Mežinieki – mežam

21. aprīlī uz Meža dienu talku Tukumā sabrauca Valsts mežu dienesta Konsultāciju pakalpojumu centra (KPC) nodaļu pārstāvji no visas Latvijas.

21. aprīlī uz Meža dienu talku Tukumā sabrauca Valsts mežu dienesta Konsultāciju pakalpojumu centra (KPC) nodaļu pārstāvji no visas Latvijas.

Vispirms kopsapulcē lēma par tik smagu jautājumu, kā algu samazināšana, bet pēc tam it priecīgi izvēdināja galvas talkā – turpat, pļavā aiz mežniecības, no pašu atvestiem stādiem izveidoja simbolisku Latvijas novadu parku, bet dzelzceļa pusē – paraugstādījumus lauksaimniecībai neizmantojamā zemē.
Kā pastāstīja KPC Tukuma nodaļas vadītājs Dzintars Laivinieks, beidzot pēc vairāku gadu gaidīšanas Latvijas mežu īpašnieki varēs saņemt Eiropas naudu meža ierīkošanas un jaunaudžu kopšanas darbiem. Parauglaukumā ikviens varēs redzēt, kā jāstāda mežs saskaņā ar Eiropas prasībām. Vienā pusē zeme nav iestrādāta, bet otrā – ar speciālu augsnes frēzi izveidotas vagas; salīdzinoši vagās stādīšana veicoties trīs reiz vieglāk un ātrāk; par zināmu samaksu mežu īpašnieki šo tehniku varēs iznomāt.
Izmantojot situāciju, Latvijas KPC direktoram Raimondam Bērmanim pavaicājām par mežu izzāģēšanas apjomiem – vai pareizs šķiet bijušā premjera Ivara Godmaņa un bijušā lauksaimniecības ministra Mārtiņa Rozes apstiprinātais plāns palielināt mežizstrādi valsts mežos. Lūk, R. Bērmaņa domas: "Problēma tā, ka, balstoties uz zemajām tirgus cenām, privātie mežu īpašnieki koksni praktiski vairs neiegūst. Pārstrādātājiem trūkst resursu, taču koksne viņiem vajadzīga, lai pastāvētu. Par attīstību pat neiet runa. Arī Krievijas koksnes tirgus šobrīd ir slēgts. Līdz ar to lielāka koksnes ieguve notiek valsts mežos, taču tā nedrīkst pārsniegt meža pieaugumu.
Jāatzīst – izzāģēts tomēr tiek par daudz, taču valsts šajā brīdī saka: "Jā, bet tas nebūs ilglaicīgi – tikai uz diviem gadiem…" Ja tikai divus gadus, tad, ņemot vērā sarežģīto ekonomisko situāciju, tas ir pieļaujams; taču, ja intensīvā mežizstrāde turpināsies, tad diemžēl valsts mežu kopējā vērtība mazināsies un var tikt apdraudētas meža ekoloģiskās funkcijas.
Diemžēl speciālistu diskusija notika tikai pēc tam, kad valdības lēmums bija pieņemts. Protams, katram ir ko teikt šajā situācijā, taču no otras puses šodien lēmumi jāpieņem ļoti strauji. Ja strauji nerīkosimies, varbūt mežu izzāģēšana vairs nebūs aktuāla, jo koksnes pārstrādātāju sektors būs sabrucis (pagaidām šai nozarei tomēr ir visai nozīmīga loma valsts tautsaimniecībā…)"

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *