Šodien Lapmežciema tautas namā ir īpaši svētki – 50. dzimšanas dienu. Viesos gaidāmi mākslinieki M.Vanags, J. Kulakovs, A. Ermanbriks, M. Krievkalne, H. Užāns un citi. Kopīgi tiks šķetināts atmiņu kamols un notiks balle «Kā sendienās», kurā piedalīsies Māra Krievkalne un Harijs Užāns. Pirms svētkiem nedaudz ieskatījāmies tautas nama tapšanas vēsturē.
Teātri spēlēja un korī dziedāja gan Zivju fabrikā, gan skolā
Pēckara gadi bija grūti un pieticīgi. Tomēr cilvēki prata sanākt kopā, priecāties, spēlēt teātri. To prata arī lapmežciemnieki. Par kopā sanākšanas vietu viņi izraudzījās bijušo Ragaciema zivju fabrikā (tagad Lapmežciema zivju tirdziņš), kur svinēja Līgo svētkus, organizēja vēl citus sarīkojumus, arī spēlēja teātri. 1950. gadā, kaut arī vēl kultūras nama nebija, ciemā regulāri darbojās kori, dramatiskais pulciņš, kas iestudēja pat Rūdolfa Blaumaņa lugu «Pazudušais dēls», par ko gan, kā liecina tā laika dokumenti, partijas funkcionāri kā ar mazvērtīgu darbu neesot bijuši apmierināti. Bet vai gan tāpēc zuda spēlētprieks? Vai bija mazāk skatītāju? Cilvēki vērtības apzinājās paši, bez tā laika varas norādījumiem.
Vēlāk, kad atjaunoja nodegušo pamatskolu, pasākumiem izmantoja divas klases, kurām bija sabīdāma siena, tādējādi vienā pusē izveidojās skatuve, bet otrā – zāle skatītājiem.
Lai kulturāli un politiski neatpaliktu
Pirmā doma par to, ka vajadzētu pašiem savu kultūras namu, radās 1950. gada 30. janvārī. Tolaik Lapmežciema ciema padomes priekšsēdētājs bija Miķelis Štāls. Ciemā bijis vairāk nekā 1 100 iedzīvotāju, bet vietas, kur pulcēties – nebija. "Tā rezultātā ciems kulturāli un politiski atpaliek, tādēļ nepieciešams uzsākt tautas nama būvi," tā bija teikts ciema padomes sēdes protokolā. Šajā sēdē tika uzdots toreizējam Slokas zvejnieku kolhoza «Selga» priekšsēdētājam Reinim Gruntem caur republikas Zvejnieku savienību vest sarunas ar jaunajiem inženieriem, lai kā viņu diplomdarbs taptu izgatavots būvprojekts Lapmežciema tautas nama izbūvei. Tika uzdots organizēt talkas un zvejniekiem Emsim, Paugam, Štālam un Jansonam organizēt akmeņu un grants pievešanu. Lai uzbūvētu tam laikam ļoti lielo celtni, tika ieguldīta visa kopsaimniecības nauda, daudzi strādāja talkās un bez samaksas. Zvejnieki ar motorlaivām brauca pa Lielupi uz Kalnciemu pēc ķieģeļiem. Lielo skatuves priekškaru šuva paši. Zālē lika parketu, logos – vitrāžas.
Otrs lepnākais piekrastē…
Kultūras nama celtniecība noritēja līdz 1957. gadam. Līdz tam skolas zālītē notika dažādi pasākumi. Kā liecina dokumenti, tad 1954. gadā 22. februārī darbojies dramatiskais pulciņš, teātra pulciņš, nolasīti 10 referāti, notikusi gatavošanās Augstākās Padomes vēlēšanām u. c.
Kultūras namu atklāja 1957. gada 8. novembrī. Tas tobrīd piejūras ciemos bija otrs lielākais, ko uzcēla pēckara gados. Pirmais bija Vidzemes jūrmalā – Zvejniekciemā. Atklāšanas svētkos uzstājās vietējai koris, teatralizētu uzvedumu sagatavoja dramatiskais pulciņš skolotājas Ilgas Bušas vadībā. Par kultorgu tolaik strādāja Dailonis Rudovics. 1957. gadā kultūras nama atklāšanai par godu māksliniekam Aleksandram Zviedrim tika pasūtīta glezna ar Lapmežciema jūras krasta ainavu. Tas, kā vēlāk izrādījās, bija aizsākums turpmākajām mākslas aktivitātēm, kas norisinājās kultūras namā 70. gados, kad namam jau bija liels gleznu krājums un zālē tika rīkotas izstādes.
60. gados par kultūras nama vadītāju strādāja Edmunds Prauliņš. Tolaik notika gatavošanās Padomju Latvijas 25. gadadienai un Latvijas Dziesmu un deju svētkiem. 1980. gadā pie kultūras nama piebūvēja izstāžu zāli, kur regulāri tika izstādīti augstas klases mākslinieku darbi.
Īpašs uzplaukums – 80. gados
Īpaši kultūras darbs uzplauka 80. gados, par to liecina 1981. gada 3. septembra Lapmežciema tautas deputātu padomes izpildkomitejas lēmums, kurā minēts, ka šajā gadā notikuši 36 dažādi tematiski sadzīves atpūtas vakari, noorganizēti 78 koncerti – gan Latvijā, gan Maskavā, gan Ļeņingradā (Pēterburgā), gan Tallinā un citur. Par tradīciju kļuvusi Mākslas un Dzejas dienu atzīmēšana, noorganizētas četras mākslas izstādes, rīkoti Bērnības un Pilngadības svētki, notikusi svinīga jauno pilsoņu dzimšanas reģistrācija. Kultūras namā darbojās 14 mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi ar 388 dalībniekiem, no tiem 63 bija bērni. Sieviešu vokālais ansamblis rajona skatē ieguvis 2. vietu, deju kolektīvs Zvejnieku kolhozu savienības skatē – 1. vietu, vokāli instrumentālais ansamblis «Mazā Selga» — 2. vietu, koris rajona skatē – 3. vietu.
Tolaik darbojās profesionālie estrādes ansamblis «Selga» un lauku kapella. Šeit dziedāja popularitāti guvušais Andrejs Lihtenbergs, Aldis Ermanbriks, Zigismunds Lorencs, Žoržs Siksna, Sandra Ozolīte, Māra Krievkalne, Pārsla Gebharde, Ivars Birkāns, Raimonds Raubiško, Ivars Vīgners u.c. Lauku kapella sākumā spēlējusi pavadījumu deju kolektīvam, bet vēlāk sāka veidot patstāvīgas koncertprogrammas. Kapelu vadīja Aivars Klingenbergs, šeit pirmās dziesmas dziedājis arī Andris Daņiļenko, akardionu spēlējis Māris Balaško.
Grūtības norūda
Un tad nāca laiku maiņas. 1991. gadā kultūras nama ēka piederēja zvejnieku kolhozam «Selgai», tā netika apkurināta, skatuve bija izlauzta, bez grīdas. Kad laiks siltāks, pašdarbnieki strādāja kultūras namā, kad palika aukstāks – ciema padomes sēžu zālē.
1993. gadā paju sabiedrības «Selga» pilnvaroto sapulce nodeva kultūras nama 1. stāvu pagasta iedzīvotāju rīcībā. Ar šo gadu ēkai atkal atjaunots Tautas nama statuss.
Darbojās sieviešu ansamblis, ko vada Ārija Zeltiņa (Neimane), folkloras ansamblis «Stuģi», ko vadīja Tamāra Pūrīte, un deju kolektīvs, kas ātri vien izjuka. Pieaugušie negribēja iesaistīties pašdarbībā, tāpēc uzmanība tika pievērsta bērniem un jauniešiem. Tolaik uzplauka TV organizētā tradīcija dziedošajām ģimenēm, un tādas radās arī Lapmežciemā – tādi bija Jēkabsoni, Egles, Kanbergi, Grīnbergas, Apiņi, Zahari un citi. Darbojās bērnu klubs «Kāpēcītis», ko vadīja Ligita Balode. Viņa Tautas namā strādājusi gan par māksliniecisko vadītāju, gan arī 30 gadus – par Tautas nama vadītāju. Katru gadu tika rīkots konkurss mazajiem dziedātājiem «Cālis», kur lapmežciemnieki startēja izcili. Toreiz četrgadīgā Annika Dzērve izcīnīja 1. vietu rajonā un piedalījās televīzijas «Cālī», iegūdama titulu «Mis Rokenrols». 90. gados organizēt pulciņu un sporta nodarbības Tautas namā palīdzēja arī Normunds Velps un Andrejs Ritenieks.
Nams – tautai
Pamazām ļaudis sāka dzīvot turīgāk un radās nepieciešamība biežāk apmeklēt savu Tautas namu. Nodibinājās bērnu popgrupa «Vējā», kuru vadīja Benita Egle, 90. gadu beigās nodibināts dāmu klubs «Spridzenes», kura dvēsele ir Iveta Meiere. Kluba mazajā zālītē atsāka arī organizēt mākslinieku izstādes, šeit skatāmi Harija Blunava, Oļega Skariņa?? un citu mākslinieku darbi.
2001. gada rudeni Žannai Kļavai izdodas noorganizēt jauniešu deju kolektīvu, kurš jau tajā pašā gadā rajona skatē iegūst otro vietu. Un jau nedaudz vēlāk sevi piesaka arī Žannas vadītais vidējās paaudzes kolektīvs.
Tiek organizēti Zvejnieksvētki, Jaungada un Ziemasvētku balles un vēl citi pasākumi. Nu Tautas nams patiešām atbilst savam vārdam un nozīmei, jo ļaudis šeit aizvien vairāk nāk gan baudīt kultūru, gan paši piedalīties un pilnveidot sevi dažādās nodarbībās. Pašlaik šeit nodarbības notiek deju kolektīvam «Brīze» (jauniešiem un vidējas paaudzes dejotājiem), karatē nodarbības, vēderdejas un līnijdejas, darbojas folkloras kopa «Liedags», popgrupa »Vējā», bērnu teātris «Pasaka», sieviešu un jauniešu vokālie ansambļi. Tautas nama vadītāja ir Laila Zacmane. Pašlaik pašvaldība ēkas otro stāvu ir nopirkusi un izremontējusi novada administrācijas vajadzībām. Ēka ir skaista, sakopta gan no iekšpuses, gan no ārpuses.
Zīmīgi, ka tieši Tautas namā šūpulis kārts nu jau atzinību guvušajam Lapmežciema muzejam, kas šajā gadā atzīmēja pirmo desmitgadi.