Nemaini vidi – maini paradumus

Izdarot tikai dažas, bet būtiskas izmaiņas savā dzīvoklī vai mājā, kā arī mainot saimniekošanas ieradumus, iespējams manāmi samazināt ikmēneša izdevumus un dot savu artavu globālās sasilšanas piebremzēšanā.

Izdarot tikai dažas, bet būtiskas izmaiņas savā dzīvoklī vai mājā, kā arī mainot saimniekošanas ieradumus, iespējams manāmi samazināt ikmēneša izdevumus un dot savu artavu globālās sasilšanas piebremzēšanā.

Vai zinājāt, ka ēkā 35% siltuma tiek zaudēts caur sienām; 37% – caur logiem; 15% – caur jumtu, bet 13% – caur pirmā stāva grīdu? Tālab piedāvājam vienkāršus paņēmienus siltuma patēriņa mazināšanai:
Neaizšķērsojiet radiatorus vai krāsni ar mēbelēm vai citiem priekšmetiem, kas aizkavē siltuma plūsmu telpā. Aiz radiatoriem novietojiet siltumu atstarojošu materiālu (folija loksni), bet pie balkona durvīm – siltinošus blīvējumus; tāpat neaizklājiet radiatoru augšdaļu ar aizkariem, pretējā gadījumā siltais gaiss nevis plūdīs istabā, bet celsies augšup gar auksto loga stiklu; ja rocība ļauj, iegādājaties žalūzijas, kas īpaši noderēs ziemā – dubulti stiklots logs ar aizvērtām žalūzijām ir līdzvērtīgs trīskārt stiklotam logam.
Siltuma patēriņu ļaus samazināt ne tikai hermētiski noblīvēti logi, bet arī ārdurvju spraugas. Lai rudens un ziemas asie vēji neizsaldētu telpas, vecās ēkās pie ārsienām ir vērts novietot lielākas mēbeles; šādā ziņā labi palīdz arī malkas strēķa nokraušana pie mājas ziemeļu sienas.
Labāk vēdiniet telpu īsu brīdi, bet intensīvi, nekā ilgu laiku. Ventilāciju virs plīts lietojiet, tikai cepot.
***
Svarīgi mazināt arī mitrumu telpā. Ja iespējams, nežāvējiet apģērbu telpās. Neļaujiet mitrumam, kas rodas, mazgājoties vai gatavojot ēst, izplatīties pa visu māju; to iespējams panākt, vienkārši aizverot virtuves vai vannas istabas durvis un atverot ventilācijas lūciņas (jāraugās, lai ventilācijas kanāli un restītes vienmēr būtu tīri).
***
Enerģijas taupīšana nav attiecināma tikai uz siltumu, bet arī ūdeni. Mazgājoties dušā nevis vannā ūdens patēriņu samazināsiet no 5 līdz 7 reizēm. Trauku mazgāšanā ekonomiskāk izmantot vannas principu – mazgāt tos aizvērtā izlietnē nevis zem tekoša krāna. Vislielākie ūdens zagļi ir pilošie krāni.
***
Lai mazinātu elektrības patēriņu, izvēlieties tādas elektropreces, kas taupa enerģiju. Piemēram, enerģiju taupošās gaismas spuldzes elektroenerģiju patērē piecas reizes mazāk nekā parastās. Ja neatstāsiet TV un mūzikas centru ieslēgtus gaidīšanas režīmā, ietaupīsiet pat līdz 10% no visas mājsaimniecībā patērētās enerģijas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *