Nākamgad plānots sākt Siguldas pilsdrupu rekonstrukciju un tās kopējais budžets ir 835 427 lati, aģentūru LETA informēja Siguldas novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Diāna Kondratenko.
Kā pastāstīja Kondratenko, novembrī saņemts apstiprinājums par Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējuma nodrošinājumu Siguldas vēsturiskā centra rekonstrukcijai un šī projekta gaitā iecerēta pilsdrupu rekonstrukcija. Patlaban tiek slēgts līgums ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par ERAF līdzfinansējumu.
Pašreizējais Siguldas vēsturiskā centra piedāvājums, tūrisma infrastruktūra un pakalpojumu kvalitāte ir nepietiekama tūrisma attīstībai. Siguldas pilsdrupas tiek izmantotas kā tūrisma resurss, nevis kā tūrisma produkts – netiek nodrošināts arvien pieaugošais pieprasījums pēc vēsturiski autentiskiem vides iespaidiem, tādēļ šogad Siguldas dome iesniedza projektu pilsdrupu rekonstrukcijai, norādīja pašvaldības Attīstības pārvaldes vadītāja Inga Zālīte.
Siguldas pilsdrupu rekonstrukcijas kopējais budžets ir 835 427 lati, no kuriem 656 628 lati ir ERAF finansējums, 25 406 lati ir Latvijas valsts budžeta dotācijas, bet 153 392 lati Siguldas domes līdzfinansējums.
Plānots, ka Siguldas pilsdrupu rekonstrukcija tiks sākta nākamajā gadā un pabeigta 2011.gadā. Realizējot pilsdrupu rekonstrukcijas projektu, tiks izveidots jauns, ilgtspējīgs, kvalitatīvs un konkurētspējīgs nacionālas nozīmes tūrisma produkts.
Siguldas domes priekšsēdētājs Tālis Puķītis (LPP/LC) atzīmēja, ka šī nav pirmā reize, kad tiek meklēta iespēja piesaistīt Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus pilsdrupu rekonstrukcijai, taču projekts līdz šim nebija guvis atbalstu.
Pilsdrupu vidi paredzēts izveidot par publiski pieejamu tūrisma objektu, kura unikalitāte būs ekoloģiski tīras vides un kultūrvēstures apvienojums. Pēc rekonstrukcijas tūristi varēs uzkāpt pilsdrupu Dienvidu un Ziemeļu torņos, pastaigāt pa mūra sienām, izbaudīt senatnīguma auru un ainavas, kas pavērsies uz Gaujas senleju un pārējiem pilsētbūvniecības pieminekļa vēsturiskajiem centriem, norādīja Puķītis.
Rekonstrukcijas rezultātā pilsdrupas būs pieejamas arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām – tiks izbūvēti pacēlāji un uzbrauktuves.
Visas ar rekonstrukciju saistītās darbības tiek saskaņotas ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju.
Siguldas viduslaiku pils būvdarbi sākti Zobenbrāļu ordeņa mestra Venno laikā 1207.gadā. Pēc Zobenbrāļu ordeņa sagrāves 1236.gadā pilī sāka saimniekot Livonijas ordenis, kas veica lielus pārbūves darbus, pārveidojot to konventa tipa celtnē. Attīstoties ugunsšaujamajiem ieročiem, viduslaiku cietokšņi pamazām zaudēja savu sākotnējo nozīmi.
18.gadsimta sākumā Ziemeļu kara laikā pils tika nopostīta un vairs netika atjaunota. Līdz mūsu dienām saglabājies konventa ēkas dienvidrietumu korpuss ar gotiskām logailām un galveno vārtu torni.
Pamatojoties uz Siguldas viduslaiku pils būvniecību, pagājušā gada augustā Sigulda svinēja 800 gadu jubileju. Pašlaik Siguldas pilsdrupās atrodas labiekārtota estrāde ar 2000 skatītāju sēdvietām. Siguldas pilsdrupas ir viens no populārākajiem apskates objektiem Siguldas novadā.