Šodien sabiedriskā vides aizsardzības organizācija "Zaļā brīvība" aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju piedalīties starptautiskajā dienā bez iepirkšanās, informēja organizācijas pārstāvis Jānis Brizga.
Dienā bez iepirkšanās cilvēki tiek aicināti 24 stundas atturēties no pirkšanas, tās vietā iepriecinot sevi un citus.
Diena bez iepirkšanās ir atgādinājums, ka cilvēks nav tas, kas viņam pieder, ka brīvdienas nav jāpavada iepirkšanās centros, Ziemassvētki nav paredzēti tirdzniecības apjomu palielināšanai, dāvināt nav pienākums un dāvanu vērtība nav vienāda ar to cenu, norādīja Brizga.
Organizācija "Zaļā brīvība" aicina cilvēkus turpmāk pievērst uzmanību preču un pakalpojumu ietekmei uz dabas un sociālo vidi un neiegādāties lietas, kuru ražotāji neievēro vides un strādnieku tiesības, izmēģina produkciju uz dzīvniekiem, mēģina aizkavēt starptautisko vides vienošanos, piemēram, Kioto protokola, īstenošanu un pārkāpj citas ētiskās normas.
Starptautiskās dienas bez iepirkšanās mērķis ir pievērst uzmanību patērētāju kultūrai un tās radītajām vides un sociālajām problēmām, kā arī aicināt uz ilgtspējīgu un priekpilnu dzīvi.
"Zaļā brīvība" iesaka svinēt šo dienu, izslēgt mobilo telefonu, nebraukt ar automašīnu, bet izvēlēties sabiedrisko transportu, uzkāpt kādā augstā celtnē un baudīt skatu, pļāpāt ar draugiem, paziņām, radiniekiem un darba biedriem, ieiet vannā sveču gaismā, diedzēt sēklas, izlasīt labu grāmatu un izdarīt citus labus darbus, kuriem ikdienā nepietiek laika.
Šodien ieteikts barot putnus, paklausīties radio un ierakstīt kasetē draugiem, nodot tukšās pudeles, uzcept kūku, uzrakstīt vēstuli vai pārkārtot māju, kā arī pastāstīt draugiem par dienu bez iepirkšanās.
Ja tomēr no iepirkšanās nespējat izvairīties, "Zaļā brīvība" iesaka iegādāties tikai preces, kas patiešām ir nepieciešamas, aizņemties vai izīrēt lietas, ko lieto reti, remontēt vai labot, ja tas ir iespējams, pārdot, dāvināt vai nodot atpakaļ ražotājam mantas, kas vairs nav nepieciešamas.
Iedzīvotāji tiek aicināti pirkt ilgstoši lietojamas lietas un atteikties no vienreizējās lietošanas precēm, izvairīties no nevajadzīga iepakojuma un pirkt tikai tādus produktus iesaiņojumā, kam iepakojums patiesi ir nepieciešams. Tāpat iedzīvotāji tiek aicināti ignorēt reklāmas un nepakļauties to ietekmei, šķirot atkritumus un uzzināt vairāk par preču sastāvu un to ražotājiem.
Pirmo reizi dienu bez iepirkšanās atzīmēja Kanādā 1992.gadā. Šogad tā tiek svinēta aptuveni 50 valstīs.