No “Parex bankas” īsā laikā aizplūduši noguldījumi 100 miljoni latu apmērā

Problēmas "Parex banka" bankā radījusi noguldījumu aizplūšana aptuveni 100 miljonu latu apmērā īsā laika posmā, intervijā laikrakstam "Diena" skaidro "Parex banka" līdzīpašnieks un direktoru padomes priekšsēdētājs Viktors Krasovickis.

Problēmas "Parex banka" bankā radījusi noguldījumu aizplūšana aptuveni 100 miljonu latu apmērā īsā laika posmā, intervijā laikrakstam "Diena" skaidro "Parex banka" līdzīpašnieks un direktoru padomes priekšsēdētājs Viktors Krasovickis.

"Patiesībā mēs visu laiku jutāmies normāli, visādā gadījumā – ne sliktāk kā konkurenti, un likviditātes rādītāji bija ļoti labi. Mēs visu laiku turējām šo spilvenu virs normatīva," sacīja Krasovickis. "Vilnis, kas veidojās starptautiskajos tirgos, bija ļoti stiprs, bet mums palīdzēja klientu uzticība, mums pat bija vairāk depozītu, nekā konkurentiem – divi miljardi latu. Protams, gatavojāmies, jau sen neizsniedzām riskantus kredītus, pirkām labus vērtspapīrus, lai būtu spilvens – lai vajadzības gadījumā tos pārdotu."

Nopietnas nepatikšanas "Parex" bankai sākās, kad Zviedrijas valdība un centrālā banka paziņoja par atbalstu savām bankām un to meitas bankām Latvijā, bet Latvijā nenotika nekas – tad depozīti sāka aizplūst, sacīja Krasovickis.

"Līdz 100 miljoniem latu īsā laikā – tas bija nopietns signāls, ka, ja tā tas turpināsies, viss var kļūt nopietnāk. Tu centies vadīt lietas, bet pēkšņi vairs nespēj," sacīja Krasovickis. "Tā ir viena puse, bet otra – mūsu spilvens, vērtspapīri normāla tirgus apstākļos maksātu miljardu, bet pēc "Lehman Brothers" kraha tie vairs nebija likvīdi, līdz ar to cenas principā nav."

Krasovickis norāda, ka "Parex banka" bija lielākais Latvijas valsts parādzīmju pircējs, taču vienā brīdī vērtspapīri maksāja vien 40% no cenas, turklāt tos tāpat nevarēja pārdot.

"No vienas puses, tie sabojāja mums kapitāla rādītājus, no otras – tos pat nevarēja samainīt pret naudu gadījumā, ja atnāk klients un prasa atmaksāt depozītu," sacīja Krasovickis.

"Par nožēlu vērtspapīrus nevērtējam mēs," atzina Krasovickis. "Ja tie pirkšanas brīdī bija, pieņemsim, miljardu vērtu, tagad tie ir 300 miljonus vērti. To nevērtējam mēs, bet komisija. Ja mēs tos vērtētu, varbūt mēs vērtētu par 500 miljoniem."

Jau ziņots, ka valdība 8.novembrī nolēma pārņemt AS "Parex bankas" akciju kontrolpaketi 51% apmērā.

Ar šādu lūgumu pie valdības vērsušies bankas akcionāri.

Valdības lēmuma rezultātā "Parex banka" kļūs par AS "Latvijas Hipotēku un zemes banka" ("Hipotēku banka") meitas sabiedrību. 51% balsstiesīgo akciju nonāks "Hipotēku bankas" īpašumā un par šīm akcijām to tagadējiem īpašniekiem Karginam un Krasovickim kopā tiks samaksāti divi lati.

Atlikušās akcijas, kas pieder esošajiem akcionāriem ar balsstiesībām, jeb 34% no bankas kapitāla, tiks ieķīlātas par labu "Hipotēku bankai", līdz ar to šo akciju balsstiesību izmantošana tiks nodota "Hipotēku bankai".

15% akciju no "Parex bankas" kapitāla tiks atstātas mazākuma akcionāru īpašumā.

Līdzšinējais "Parex bankas" valdes priekšsēdētājs Kargins tiks aizstāts ar valsts izvirzītu personu.

Līdz šim lielākie "Parex bankas" akcionāri bija Krasovickis un Kargins, kuriem katram piederēja 42,42% akciju.

Latvijas Banka "Parex bankā" iepludinās vairāk nekā 200 miljonus latu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *