Nākamnedēļ, 27.oktobrī, Somijas galvaspilsētā Helsinkos notiks Ziemeļvalstu un Baltijas valstu premjerministru tikšanās, kurā piedalīsies arī Ministru prezidents Ivars Godmanis (LPP/LC).
Kā aģentūru LETA informēja Valsts kancelejas Komunikācijas departamentā, premjerministru tikšanās galvenās sarunu tēmas būs klimata un enerģētikas jautājumi, kā arī starptautiskā finanšu situācija.
Tikšanās laikā tiks pārrunāta arī sadarbība Baltijas jūras valstu reģionā. Savukārt pie vakariņām tiks spriests par attiecībām ar Krieviju. Pirms tikšanās Ziemeļvalstu premjeri arī uzklausīs Īslandes ziņojumu par ekonomisko situāciju valstī, aģentūru LETA informēja Ziemeļu Ministru padomes biroja Latvijā informācijas padomniece Inga Puriņa.
Ziemeļvalstu un Baltijas valstu premjeru un atsevišķi Ziemeļvalstu premjeru tikšanās Helsinkos tiek rīkota paralēli ikgadējai Ziemeļu Padomes sesijai.
Kā ziņots, 60.Ziemeļu Padomes sesija notiks no 27.oktobra līdz 29.oktobrim Helsinkos, Somijas parlamentā. Kā diskusiju tēmas šogad sesijā izvirzītas globalizācija, finanšu krīze un Ziemeļvalstu labklājības modelis.
Debatēs piedalīsies gan visu piecu Ziemeļvalstu premjeri, gan autonomo apgabalu vadītāji, gan opozīcijas pārstāvji no visām Ziemeļvalstīm. Sesijā tiks debatēts arī par bērnu tiesībām, par vienotu imigrācijas un transporta politiku, kā arī par sadarbību klimata jautājumu risināšanā arktiskajos apgabalos.
2009.gadā prezidentūru Ziemeļu Ministru padomē rotācijas kārtībā no Zviedrijas pārņem Īslande. Ziemeļu Padomes sesijas laikā Īslande prezentēs jauno darbības programmu, kurā kā galvenās jomas izcelta globalizācija, klimata izmaiņas un Ziemeļvalstu sadarbība.
Ziemeļu Padomes sesijā piedalās vairāki simti Ziemeļvalstu parlamentāriešu un liels skaits valdības pārstāvju no visām piecām Ziemeļvalstīm un trīs autonomajiem apgabaliem.
Plānots, ka Ziemeļu Padomes sesiju apmeklēs arī viesi no Baltijas valstīm, Krievijas un citiem pasaules reģioniem.
Ziemeļu Padomes sesijas gaitā tiks pasniegtas arī četras Ziemeļu Padomes balvas – mūzikas, literatūras, kino un vides jomās.
Savukārt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbība aizsākās 1994. gadā. Kopš 2001.gada tā notiek NB-8 reģionālās sadarbības formātā, kas aptver Zviedriju, Somiju, Norvēģiju, Īslandi, Dāniju, Igauniju, Latviju un Lietuvu.
Šogad koordinējošas valsts funkcijas pilda Igaunija, bet 2010.gadā tās pārņems Latvija.