Apjomīgās naftas kontrabandas krimināllietā, kurā apsūdzēts arī SIA "OVI" valdes priekšsēdētājs miljonārs Vladimirs Oderovs, pieejamie materiāli liecina, ka iespējamajiem kontrabandistiem bijis "jumts" valsts struktūrās jeb patiesais kontrabandas shēmas autors, ziņo laikraksts "Diena".
Lietas dokumentos šis cilvēks tiek saukts par izmeklēšanā nenoskaidrotu personu, taču laikraksts plašo publikāciju ilustrē ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas kriminālpārvaldes vadītāja Vladimira Vaškeviča fotogrāfijām.
Vaškeviča vārds degvielas kontrabandas lietā parādās vairākkārt saistībā ar apsūdzēto Oderovu, raksta "Diena". 2005.gada vasarā, kad jau bija uzsākts kriminālprocess, pilnā sparā notika izmeklēšana, īpašumu aresti un kratīšana apsūdzēto birojos, Oderovs sazvanījies ar Vaškeviču, kā arī nosūtījis viņam vairākas īsziņas. Sarunas bija īsas, abi tikai norunāja tikšanos. No īsziņām noprotams, ka abiem vajag "apspriest jautājumus", norāda laikraksts.
"Dienai" neesot izdevies iegūt Vaškeviča skaidrojumu par to, kādi jautājumi ar Oderovu pārrunāti, kā abi iepazinās u.c. Vaškevičs vien esot devis mājienu, ka raksta autore ir daļa no noziedznieku bandas, kas vēršas pret viņu.
Uz jautājumu, vai lietas materiālos esošajās noklausītajās telefonsarunās pieminētais cilvēks ar iesauku Sports, nav viņš pats, Vaškevičs atbildējis: "Izvērtējot jūsu uzdoto jautājumu raksturu, man rodas iespaids, ka jūs tos esat norakstījusi no prokurora [Ivara] Krauzes vai KNAB izmeklētāja nopratināšanas protokola jautājumu daļas. Iespējams, ka ar saviem jautājumiem un manām eventuālajām atbildēm, mēs, Inga, varam, nedod Dievs, patraucēt lietas izmeklēšanas gaitu. Tas nebūtu labi! Tad nu neņemsim prokuratūrai un KNAB nost maizīti, bet ļausim šai lietai iet tiesisku ceļu."
No sarunu konteksta varot noprast, ka personai ar iesauku Sports, reizēm arī Sportivnijs tiek maksāti vairāki desmiti tūkstošu, tādēļ bieži jābrauc uz "sotku". Sports pats uz kontaktiem neesot izgājis, bet galvenokārt sazinājies caur kādu Edziku vai Jurčiku. Ar Sportu esot ticis saskaņots, cik daudz, ko un kad var vest, taču Oderovs kontaktus ar Sportu nekad neesot meklējis.
No publiski pieejamiem materiāliem varot secināt, ka Oderovs shēmā vairāk bija atbildīgs par juridisko pusi – firmu dibināšanu un finanšu atskaitēm, savukārt cits apsūdzētais – Valērijs Vasiļjevs – ar saviem vīriem darījis ikdienas melno darbu. Oderovs ar Vasiļjevu aktīvi nav sazvanījušies, proti, vismaz pa tiem telefona numuriem, ko noklausījās izmeklēšana, abu sarunu faktiski nav. Savukārt ar Sportu sazinājies tikai Vasiļjevs ar saviem vīriem.
Piemēram, 2004.gada sākumā apsūdzētie apsprieduši, ka Sportistam tagad liela vara. "Pilnībā visi reģioni, viss zem viņa, na…. Visi, kas bija virs viņa, tagad ir zem viņa. 260 cilvēki," stāstījis apsūdzētais Vladimirs Karebo, kurš arī ticies ar Sportu.
Sarunās parādoties vēl kāda Sporta iezīme – iespējams, viņš stostās. Kad apsūdzētajiem jau sākusi degt zeme zem kājām, Vasiļjevs kādā sarunā Jurčikam sacījis: "Klausies, vari stosteklim piezvanīt, varbūt viņš ar mani saskriesies?"
Kā atzīmē laikraksts, šīs sarunas notikušas laikā, kad Vaškevičs veica reorganizāciju muitas kriminālpārvaldē. Tās pakļautībā nonāca arī atsevišķas reģionu struktūrvienības. Tiesa saskaņā ar VID sniegto informāciju, 2004.gadā viņa pakļautībā bija 170 cilvēki. Laikraksts arī atzīmē, ka Vaškevičs rausta valodu, bet pirms muitnieka karjeras viņš profesionālā līmenī nodarbojies ar futbolu.
Saskaņā ar prokuratūras sniegto informāciju, pagājušā gada februārī no kontrabandas lietas izdalīts vēl viens kriminālprocess par iespējamu valsts amatpersonu līdzdalību. Prokuratūra gan pagaidām atsakās izpaust, cik valsts amatpersonu varētu būt iesaistītas.
Savukārt "Diena" lietas materiālos atradusi trīs uzvārdus, kas sakrīt ar VID strādājošo vārdiem. Tie ir Vaškevičs, kā arī Ivars Bērziņš, kurš tobrīd bija VID akcīzes preču pārvaldes naftas produktu aprites uzraudzības nodaļas priekšnieks, un Andrejs Veļičko, kurš strādāja VID Rīgas reģionālajā iestādē par nodokļu inspektoru.
Kā ziņots, vērienīgajā naftas kontrabandas lietā apsūdzēts SIA "OVI" valdes priekšsēdētājs miljonārs Oderovs, SIA "Magvejs" direktors Vasiļjevs, Karebo, Vadims Harunžijs, Inna Mačanovska, Vladislavs Jakubovskis, Raivo Horsts, Artūrs Baļukevičs, Viktors Piļutins, kā arī Vladimirs Černovs.
Visas desmit šajā lietā tiesātās personas apsūdzētas par kontrabandu, bet astoņas no tām – arī par naudas "atmazgāšanu" jeb noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Vēl četras no šīm personām apsūdzētas arī par dokumentu viltošanu.
Lietu patlaban izskata Rīgas apgabaltiesa.
Kā raksta laikraksts "Diena", prokuratūra uzskata, ka, pārdodot nelegālo degvielu, noziedzīgā grupa legalizējusi vairāk nekā miljonu latu. Šajā lietā kopumā apsūdzētas desmit personas, taču viņu vidū nav nevienas valsts amatpersonas. Tiesā izskanējusī informācija liecinot, ka, iespējams, kontrabandas realizētājiem bija valsts "jumts" ar palamu Sportists.
Lai nodotu naudu, viņi satikušies "sotkā" – vietā starp Daugavpili un Rīgu, lai abām pusēm būtu īsāks ceļš. Daugavpilī naudu ar zināmu regularitāti apsūdzētie izņēmuši gan no pilsētas bankomātiem, gan "Rietumu bankas" filiāles "Dvinska" un tad veduši uz "sotku", kur to esot pārņēmuši rīdzinieki.
Oficiāli naudu no bankas izņēmis "necila izskata vīrietis Raivo Horsts". Viņa patiesā loma šajā kontrabandas shēmā bijusi necila, un pirms kontrabandas lietas Horsts naudu pelnījis, remontējot mašīnas. Kādu dienu viņš palicis parādā "nepareizajiem" vīriem 70 latus, vīri ieslēguši "skaitītāju" un Raivo parāds samilzis neticami ātri. Lai to izpirktu, 2004.gada martā Horsts piekritis kļūt par firmas "Aijas nafta" īpašnieku un parakstīt dažādus dokumentus. Šāda shēma ir ļoti iecienīta nelegālas naudas atmazgāšanas un kontrabandas gadījumos, jo patiesie labuma guvēji oficiāli paliek nezināmi, bet visas nepatikšanas tiek tādiem vīriem kā Horsts, raksta laikraksts.
Šoreiz iespējamās kontrabandas shēmas organizētājiem neesot paveicies. Viņi jau firmas pārdošanas laikā bija nonākuši kāda Latvijas specdienesta redzeslokā, jo šī ir viena no retajām lietām, kad tiesībsargājošās iestādes pieslēgušās jau nozieguma izdarīšanas brīdī, nevis pēc tam.
Horsts firmu "Aijas nafta" par it kā 25 000 latu nopircis no Latvijā pazīstama naftas biznesa uzņēmēja Oderova. "Aijas naftai" kontrabandas shēmā bijusi būtiska nozīme, jo caur to no Krievijas ievestā degviela tikusi pārdota vietējiem benzīntanku tīkliem. Oficiāli gan skaitījies, ka naftas produkti no valsts tiek izvesti ar Oderovam piederošo kuģi "Matalobos", no kura reisa laikā to pārkrāva citos kuģos, lai vestu uz Lielbritāniju. Šī shēma izcēlusies ar zināmu oriģinalitāti, jo 90.gadu degvielas kontrabandistiem iecienīta metode bijusi tukšu dzelzceļa cisternu noformēšana.
Nelegāli iegūtā nauda par degvielu tikusi pārskaitīta gan uz "Aijas naftas", gan kādas ārzonas firmas kontiem. Lai naudas pārskaitījumi noritētu bez aizķeršanās, savu padomu neesot liegusi "Rietumu bankas" filiāles "Dvinska" vadītāja Inna Mačanovska. Prokuratūra uzskata, ka viņa izplānoja, kā labāk veikt naudas pārskaitījumus, lai nepievērstu tiesībsargājošo iestāžu uzmanību. Pēc noziedzīgās shēmas atklāšanas Mačanovsku atlaida no "Rietumu bankas".
No tiesā izskatītajiem materiāliem izriet, ka Mačanovskas kontaktpersona bija Vasiļjevs. "Spēcīgas miesasbūves vīrietis mulsu smaidu un piparotu vārdu krājumu. Tik piparotu, ka, lietas ietvaros noklausoties apsūdzēto telefona sarunas, viņam sarka ausis, bet tiesnese centās saglabāt nopietnu sejas izteiksmi," vīrieti raksturojis laikraksts.
Vasiļjevs bijis šīs shēmas otra atslēgas figūra pēc miljonāra Oderova. Arī viņš nodarbojies ar degvielas biznesu. Vasiļjevam savulaik piederēja daļas uzņēmumā "Dinaburgas nafta", kā arī kontrolpakete firmā "Magvejs". Patlaban viņš ir persona ar pamatīgu kriminālprocesu bagāžu, jo bez degvielas kontrabandas Vasiļjevs apsūdzēts vēl divos citos kriminālprocesos par naudas piesavināšanos un kukuļošanu.
Izmeklēšanā nenoskaidrota persona – tā lietas dokumentos nosaukts cilvēks, kurš bijis patiesais kontrabandas shēmas autors. No prokurora nolasītās apsūdzības tiesā izriet, ka tieši šī nezināmā persona 2004.gada sākumā "Hotel de Rome" kafejnīcā Vasiļjevam piedāvājis realizēt kontrabandas shēmu.
Nezināmā persona X tikšanās laikā Vasiļjevam paziņojusi, ka viņš ir pieķerts nelegālās darbībās un tādēļ personai X jāsamaksā 300 000 latu. Vasiļjevs šādu summu neesot varējis atdot, tādēļ nezināmā persona piedāvājusi to atpelnīt, realizējot kontrabandas shēmu. Lai to izdarītu, Vasiļjevam bija jāsazinās ar firmas "OVI" vadītāju Oderovu un viss jānorunā precīzāk. Vēlāk jau Vasiļjevs un Oderovs tikušies gan firmas "OVI" ofisā Tvaika ielā, gan citās vietās Rīgā.
Kas ir šī persona X, gan Oderovs, gan Vasiļejvs neatklāj.
Laikraksts atzīmē, ka lietā saistībā ar apsūdzēto Oderovu vairākkārt parādās Vaškeviča vārds. 2005.gada vasarā, kad jau bijis uzsākts kriminālprocess, pilnā sparā notikusi izmeklēšana, īpašumu aresti un kratīšana apsūdzēto birojos, Oderovs sazvanījies ar Vaškeviču, kā arī nosūtījis viņam vairākas īsziņas. Sarunas bijušas īsas, abi tikai norunājuši tikšanos. No īsziņām noprotams, ka abiem vajag "apspriest jautājumus".
"Kas tie par jautājumiem? Kā abi iepazinās? Vai kontrabandas apkarotājs Vaškevičs uzskata par pareizu tikties ar cilvēku, kas figurē kontrabandas lietā?" šos un citus jautājumus laikraksts nosūtījis viņa advokātam Aināram Platacim, taču atbildes pēc būtības neesot saņēmis.
Savukārt Oderovs laikrakstā "Čas" pagājušā gada sākumā sūdzējies, ka prokurors viņu spiežot liecināt pret Vaškeviču, pretējā gadījumā draudot kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu.