Nacionālie bruņotie spēki (NBS) gatavojas tiesāties ar uzņēmumu "Neja&Ko", kas nav izpildījis armijas pasūtījumu piegādāt 490 nakts redzamības iekārtas un nevēlas arī atdot iemaksāto gandrīz pusmiljonu latu lielo priekšapmaksu, šodien ziņo laikraksts "Neatkarīgā".
Gada sākumā NBS izsludināja konkursu par 490 dažāda tipa nakts redzamības ierīču piegādi armijai. Konkursa specifikācijā noteikts, ka armija iepirks divu noteiktu firmu ražotās ierīces, laikrakstu informēja NBS preses virsnieks Normunds Stafeckis.
Februārī konkursā uzvarēja uzņēmums "Neja&Ko", līguma kopējā summa bija 1 293 770 latu.
"Marta beigās mēs no "Neja&Ko" saņēmām vēstuli ar priekšlikumu mainīt līguma priekšmetu – nakts redzamības iekārtu specifikāciju. Viņi gribēja piedāvāt citas ierīces. Armijas Nodrošinājuma pavēlniecība šim priekšlikumam nepiekrita. 14.jūnijā "Neja&Ko" vērsās Rīgas Zemgales priekšpilsētas tiesā ar prasības pieteikumu, kuras mērķis – panākt līguma priekšmeta maiņu. Savu prasību viņi pamatoja ar nepārvaramiem apstākļiem, kā dēļ "Neja&Ko" nevarot piegādāt tieši tās ierīces, kas bija minētas līgumā. Tiesā viņi zaudēja, bet lēmums tika pārsūdzēts Rīgas apgabaltiesā," laikrakstam stāstīja Stafeckis.
Gada sākumā noslēgtā līguma izpildes termiņš bija šā gada 1.oktobris, un līdz 15.oktobrim uzņēmums iepirktās 490 nakts redzamības ierīces arī piegādāja. "Kad atvērām kastes, konstatējām, ka ir atvests nevis tas, kas bija noteikts līgumā, bet nenosakāmas izcelsmes nakts redzamības ierīču komplekti," sacīja NBS pārstāvis.
17.oktobrī NBS komandieris Juris Maklakovs izveidoja īpašu komisiju piegādāto preču izcelsmes noteikšanai, kas konstatēja, ka ierīces neatbilst līguma noteikumiem. 31.oktobrī NBS vienpusēji lauza līgumu ar "Neja&Ko".
Tā kā NBS jau bija paspējuši iemaksāt priekšapmaksu 468 681 lata apmērā, NBS Nodrošinājuma pavēlniecība šonedēļ plāno vērsties tiesā ar prasību no "Neja&Ko" piedzīt šo summu. Savukārt "Neja&Ko" uzskata, ka piegādātas ir līguma nosacījumiem atbilstošas ierīces, un uzņēmums ir sācis rēķināt līgumsodu par laikus neveiktu preču apmaksu, informē laikraksts.
Par notikušo "Neja&Ko" arī iesniedza apjomīgu sūdzību NBS komandierim Maklakovam.
Piegādātās nenosakāmas izcelsmes ierīces joprojām ir armijas noliktavās, un NBS jau divreiz ir lūgusi "Neja&Ko" tās savākt atpakaļ, informē "Neatkarīgā". "Paši mēs nevaram tās preces vest un izgāzt viņiem pagalmā. Tās taču ir militārās iekārtas," piebilda Stafeckis.
Uzņēmuma "Neja&Ko" valdes pārstāvis, bijušais Drošības policijas priekšnieks Jānis Apelis "Neatkarīgajai" nevēlējās komentēt konflikta detaļas, sakot, ka visu izlems tiesa. Nostāju pagaidām nerunāt ar presi ir pieņēmusi "Neja&Ko" vadība.
Kā norāda laikraksts, uzņēmuma "Neja&Ko" vārds ir vairākkārt izskanējis saistībā ar šaubīgiem valsts spēka struktūru iepirkumiem. "Neja&Ko" īpašniece Nataļja Aņisimova ir apsūdzēta par dokumentu viltošanu nolūkā iegūt tiesības uz valsts pasūtījumu Iekšlietu ministrijas rīkotajā konkursā par formastērpu piegādi.