viss.lv

Noslīcis šogad pirmais zemledus makšķernieks

Vakar, 12.decembrī, tika saņemta informācija, ka Daugavpils novada Salienas pagastā Ķirlānišķu ezerā noslīcis cilvēks. Veicot meklēšanas darbus zem ūdens, apmēram 40 m no krasta tika atrasts noslīkušais 47 gadus vecais vīrietis. Viņš šogad jau bija atklājis zemledus makšķerēšanas sezonu.

Vakar, 12.decembrī, tika saņemta informācija, ka Daugavpils novada Salienas pagastā Ķirlānišķu ezerā noslīcis cilvēks. Veicot meklēšanas darbus zem ūdens, apmēram 40 m no krasta tika atrasts noslīkušais 47 gadus vecais vīrietis. Viņš šogad jau bija atklājis zemledus makšķerēšanas sezonu.

Aizvadītajā diennaktī glābēji Siguldā no Gaujas izvilka noslīkušu sievieti un Alūksnē no grāvja noslīkušu cilvēku. Nāves apstākļus skaidro Valsts policija. Šogad Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) glābēji no ūdens krātuvēm ir izcēluši 109 bojā gājušus cilvēkus. Visvairāk nelaimes gadījumu ir peldsezonas laikā, kā arī laikā, kad ūdens krātuves jau klāj ledus.

VUGD brīdina, ka šobrīd atrasties uz ledus ir ārkārtīgi bīstami, tas apdraud cilvēka veselību un dzīvību. Ledus kārta vēl tikai veidojas un tā ir ļoti plāna. Ledus sega veidojas pakāpeniski, sākot no krasta, un tāpēc pasperot jau pāris metrus no krasta cilvēks var ielūzt. Papildus, tā ir plānāka vietās, kur ūdenskrātuvēs ietek rūpnieciskie ūdeņi, pie tiltiem un vietās, kur aug niedres, krūmi vai atrodas citi priekšmeti. Turklāt uz ledus segas sasniegušais sniegs veido mānīgu priekšstatu par to, ka ledus sega ir izveidojusies bieza.

Lai izglābtos pēc ielūšanas ledū, ir jāzina daži vienkārši padomi, kā pareizi rīkoties. Dodoties makšķerēt:

– Ieteicams nedoties makšķerēt vienam;

– Līdzi jāņem uzlādēts telefons, kas ievietots ūdensnecaurlaidīgā iepakojumā;

– Mājiniekiem pēc iespējas precīzāk ir jānorāda makšķerēšanas vieta un atgriešanās laiks;

– Līdzi jāņem rezerves drēbes un termoss ar siltu un saldu tēju;

– Ja gadās ielūzt, tad:

– Skaļi jāsauc palīgā un apkārtējiem nekavējoties ir jāzvana uz 112;

– Jācenšas saglabāt miers, nostabilizēt elpošana;

Lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2 – 5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2-3 m attālumā.

Izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.

Lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķernieki ir aicināti līdzi ņemt dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Šādus irbuļus vai āķus katrs pats var uztaisīt arī mājas apstākļos, piemēram, pielietojot koka gabalu un naglas. Līdzās tam, pilns makšķerēšanas kostīms, kuram ir peldfunkcija, vai glābšanas veste ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu.

Ja cilvēks ir izglābts pēc ielūšanas ledū, vienmēr nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot ātrajai palīdzībai pa tālruni 113. Kamēr mediķi ir ceļā uz notikuma vietu, cietušajam nekavējoties jāsniedz pirmā palīdzība, jo viņa dzīvība var būt atkarīga tieši no līdzcilvēku pareizas rīcības šajās minūtēs.

VUGD aicina nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību, bet, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta un var rasties problēmas atgriezties atpakaļ, kā arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet glābšanas dienestam pa tālruni 112.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *