Par ugunsgrēku «Reģos» uzrāda apsūdzību bijušajai aprūpes centra vadītājai

Pēc gandrīz gadu ilgušas izmeklēšanas kriminālprocesā par ugunsgrēku sociālās aprūpes centrā «Reģi» apsūdzība uzrādīta bijušajai aprūpes centra vadītājai Irēna Hartmanei, kura pērn maijā kļuva par uzņēmējam un miljonāram Valentīnam Kokalim piederošās Kuldīgas viesnīcas «Metropole» direktori.

Pēc gandrīz gadu ilgušas izmeklēšanas kriminālprocesā par ugunsgrēku sociālās aprūpes centrā «Reģi» apsūdzība uzrādīta bijušajai aprūpes centra vadītājai Irēna Hartmanei, kura pērn maijā kļuva par uzņēmējam un miljonāram Valentīnam Kokalim piederošās Kuldīgas viesnīcas «Metropole» direktori.

Kurzemes tiesas apgabala prokuratūrā vakar Hartmanei celta apsūdzība par amatpersonas pienākumu nepildīšanu un ugunsdrošības noteikumu pārkāpšanu, aģentūru LETA informēja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Dzintra Vītoliņa.
Atbilstoši sākotnējai apsūdzībai Hartmane organizēja pansionāta bēniņu stāva pārbūvi par pansionāta telpām, izbūvējot tajos sešas istabiņas iestādes klientiem. Pārbūves laikā neesot nodrošināta elektrodrošības un ugunsdrošības prasībām atbilstošas elektroinstalācijas izbūve, neesot pabeigti remontdarbi, taču istabiņās jau izvietoti klienti, norāda prokuratūra.
Sakarā ar jaunajās istabiņās uzstādīto elektrosildītāju kopējo jaudu elektroinstalācija tika pārslogota, tādēļ regulāri nostrādāja drošinātāji. Lai tas nenotiktu, iestādes vadītāja pieļāvusi, ka drošinātāji tiek nomainīti ar jaudīgākiem, kas novedis pie elektrības vadu sakaršanas, kas, kā norādīts ekspertīzes slēdzienā, 2007. gada 23. februārī izraisīja īssavienojumu un tā rezultātā – ugunsgrēku, kurā gāja bojā 26 pansionāta klienti.
Hartmane apsūdzēta pēc Krimināllikuma (KL) 319. panta 2. daļas – par valsts amatpersonas bezdarbību, ja tas izraisījis smagas sekas. Minētais likuma pants paredz sodu – brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.
Apsūdzība uzrādīta arī pēc KL 240. panta 2. daļas – par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kura ir atbildīga par šo noteikumu ievērošanu. Šis likuma pants vainīgo personu paredz sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem, ar arestu, ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu līdz 50 minimālajām mēnešalgām.
Ugunsgrēks Kuldīgas rajona Alsungas sociālās aprūpes centrā «Reģi», kur uzturējās pirmās un otrās grupas invalīdi ar garīgās atpalicības problēmām, izcēlās 2007. gada 23. februāra naktī. Ugunsgrēkā bojā gāja 26 cilvēki. Šis ir traģiskākais ugunsgrēks Latvijas vēsturē.
Pagājušā gada novembra sākumā Kurzemes tiesas apgabala virsprokurors Andris Mikuļskis pieņēma lēmumu par prokurora nomaiņu šajā kriminālprocesā. Krimināllieta tika nodota citam Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras prokuroram. Prokurors nomainīts, lai nodrošinātu pilnvērtīgāku un objektīvāku pirmstiesas izmeklēšanu.
Prokurore Aivija Kārkliņa, kas procesu izmeklēja sākumā, pirms pirmstiesas izmeklēšanas pabeigšanas un lietai nozīmīgu apstākļu noskaidrošanas publiski paziņoja, ka gatavojas kriminālprocesu izbeigt. Šāda prokurores rīcība radīja šaubas par izmeklēšanas objektivitāti, uzskatīja Mikuļskis. Pirms nolēmuma pieņemšanas krimināllietā prokurors nedrīkst izteikt viedokli par šī nolēmuma saturu, jo tas pārkāpj kriminālprocesa objektīvas norises principu.
Prokurore Kārkliņa iepriekš aģentūrai LETA sacīja, ka process tiks izbeigts, jo izmeklēšanas gaitā nav izdevies noskaidrot nevienu personu, kas būtu saucama pie kriminālatbildības.
Kuldīgas policijas veiktās izmeklēšanas rezultāti liecināja, ka ugunsgrēks «Reģos» izcēlies īssavienojuma dēļ ēkas bēniņos. Tomēr policijā neviens nespēja paskaidrot, kas bijis īssavienojuma cēlonis. To nevarēja precizēt arī «Reģu» direktora pienākumu izpildītāja Dace Kleinberga, kas norādīja, ka, iespējams, īssavienojums noticis instalācijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *