In memoriam
Tieši dienā, kad latvieši iesāka savu garīgā spēka parādi – rādot pasaulei savu visstiprāko no gara instrumentiem – dziesmu – mūžības ceļos savā 92. dzīves gadā devās Tumes, Tukuma novada un arī visas mūsu valsts leģenda – Saimnieks un Lauksaimnieks, kolhoza un vēlāk SIA «Dzimtene» vadītājs daudzu gadu desmitu garumā – Jēkabs Spickus. Ar savu dzīvi viņš parādīja, ka režīmi un partijas jau var mainīties, bet ir tomēr, kas tāds, kas cauri gadiem paliek un apliecina savu svarīgumu – tas ir godīgs, uzcītīgs un saimnieciski gudrs darbs. Tumes pagasts, ko šobrīd pazīstam ar labu infrastruktūru, ēkām un iespējām, ir radīts priekšsēdētāja Spickus laikā un, pateicoties viņa saimnieciskajam vērienam. Par to tumenieki viņam būs vienmēr pateicīgi. Vēl pagājušā ziemā skaisti nosvinējām Priekšsēdētāja 90-gadi paša celtajā kultūras namā. Viņš vienmēr dziļi turējās pie zemes un tiešām zināja, ko ar to darīt, bet nekad neaizmirsa arī cilvēkus, jo saprata, ka tikai priecīgs, laimīgs cilvēks var labi strādāt. Gan jau vēl pētīs un aprakstīs Jēkaba Spickus īpašo fenomenu. Būdams no īpašās Latvijas kolhozu priekšsēdētāju – Saimnieku – leģendārās trijotnes, kurā bija arī Edgars Kauliņš un Artūrs Čikste, viņš zemei kalpoja visilgāk un ļoti labi iejutās arī jaunajos laikos.
Jēkabs Spickus bija kolhoza «Dzimtene» priekšsēdētājs no 1954. gada līdz pat Atmodas laiku maiņām, vēlāk – uz kolhoza bāzes izveidotās SIA «Dzimtene» vadītājs. J. Spickus dzimis 1927. gada 11. februārī Bauskas apriņķa Rundāles pagasta «Auguļos». Mācījies Mežotnes lauksaimniecības skolā. 1947. gadā beidzis Saulaines lauksaimniecības tehnikumu. No 1947. gada līdz 1949. gadam bijis Bauskas rajona Jaunsaules agronoms, bet no 1949. gada līdz 1952. gadam – Bauskas rajona Lauksaimniecības nodaļas vecākais koksagīza agronoms. Vēlāk strādājis Praviņu MTS par galveno agronomu. Neklātienē beidzis Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas Agronomijas fakultāti. Par saviem darba sasniegumiem bijis daudzkārt pagodināts, sumināts un apbalvots gan padomju laikā, gan arī atjaunotajā valstī. 1997. gadā viņš saņēma Triju Zvaigžņu ordeņa I pakāpes Goda Zīmi, bet 2011. gadā konkursa «Sējējs» balvu – «Par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā». Par ieguldījumu novada izaugsmē viņam tika piešķirts Tukuma novada Goda pilsoņa nosaukums. Pazīstamais režisors Hercs Franks Jēkabu Spicku iemūžinājis Rīgas kinostudijas dokumentālajā filmā «Ceturtais priekšsēdētājs» (1968).
Ar Jēkabu aiziet vesels laikmets, tomēr tik daudz kas paliek – gan viņa padarītais, gan vēl jo vairāk viņa piemērs, kas joprojām iedvesmo, un cilvēki, kas viņa klātbūtnē ir iemācījušies vissvarīgāko – to, kas ir godaprāts gan attiecībās ar zemi, gan cilvēkiem.
Atvadīšanās no Jēkaba Spickus notiks ceturtdien, 5. jūlijā 13.00 no Tumes kultūras nama.
Arnis Šablovskis un Tumes un Degoles pagastu pārvalde