Māris Vītiņš ir zemnieks. Viņa senči zemi kopuši paaudžu paaudzēs. Strādā Māris SIA «Dzimtene», kurā ir ražošanas vadītājs. Kādu tikai tehniku M. Vītiņš neizrīko! Ar duci lieldzelžu zemi uzar, iesēj graudus un novāc ražu. Zemnieku saista senā tehnika, ar kādu arī šīspuses ļaudis zemi dažādos laikos kopuši.
Patīk viss vecais
Vītiņu īpašums «Gāršas» atrodas Degoles pagastā. Zeme piederēja Māra vecaimātei Verai Vītiņai. Veco māju meliorācija noraka. Tepat, netālu no jaunās ēkas, viņa zemzemē aprakta un droši vien nu dus mierā, jo lauki visapkārt apkopti. Ziemāji zaļo.
Pirms gadiem četriem Māris sāka vākt lauksaimniecības tehniku, rīkus, ar kādiem zemi apstrādāja. Viņam patīkot viss vecais, tāpat kā stāsti par to, ka savulaik pat saule spožāk spīdējusi. Kā gan nespīdēt, kad zemnieks, piemēram, ar kūlīšu sienamo pļaujmašīnu labību pļauj? Spārni, veidojot kūlīšus, gluši kā griežas ap sauli, to ar labiem darbiem priecējot.
«Gāršu» pagalmā visā savā senajā godībā izrādās ap 20 zirga vilkti zemesrīki. Pirmā ir vienzirga federecēšas. To M. Vītiņš uzgājis Tumē. Ir arī pusotra zirga federecēšas. Makans zirgs viens to var pavilkt, bet ādinieki divi jājūdz priekšā. Rindā salikta arī kartupeļu rokamā tehnika. Tā laika krateklis, kas bumbuļus stīpā saber, un dažādas jaudas spārdekļi. Tiem gan priekšā nācies jūgt spraunus zirgus. Bet kartupeļi svaidīti pa gaisu tā, ka nereti kāds trāpījis lasītājam pa aci.
Nav, kam zirgus pieskatīt
Sētas viducī dižojas saimniecības rati. Ar tādiem savulaik veduši arī mēslus. Mēslu talkas bijušas varen lustīgas. Daudzi zirgi priekšā, un visi tīrumā. Bet nav «Gāršās» zirgu. Visi mājinieki strādā vai studē,- kas tad pieskatīs zirgus? M. Vītiņš iegādājies 50. gadu ar benzīnu darbināmu HTZ traktorīti. Varbūt tad ar to pamēģinās vagu vērst ar jau 1924. gadā ražoto vērsējarklu. Atar vagu līdz tīruma viņam galam, apvērš lemesi un ar atpakaļ.
Pļaujmašīna kokos ieaugusi
Ar labības pļaujmašīnu bijusi liela noņemšanās. Atrada Smārdes pusē tad, kad pļāvējs jau bija ieaudzis zemē. Trīs koki cauri dzelžiem izauguši. Vīri ar bērnu lāpstiņām centimetru pa centimetram rakuši laukā. Pēcāk mājās ar smilšpapīrīti tīrīta rūsa, no jauna izgatavotas laika ārdītās koka daļas. Daudz M. Vītiņam šai darbos palīdzējis Jānis Lacbergs, arī pārējie vietējie amatnieki.
Vējdzirnavas, kas pagalma vidū griež spārnus, saimnieks nolūkojis Polijā. Sākumā tās bijušas vien metru augstas, bet Vītiņš aiznesis pie galdniekiem, kas uztaisījuši 2,5 reizes lielākas. Pavisam cits skats. Patlaban top mēslu ragavas ar kulbu un kamanas braukšanai uz godiem.
«Gāršu» saimnieks būtu priecīgs, ja sētā atrastos arī kārtīgs tvaikadampis un kuļmašīna. Vietas būtu gana. Vien nu jau grūti kaut ko tādu sameklēt. Veci ļaudis, tantiņas aizdevušas lūžņos. M. Vītiņš lūžņos redzējis ne vienu vien vērtīgu lietu, bet diemžēl jau sagrieztu. Tas notiekot tāpēc, ka daudzi ļaudis laukos trūcīgi dzīvo un nereti metālisti vecos apvārdo, paņem senās lietas pat bez prasīšanas.
Vītiņu dzimtu sildīja
Mājas priekšā atrodas pussimts, vairāk seno dienu saimniecības rīku. Arī ratiņš, ar kuru dziju vērpusi M. Vītiņa māte, vecāmāte un vecvecmāte arī. Vītiņu dzimtas sievas adīja cimdus, zeķes, kamzoļus. Visu savu dzimtu pasargāja no aukstuma ziemā.
Mārim nav nodoma veidot seno lauksaimniecības darbarīku muzeju, aicināt apmeklētājus. Varbūt tad, kad eksponātu būs divas un trīs reizes vairāk. Labprāt parādīs bērniem, lai redz, kā viņu senči audzējuši maizīti. Jā, M. Vītiņam rokās jau graudu maltuve ar visiem dzirnakmeņiem. Nākamvasar uzcels nojumi virs maltuves un mals miltus, varbūt ceps maizi ar'.
Māris lūdz, ja kādam pie mājām atrodas sens, nevajadzīgs lauku darba dzelzis, vai arī kur tāds manīts, paziņot to viņam pa tālruni 26148093.