Latvijas Ugunsdzēsības muzejs šodien, 4. septembrī, atzīmē savas pastāvēšanas 35. gadadienu! Darbi pie muzeja veidošanas aizsākušies jau 1974. gadā, bet 1978. gada 4. septembrī ugunsdzēsēju depo telpās Rīgā, Hanzas ielā 5, iekārtota ekspozīcija, kas atklāta kā Ugunsdzēsības tehniskā izstāde. 1980. gada oktobrī šai izstādei piešķirts muzeja statuss.
Latvijas Ugunsdzēsības muzejs atrodas ēkā, ko vainago agrākais novērošanas un šļūteņu žāvēšanas tornis ar barokāli stilizētu smaili. Šis 1912. gadā celtais jūgendstila nams ir arhitektūras piemineklis. Ēku savulaik projektējis Rīgas galvenais arhitekts, baltvācu izcelsmes akadēmiķis Reinholds Šmēlings (1840–1917).
Muzeja krājums sastāv no pamatkrājuma, palīgkrājuma un apmaiņas krājuma (18 kolekcijas). Pašlaik krājumā ir vairāk kā 31 300 muzeja priekšmeti, t.sk. pamatkrājumā vairāk nekā 28 300 un palīgkrājumā ap 3 000 vienības. Galvenais krājuma papildināšanas veids – juridisku un fizisku personu dāvinājumi. Katru gadu krājums tiek papildināts aptuveni par 200 vienībām.
Muzeja misija ir gan veicināt sabiedrības izglītošanu drošības jautājumos gan parādīt ugunsdzēsības attīstību, vācot, saglabājot, pētot, izstādot un popularizējot ar Latvijas ugunsdzēsības vēsturi un mūsdienām saistītās vērtības, ko muzejs veiksmīgi realizē. Aizvadītajā gadā kopumā to apmeklējuši 12 753 interesenti.
Galvenais, kas apmeklētājiem būs teorētiski un arī praktiski jāapgūst, apmeklējot Latvijas Ugunsdzēsības muzeju – pareiza rīcība ugunsgrēka laikā, katastrofās un arī vienkārši ikdienā iespējamos sadzīves negadījumos, kuros nepieciešams ātri reaģēt! Ugunsdzēsības muzeja apmeklējums būs aizraujošs jebkurā vecumā, jo apgūt pamatzināšanas ugunsdrošībā, ugunsdzēsībā un civilajā aizsardzībā, ir iespējams ne tikai teorētiski, bet arī praktiski – dažādu spēļu un vingrinājumu formā.
Muzejā pastāvīgi tiek ieviestas un paplašinātas interaktīvās apmācību metodes, piemēram, ir iespējams pielaikot ugunsdzēsēja kaujas tērpu, paša spēkiem saritināt ugunsdzēsības šļūteni un novērtēt, cik daudz spēka un precizitātes nepieciešams uguns dzēšanai. Muzejā kā lieliem, tā maziem apmeklētājiem ir iespējams iegūt iemaņas kā darboties ar vienkāršiem ugunsdzēsības un pašaizsardzības līdzekļiem.
Popularizējot ne tikai ugunsdzēsības vēsturi, muzejs pastāvīgi attīsta ekspozīcijas, tajās iekļaujot modernu drošības un cilvēku aizsardzības ierīču un ekipējuma demonstrējumus. Muzeja krājumu aktīvi izmanto izglītojamie, t. sk. augstskolu studenti, izstrādājot kvalifikācijas darbus mācību priekšmetā «Civilā aizsardzība», kā arī citi Latvijas muzeji.