Vēl oktobrī mēslo no augiem brīvās platības. Augļkoku, kā arī bērzu un liepu nobirušās lapas ir labs komposta materiāls. Lapas jāsaliek kaudzē 20 kārtām, jāapber ar pelniem, karbamīdu, superfosfātu, pēc tam kaudzi noklāj ar kūdru, kūtsmēsliem vai velēnām. Pēc gada komposts derīgs lietošanai. Lapu kompostu var gatavot arī šādi: lapas iemērc amonjaka sulfāta vai karbamīda šķīdumā, pēc tam saber polietilēna maisos ar izgrieztiem caurumiem. Maisus sasien un atstāj dārzā; pēc gada komposts gatavs. Ja augsne ir skāba (aug sūnas un citi attiecīgi augi), to jākaļķo ar krītu, dolomīta miltiem, cementa putekļiem (var arī ar pelniem, bet tie jāiestrādā pavasarī, pirms sēšanas un stādīšanas).
Stādām un sējam
Kamēr nav sasalusi augsne, var turpināt stādīt un pārstādīt augus, bet, ja ir iestājies sals, tad tos vajadzētu rūpīgi piesegt, jo, vēlu iestādīti, tie var neieaugties.
Puķu podos un kastēs stāda sīpolpuķes ziemas un pavasara uzziedināšanai.
Var izrakt maijpuķīšu saknes uzziedināšanai, tam izvēloties saknes ar resnākajiem pumpuriem. Tievākās stāda dārzā noēnotā, trūdvielām bagātā vietā.
Vēl varētu sēt dažas vasaras puķes, piemēram, klarkijas, kosmejas, magones, kliņģerītes. Sēj lupīnu, zilpodzes, delfīnijas, rudbekijas. Īsi pirms pastāvīga ziemas sala sēj burkānus, pētersīļus, dilles un salātus.
Stāda tulpes (līdz pat janvārim, ja var izrakt vietu); labi šim nolūkam noder īpaši plastmasas trauki.
Stāda ķiplokus, pirms stādīšanas 12 līdz 24 stundas mērcējot atšķaidītā vircā (1:10). Podos un kastēs stāda daudzgadīgos lielloku sīpolus, ziemas salātus, sakņu cigoriņus – asnu dzīšanai.
Pavairo vīnogulājus. Sagatavo 40 līdz 50 cm garus spraudeņus ar trim pumpuriem un 6 līdz 10 mm resniem, pietiekami koksnainiem dzinumiem.
Ražu vāc līdz salam
Turpina novākt dārzeņus. Ja uzglabā nedaudz kāpostu, tos izrok, nolauž nokarenās lapas un galviņas ar visu sakni liek plauktos divās līdz trijās kārtās ar galviņām uz celiņa pusi. Pētersīļiem atstāj 0,5 līdz 1 cm garus kātiņus, lai ziemā varētu steidzināt. Kāļiem, rāceņiem un rutkiem kātus nogriež līdz pieres daļai, tos neievainojot. Rožkāpostus un virziņkāpostus var vākt vēl novembra sākumā, jo tie ir sala izturīgi.
Lai pagrabos saknes pasargātu no pelēm un žurkām, pa apcirkņiem var izkaisīt dziednieciskās suņumēles.
Ieziemo dālijas un citas puķes
Kad sals nokodis pēdējās dālijas, tās jāsagatavo ziemošanai. Tam ir vairāki labi un praksē pārbaudīti varianti. Viens: gumus izrok kopā ar augsni (tā ir pasmaga mālsmilts), lakstus nogriež aptuveni trīs līdz piecu cm augstumā; katru gumu un augsnes "kluci" apberot ar trihodermīnu, ievīsta avīzēs, pievieno marķējumu ar dālijas nosaukumu, krāsu, augstumu un ievieto kastē glabāšanai pagrabā vai garāžā – vietā, kur arī ziemas sala laikā temperatūra nenokrītas zem nulles. Otrs variants: gumus izrok, notīra, sadala, apber ar trihodermīnu un, pirms ievietošanas kastītēs, ierušina sausās ēveļskaidās. Ir arī trešais variants – kad notīrītus, sausus gumus iemērc izkausētā parafīnā (kad izžuvis, uz tā ar marķieri var uzrakstīt dālijas nosaukumu, augstumu, krāsu). Vismazāk gumu izkrīt pirmajā un otrajā variantā, ar nosacījumu, ka gumiem netiek klāt žurkas un mitrenes.
Arī rozes sagatavo ieziemošanai. Un arī šim darbam ir divi varianti. Pirmais: pirms ieziemošanas atlapo, izgriež liekos zarus, īsina galotnes un pieliec dzinumus; kad augsne kārtīgi sasalts, tās piesedz, uzmanot lai rozēm nav par siltu. Otrais variants – visus apgriešanas darbus atstāt pavasarim, kad labi redzams, kuras augu daļas ir pārziemojušas.
No ziemcietēm un zem dekoratīvajiem krūmiem lapas nenovāc.
Tīra labi izžāvētus gladiolu sīpolus, noliek glabāšanai sausā, tumšā un vēsā vietā.
Vēl citi pirmssala darbi
Pirms sala iestāšanās no laistīšanas un apūdeņošanas ierīcēm jāizlaiž ūdens.
Siltumnīcās dezinficē zemi vai arī to atveseļo – ar grābekli nogrābj augsnes virsējo slānīti 3 līdz 5 cm biezumā, izved no siltumnīcās un kompostē. Sagādā sausas koku lapas, egļu skujas, pakaišu kūdru augu piesegšanai.
Mazdārziņos uzrok augsni, īpaši rūpīgi izlasot vārpatas un citu daudzgadīgo nezāļu saknes.
Lapas no zāliena noteikti jāizgrābj, lai pavasarī zem tām neizsūt zāliens