Maijs – dārzkopja visdarbīgākais mēnesis

Maijs dārzkopim ir visdarbīgākais mēnesis, jo nereti ir tā – ko maijā nokavē, vēlāk visas vasaras garumā ir grūti atgūt.

Maijs dārzkopim ir visdarbīgākais mēnesis, jo nereti ir tā – ko maijā nokavē, vēlāk visas vasaras garumā ir grūti atgūt.

Ūdens gan augiem, gan putniem

Atkarībā no laika apstākļiem, maijā dažviet jāsāk rūpēties par to, lai augiem netrūktu mitruma. Laistīšanai vislabāk izmantot ūdeni, kas stāvējis kādos rezervuāros, mucās un iesilis. Ja šim nolūkam izmanto dziļurbuma vai akas ūdeni, kas ir auksts, tas radīs augiem šoku. Lai piesaistītu dārzam putnus, būs labi, ja ierīkosiet tiem vietiņu, kur padzerties. Šim nolūkam ūdens mucā vai kādā traukā ar ūdeni var ielikt peldošu dēlīti, vien jāraugās, lai ūdens būtu tīrs. Maija sākumā vēl veic pēdējos dārza sakopšanas darbus.

Sēj sala bijīgos

Maija beigās sējami tie dārzeņi un puķes, kuriem kaitē iespējamās salnas. Vecāki dārzkopji ielāgojuši, ka gurķiem sējas laiks vislabākais, kad uzzied kastaņas vai ķirši. Taču tos var sēt, arī sākot ar 1. maiju, zem plēves seguma. Sagatavo dobes, vislabāk, ja katrā dobē izveidotajās divās vadziņās ierok iepriekšējā gadā nopļauto zāli vai satrūdējušus kūtsmēslus. Tas dos gan organiskās vielas papildinājumu augiem, gan kūtsmēsliem un, zālei sadaloties, zem plēves seguma būs siltāk, mazāk kaitēs maijā iespējamās salnas. Vadziņas kārtīgi salaista un sēj gurķus, pēc tam uzliek lokus un uzvelk plēvi. Šādam segumam plēve noņemama vien tad, kad gurķi jāravē un jāmēslo. Priekšrocība tā, ka mitrums, kas tik ļoti patīk gurķim, zem plēves saglabājas. Šādi gurķis aug līdz pat ziedēšanai. Kad parādās ziedi, tad gan plēves segums ir jānoņem.

Maija sākumā plēves seguma siltumnīcās izstāda tomātus. Pašlaik piedāvājumā ir ļoti bagātīgs šķirņu klāsts. Tāpēc katram jāizvēlas sava, kuras tomāti vislabāk garšo. Visilgāk plēves seguma siltumnīcā augs un neslimos hibrīdās šķirnes, ko piedāvā sēklu tirgošanas firmas. Maija otrā pusē sēj sviesta pupiņas, bet lauku pupas sējamas maija sākumā. Šajā laikā sējami arī kabači un ķirbji. Maija vidū sējami garšaugi, pētersīļi, selerijas, iepriekš sadiedzētie puravu stādi, stādāmi kāposti, kolrābji, kāļi u. c.

Mēslošana īsti laikā

Kad iestādīte dārzeņi ir ieaugušies, tiem jādod barības vielas – jāmēslo. Lietainā laikā to var darīt, uzberot mēslojumu pie auga saknītēm, taču, ja laika apstākļi nav mitri, tad vislabāk mēslojumu izšķīdināt un uzliet augiem ar lejkannu. Labāk gatavot mazākas koncentrācijas mēslošanas šķīdumu un mēslot biežāk. Tādējādi mazāk vajadzēs mēslojuma, kas ir dārgs prieks, un tas labāk augam būs uzņemams, labāk izmantosies.

Pirmā raža un jauni stādījumi

Maijā vāc skābeņu, spinātu, rabarberu, salātu, maurlociņu, ziemas sīpolu un redīsu ražu. Mēneša sākumā izrok sparģeļu jaunos dzinumus, kas ir iecienīta delikatese.

Augļu dārzā mēneša sākumā vēl var paspēt iestādīt kādu jaunu augļu kociņu. Droši var stādīt augļu kociņus no konteinerstādiem. Jārūpējas, lai ražu neietekmētu sēņu slimības, tāpēc ābeles miglojamas ar fungicīdiem, bet plūmes pirms un pēc ziedēšanas ar deci vai fastaku, lai tādējādi pasargātu augļus no zāģlapsenēm. Maijā zied zemenes, tāpēc jāuzmanās no salnām, un, ja laika ziņas tās sola, labāk ziedošos augus piesegt. Grūtāk nosargāt ziedošās ābeles, šim nolūkam iespējams izmantot dārzkopības veikalos piedāvātās dūmu sveces un mēģināt salnas naktīs tās dedzināt.

Puķu laiks

Arī puķu dārzā maijs ir visrosīgākais mēnesis. Ziemcietes jāravē, jāmēslo. Jāmēslo un jāaprušina arī sīpolpuķes, tulpes, narcises, hiacintes, lilijas. Jāstāda gladiolas, dālijas, galtonijas, sīpolīrisi un citas. Laukā izstādāmas asteres, bet cinniju, lauvmutīšu, lefkoju, samteņu stādīšana jāatliek uz mēneša beigām. Samtenes izaug arī, uzreiz sētas dobē. Tad tās jāsēj laukā tāpat kā gurķi – ķiršu un kastaņu ziedēšanas laikā. Ja ir plēves siltumnīca, iespējams parūpēties, lai saaug pašiem savas puķes balkona vai lodžijas rotāšanai. Iekarināmos podos var audzēt nokarenās lavmutītes, pelargonijas, fuksijas, petūnijas, kreses, nemēzijas. Uz balkona dekoratīva būs arī podā audzēta saulespuķe. Ir arī dekoratīva balkona tomātu šķirne, kuras skaistums ir daudzajos sārtajos tomātiņos.

Mēneša beigās uz balkoniem un lodžijas var novietot istabas puķes. Tās bagātīgi laista un mēslo. Sevišķi tas attiecas uz hipeastriem, jo šajā laikā augiem ir jāuzņem barības vielas, jāaudzē lapas un jābriedina pumpuri ziedēšanai nākamajam gadam. Sevišķi labi pavasarī jutīsies uz plēves seguma siltumnīcu aiznestais citronkociņš, kuram pēc sausajā istabas gaisā pavadītās ziemas, jaunā dzīves vieta vasarnīcā sevišķi patiks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *