Vakar, 28. janvārī, notika finanšu komitejas ārkārtas sēde, kurā deputāti diskutēja par pašvaldības budžetu, kuru galīgajā variantā plānots pieņemt ārkārtas domes sēdē 3. februārī.
Nāksies savilkt jostu
Kā vēl pirms sēdes skaidroja pašvaldības vadītājs Normunds Rečs, šogad jārēķinās ne tikai ar lielākiem izdevumiem, bet arī salīdzinoši mazākiem ieņēmumiem, jo valsts 2020. gadā, plānojot 2021. gada budžetu, samazināja iedzīvotāju ienākuma nodokļa proporciju par sliktu pašvaldībām: “Pērn 80% no šī nodokļa saņēma pašvaldība, bet 20% paturēja valsts, savukārt šogad tikai 75% saņēma pašvaldība, bet 25% – valsts. Tas Tukuma novadam mīnusā rada 854 448 eiro. Ir arī samazinājums finanšu izlīdzināšanas fonda dotācijā – ap 300 000 eiro, bet kopējais ieņēmumu samazinājums atbilstoši Finanšu ministrijas datiem ir 1 012 456 eiro jeb 4,1%.
Tajā pat laikā pašvaldībām jārēķinās ar minimālās algas pieaugumu un pedagogu algu pieaugumu, kas kopumā ir ap 1,5 miljoniem eiro, kā arī aptuveni pusmiljons eiro jāparedz bērnudārza «Pasaciņa» uzturēšanai – 2020. gada budžetā bija paredzēti izdevumi četru grupu uzturēšanai Vārtu ielā, taču no šī gada bērnudārzs ir atsācis darbu daudz lielākā apjomā – ar lielāku grupu un darbinieku skaitu. Vēl jārēķinās ar atlikušo maksājumu 121 500 eiro par Tukuma tirgu, par kura iegādi pirkuma līgums tika noslēgts 2020. gadā, kad tika samaksāta puse summas.
Savukārt, kā skaidroja Finanšu pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja Laila Dzalbe, 2021. gada pašvaldības budžeta ieņēmumu daļa plānota 38 373 434 eiro, bet izdevumu daļa – 40 281 213 eiro: “Ja salīdzinām 2020. un 2021. gada budžeta ieņēmumus, tad šī gada ieņēmumi tiek plānoti par 4,5 miljoniem eiro mazāki nekā 2020. gadā. Samazinājumus ir gan Iedzīvotāju ienākuma nodokļa apmērā, gan finanšu izlīdzināšanas finansējumā, gan Eiropas projektu finansējumā, gan arī pašvaldības ieņēmumu sadaļā, jo Pūres komunālais uzņēmums, kas tika pievienots SIA «Komunālserviss TILDe», gadā deva 500 000 eiro lielus ieņēmumus. Tāpēc pašvaldībai ir jāsamazina izdevumi, lai varētu izveidot sabalansētu budžetu.”
Vaicāta, kāpēc izdevumu sadaļa ir lielāka par ieņēmumu sadaļu, L. Dzalbe skaidroja, ka atlikumā bija 4 500 000 eiro, taču šajā summā ietilpst gan mērķdotācijas iestādēm, gan Eiropas projektu finansējuma atlikums.
Atsakās no projektiem
Lai varētu sabalansēt budžetu, ārkārtas finanšu komitejas sēdes darba kārtība bija iekļauti četri jautājumi, kuros bija paredzēts atteikties no kopumā četru projektu īstenošanas. Vispirms tika nolemts atteikties no rallija organizēšanas šajā gadā, kam ar domes lēmumu pagājušā gada novembrī bija paredzēti 50 000 eiro. Savukārt uz labākiem laikiem, iespējams, 2022. gadā tika atlikts projekts par flīģeļa iegādi Durbes pilij, kam septembrī deputāti bija pauduši konceptuālu atbalstu, un tirgus izpētes izmaksas instrumentam būtu 33 000 eiro bez PVN. Deputāte Daiga Reča teica: tā kā turpmākos mēnešus nav zināms, vai pasākumi vispār varēs notikt, nav lietderīgi ko tādu iegādāties, savukārt pērn muzejs saņēmis visvairāk. Viņai iebilda deputāts Mārtiņš Limanskis, skaidrojot, ka reiz jau pandēmija beigsies un tad muzejam vajadzēs atsperties, ko tas varēs darīt, rīkojot koncertus, kam savukārt nepieciešams flīģelis. Vēl deputāts interesējās, kāds kopumā ir muzeja budžets, Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola skaidroja, ka muzeja budžets ir diezgan trūcīgs – katram muzejam ir vidēji 50 eiro izstādes sagatavošanai, Pils tonim – 500 eiro un muzeja jubilejas izstādei Durbes pilī – 1600 eiro: ”Nav finansējuma krājuma papildināšanai. Bet ceram izmantot citas iespējas, un uzturēšanas lietām nauda ir. Par to, vai būs pašu ienākumi, nav zināms, šobrīd muzejs papildina ieņēmumus ar grāmatu pārdošanu.” Pašvaldības vadītājs Normunds Rečs piebilda, ka no flīģeļa projekta pašvaldība neatsakās, vien pārceļ šo projektu uz nākamo gadu…
Arī Rožu svētkus pārceļ uz 2022. gadu
Līdzīgā kārtā uz nākamo gadu lēmuma projekts paredzēja pārcelti arī Rožu svētkus, kam tika plānots 140 000 eiro liels finansējums. Atbildot uz deputāta Arta Jomerta jautājumu, kas tiks plānots vietā, N. Rečs skaidroja, ka budžeta projektā ir iekļauti 85 000 eiro pasākumu ciklam «Tiekamies Tukumā», kas tika organizēts pagājušajā vasarā un ieguva iedzīvotāju atsaucību. Savukārt Sēmes un Zentenes pagastu pārvaldes vadītāja Silvija Rabkēviča atzina, ka ir skumji uzņemt šo ziņu, jo šogad aprit desmit gadu Rožu svētkiem Sēmes pagasta «Rozītēs», tāpēc būtu labi atļaut šīs aktivitātes, kas notiktu svaigā gaisā trijos hektāros. D. Reča ieilda, ka vispirms ir jāsaliek budžets un tad var runāt par pārējo; ja pulcēšanās būs atļauta, tad varēs par to domāt, bet pagaidām tādu iespēju neesot…
Tukuma kultūras direktore Anete Pitena aicināja tomēr saglabāt Rožu svētkus vismaz nosaukuma pēc un kaut vai bez naudas, lai tad, ja pulcēšanās tiktu kaut nelielā apmērā atļauta, vasarā varētu sarīkot mazos Rožu svētkus, kam izlietotu daļu «Tiekamies Tukumā» naudas. Tomēr komitejas deputātu vairākums atbalstīja sākotnējo variantu.