reitingi.lv

Ne tikai cukura diabēta pacientiem, bet arī līdzcilvēkiem

Cukura diabēts ir slimība, ar ko Latvijā uzskaitē ir aptuveni 75 000 pacientu, bet visā pasaulē tā skārusi vairāk nekā 346 miljonus iedzīvotāju. Cukura diabēts no pacienta prasa īpašas rūpes par savu veselību, īpašu attieksmi pret sevi un zināšanas par iespējamajiem draudiem, riskiem un veselības saglabāšanas un uzlabošanas pamatprincipiem.

Cukura diabēts ir slimība, ar ko Latvijā uzskaitē ir aptuveni 75 000 pacientu, bet visā pasaulē tā skārusi vairāk nekā 346 miljonus iedzīvotāju. Cukura diabēts no pacienta prasa īpašas rūpes par savu veselību, īpašu attieksmi pret sevi un zināšanas par iespējamajiem draudiem, riskiem un veselības saglabāšanas un uzlabošanas pamatprincipiem. Jaunizveidotais informācijas resurss www.MSDpacientiem.lv ir viena no papildu iespējām, lai zināšanas par cukura diabētu būtu pēc iespējas pilnvērtīgākas.

Jaunajā mājas lapā ir iespēja iepazīties ar Latvijas endokrinologu sarakstu, turklāt ikviens droši aicināts uzdot savus jautājumus un iepazīties ar īpaši cukura diabēta pacientiem radītiem informatīviem materiāliem, piemēram, diabēta šķīvis un hipoglikēmijas karte. Jaunajā resursā atrodams skaidrojums par cukura diabētu, tā tipiem, biežāk lietotajiem terminiem (vārdnīca), brīdinošajiem simptomiem, diagnostiku, komplikācijām, slimības kontroli un ārstēšanu.

Neviens nevarēs aizstāt klātienes sarunu ar ārstu, tomēr internetā iegūstama informācija var noderēt kā atgādinātājs par it kā jau zināmo un iespēja sagatavot jautājumus, ko uzdot savam ārstam.

Ainai I tipa cukura diabētu atklāja pirms 3 gadiem: „Tagad man liekas, ka esmu slimību iepazinusi, saprotu, kas ar mani notiek un kā rīkoties ikdienā, kā sadzīvot ar zāļu lietošanu un cepumiņu somiņā. Jauno mājas lapu par cukura diabētu man ieteica apskatīt draugs, kurš meklēja papildu informāciju par to, kā rīkoties hipoglikēmijas lēkmju laikā, jo mans pēkšņais nespēks, drebuļi un sirdsklauves viņu biedē. Prieks, ka lapā atrodams endokrinologu saraksts – ir labi, ja informācija par vienas specialitātes ārstiem ir vienuviet, nevis izkaisīti.”

Daži jautājumi un atbildes par cukura diabētu, plašāk www.MSDpacientiem.lv.

Vai diabēts iedzimst?

Ar cukura diabētu nepiedzimst, ar to saslimst. Nav zināmi gadījumi, kad jaundzimušajam būtu cukura diabēts. Iespēja, ka bērnam varētu būt iedzimts diabēts, ir ļoti maza. Ja kādam no vecākiem ir 2. tipa diabēts, pastāv 50% iespēja, ka bērnam būs nosliece uz cukura diabētu. Ne visiem cilvēkiem ar noslieci uz diabētu rodas šī slimība. Ja kādam no vecākiem ir 1. tipa diabēts, pārmantojamībai ir maza nozīme, jo 5-6% gadījumu bērnam attīstās nosliece uz diabētu. Ja abiem vecākiem ir diabēts, 25 – 30% bērnu pastāv risks saslimt ar diabētu.

Vai diabētu var diagnosticēt grūtniecības un zīdīšanas laikā?

Grūtniecības laikā rūpīgi jākontrolē cukura līmenis asinīs – visām grūtniecēm pēc 20. grūtniecības nedēļas jānosaka glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā. Jebkurai sievietei pastāv iespēja, ka grūtniecības laikā var attīstīties gestācijas cukura diabēts, bet lielāks šis risks ir:

– sievietēm, kuras vecākas par 25 gadiem

– sievietēm ar lieko ķermeņa masu vai aptaukošanos pirms grūtniecības

– sievietēm, kurām ir prediabēts

– ja kādam no sievietes vecākiem, brāļiem vai māsām ir 2. tipa cukura diabēts

– ja gestācijas diabēts ir bijis sievietei arī iepriekšējās/o grūtniecības/u laikā vai arī ģimenē aug bērns, kura dzimšanas svars bija virs 4,1 kg

Apmēram 50% sieviešu ar gestācijas cukura diabētu turpmāko piecu gadu laikā attīstās 2. tipa cukura diabēts.

Kāpēc man pasliktinās redze?

Vismaz 50% cilvēku, kuriem ir cukura diabēts, nemaz par to nezina. Ekonomiski attīstītās valstīs cukura diabēts ir galvenais redzes pasliktināšanās un akluma iemesls pieaugušiem cilvēkiem.

Tā kā diabēts var ietekmēt jebkurus acs audus, eksistē ļoti daudz acu komplikāciju, kas ar to saistītas: refrakcijas izmaiņas un svārstības, asaru slāņa traucējumi, nervu parēzes, glaukoma, katarakta, diabētiskā retinopātija u.c.

Diabētiskā retinopātija ir biežākā acu komplikācija, kas saistīta ar diabētu. Liela problēma savlaicīgā diabētiskās retinopātijas ārstēšanā ir šīs slimības agrīnās stadijas ilgstoša norise bez simptomiem. Īpaša uzmanība ir jāpievērš 2. tipa cukura diabēta slimniekiem, kuriem diabētiskā retinopātija var būt jau cukura diabēta diagnosticēšanas brīdī, savukārt 1. tipa cukura diabēta slimniekiem šī acu slimība var ilgstoši noritēt kopā ar paaugstinātu glikozes līmeni asinīs, pirms tam neizraisot nekādas klīniskās pazīmes. Makulas tūska, kas ir diabētiskās retinopātijas sekas, ir lielākais redzes pasliktināšanās iemesls pacientiem ar cukura diabētu. Tās līmenis 2. tipa diabēta pacientiem ir augstāks nekā 1. tipa diabēta pacientiem.

Mājas lapā www.msdpacientiem.lv pieejama informācija par dažādām veselības problēmām – ne tikai cukura diabētu, bet arī par muguras un locītavu sāpēm, zobu sāpēm u.c.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *