārste T. Aizstrauta, jāņem vērā, ka organismam ir nepieciešamas absolūti visas uzturvielas. Sākot ar ogļhidrātiem un olbaltumvielām, visbeidzot ar taukiem un minerālvielām.

Šo pašu ideju nedaudz citādākā formā un kontekstā pauž arī kustību ārsts V. Bebrišs, kurš stāsta un arī uzskatāmi demonstrē, cik daudz mēs katrs savā un savas veselības labā varam izdarīt pats. Pirmkārt, ārsts uzsver, jāņem vērā, ka “kustība” notiek visplašākajā šī vārda nozīmē – sākot ar galvas pamāšanu, beidzot ar ēšanu, ēdiena izvadīšanu, runāšanu un pat domāšanu, ar ko, kā pats uzsver, “veic veikumiņu“ jeb strādā ārsts.

Piemēram, kā skaidro V. Bebrišs, ir atšķirība, vai visu dienu pavadām, skatoties klipiņus internetā, kas šobrīd ir viena no jaunieši iecienītākajām nodarbēm, vai tomēr ik pēc 40 līdz 45 minūtēm pieceļamies un izvingrojamies – kaut 10 reizes pietupties un palocīties. “Tāda nu ir tā izvēle – vai nu tu sevi nomoki, vai sev palīdzi!” skaidro V. Bebrišs un uzsver, ka visvienkāršākais ir nevis pavasarī sākt aktīvi sportot, bet gan kaut nedaudz, tomēr izkustēties katru dienu. “Nevajag neko sākt vai beigt – vajag vienkārši darīt!”

Vairāk lasiet ceturtdienas, 21. februāra, laikrakstā!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *