Mongolijas veterinārārsti gūst pieredzi Latvijā

Latvijas lauku un konsultāciju izglītības centrs uzņēma viesus no Mongolijas. Ceturtdien, 8. oktobrī, 11 cilvēku lielā delegācija viesojās Tukumā – vakariņoja Valguma restorānā un tikās ar mūsu rajonā praktizējošiem veterinārārstiem. Mongolijas viesi Latvijā uzturas no 4. līdz 11. oktobrim. Pieredzes apmaiņa notiek Eiropas Savienības projekta ietvaros, to kūrē Vācija.

Latvijas lauku un konsultāciju izglītības centrs uzņēma viesus no Mongolijas. Ceturtdien, 8. oktobrī, 11 cilvēku lielā delegācija viesojās Tukumā – vakariņoja Valguma restorānā un tikās ar mūsu rajonā praktizējošiem veterinārārstiem. Mongolijas viesi Latvijā uzturas no 4. līdz 11. oktobrim. Pieredzes apmaiņa notiek Eiropas Savienības projekta ietvaros, to kūrē Vācija.

Ko redzēja Latvijā?

"Veterinārās situācijas apzināšana, pieredzes apmaiņa – demonstrējam to, ko pa šiem gadiem esam sasnieguši," tā īsi šo tikšanos komentēja Latvijas Lauku un konsultāciju izglītības centra konsultants, eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns. Viņš pastāstīja, ka mongoļu kolēģi interesējušies par dzīvnieku identifikāciju, reģistrāciju, par dzīvnieku slimībām, epidemioloģisko situāciju Latvijā un Eiropas Savienības valstīs un to, kā notiek Pārtikas un veterinārā dienesta kontroles. Mongolijas viesi vēlējās redzēt kautuvi, gaļas un piena pārstrādes uzņēmumu, apskatīt dzīvnieku slimību infekciju diagnostikas laboratoriju, tikties ar veterinārā dienesta pārstāvjiem, iepazīties ar Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Veterinārmedicīnas fakultāti, iepazīties ar konsultāciju sistēmu Latvijā, jo pagaidām Mongolijā tādas nav. Mongolijas delegācija apmeklēja Pārtikas un veterināro dienestu, tikās ar tā ģenerāldirektoru Mareku Samohvalovu. Viesi bija Nacionālajā Diagnostikas centrā, Centrālajā piensaimnieku laboratorijā, iepazinās ar to, kā tiek veikta piena paraugu pārbaude, kā notiek dzīvnieku izslēgšana no reģistra, apskatīja Latvijas lauksaimniecības universitātes mācību un pētījumu saimniecību «Vecauce», kur pabija «Līgotņu« fermā, apskatīja slimo dzīvnieku izolatoru, modernas govju fermas slaukšanas zāli, iepazinās ar barošana īpatnībām, turot govis kūtī nepiesietas. Viesi tikās arī ar veterinārārstu Andreju Zālīti un iepazinās arī ar to, kā notiek eksotisko dzīvnieku ārstēšana, apskatīja Rīgas Zooloģisko dārzu un atceļā no apskates objektiem Vidzemē, vēlējās piestāt Saulkrastos pie baltās kāpas un apskatīties jūru.

Iztiku dod lopkopība

Mongoļu viesi izteica pateicību par viesmīlību, par daudzveidīgo programmu un dažos vārdos pastāstīja par savu valsti un tās lauksaimniecību. Apstākļi,, kādos dzīvo un strādā Mongolijas lopkopji ir krasi atšķirīgi no šeit pieredzētā – kā izteicās paši viesi, nekas nav mainījies no aizlaikiem – kā lopkopji dzīvoja un strādāja pirms gadsimtiem, tāpat to viņi dara arī tagad. Mongolijā dzīvo 2 712 315 iedzīvotāji, 1,72 iedzīvotājs uz vienu kvadrātkilometru. Dabas apstākļi ir skarbi, klimats kontinentāls – ziemās temperatūras stabiņš noslīd līdz – 45°C atzīmei, savukārt vasarās pārsniedz 30° karstumu. Galvaspilsētā Ulanbatorā dzīvo gandrīz puse no valsts iedzīvotājiem, pārējiem iztiku dod lopkopība. Valstī audzē liellopus, kamieļus, aitas un zirgus. Lopi ir privātīpašums, bet zeme, kur tie ganās, pieder valstij. Lopu realizācijai pārstrādē ir sezonas raksturs, kas saistīts ar klimatiskajiem apstākļiem. Tāpēc kādu laiku pārstrādāta tiek saldēta gaļa. Ar pienu valsts sevi nenodrošina. Tiek ievests piena pulveris. Kaut gan tradīcijas un apstākļi Latvijā un Mongolijā ir krasi atšķirīgi, tomēr cerams, ka Latvijā redzētais veterinārārstiem noderēs viņu visai skarbajā darbā dzimtenē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *