paceltpasauli.lv/

Lopbarības graudu cenas šogad zemākas; kvalitāte – laba

Izvērtējot zemnieku saimniecību – piena un gaļas ražotāju – nodrošinājumu ar lopbarību ziemas sezonai, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālisti secinājuši, ka lopbarības graudu raža ir pietiekama un kvalitāte – laba, cenas zemākas nekā pērn.

Izvērtējot zemnieku saimniecību – piena un gaļas ražotāju – nodrošinājumu ar lopbarību ziemas sezonai, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālisti secinājuši, ka lopbarības graudu raža ir pietiekama un kvalitāte – laba, cenas zemākas nekā pērn. Arī sienu un skābbarību ziemas sezonai patlaban izdodas savākt pietiekamā daudzumā.

LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja Anita Siliņa: ”Ražas laiks Latvijā rit pilnā sparā, un daudzviet graudi novākti, atdalīti no piemaisījumiem un tiek vērtēti. Šajā sezonā lopkopjus iepriecina  graudu cena, kas ir zemāka nekā pagājušā gadā, kā arī augstāks nekā pērn proteīna saturs graudos. Ražošanas efetivitāti būtiski ietekmēs graudos esošais proteīns, kas šogad ir vidēji par 2 – 3% lielāks kā pagājušajā sezonā, jo samazināsies vajadzība pēc iepirktajiem proteīnu saturošiem barības līdzekļiem, piemēram rapša, sojas spraukumiem un citām proetīnpiedevām.”

Šobrīd lopbarības kviešu un miežu cena Latvijāi ir vidēji Ls 105 – Ls 110 par tonnu , pērn – Ls 135 līdz Ls 145 par tonnu. Zemākas lopbarības graudu cenas palīdzēs mazināt piena ražošanas pašizmaksas rādītāju, kas daudzām saimniecībām vienā līmenī ar realizācijas cenu. Lielajām saimniecībām, kas nodrošina 80% no pārstrādei piegādātā piena apjoma, pirktās lopbarības īpatsvars sastāda ievērojamu daļu – no 35% līdz pat 50% – ražošanas izmaksās.

Anita Siliņa: „Atgādināšu – lai graudus izbarotu lopiem un iegūtu gaidīto rezultātu, jāievēro graudu nobriešanas laiks. Atgremotājiem – govīm – svaigus graudus var sākt izēdināt sešas līdz astoņas nedēļas pēc novākšanas, bet cūkām un putniem 10 – 12 nedēļas pēc pirmapstrādes un žāvēšanas.” Speciāliste norāda, ja graudaugus pirms izbarošanas nenobriedina, tad dzīvnieks spēj izmantot tikai vienu ceturto daļu no tajos esošajām barības vielām. Turklāt pārāk daudz svaigu graudu var būt bīstami dzīvnieku veselībai.

Izvērtējot situāciju ar rupjās lopbarības – siena, skābbarības – sagatavošanu, LLKC eksperti secina, ka pirmie pļāvumu jūnijā bija labi, bet otro pļāvumu ražība ir salīdzinoši pieticīgāka, jo īpaši Latgales pusē un valsts ziemeļaustrumos, kur valdīja ilgstošs sausums. Latvijā kopumā otrais pļāvums ir devis mazāk zaļās masas nekā pērn. Šobrīd daudzas saimniecības gatavojas trešajam pļāvumam.

Tā kā nokrišņu daudzums augustā ir pietiekams, saimniecībām būs iespējas rupjo lopbarību sagatavot pietiekamā daudzumā. Ir saimniecības kas pagājušajā gadā sagatavoja vairāk barības nekā spēja izēdināt, un šos krājumus lika lietā šovasar sausajā periodā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *