24. novembrī Latvijas Kazkopības biedrība kopā ar Siera klubu organizēja semināru «Kazas piena sieri un to produkti Latvijas tirgū».
Seminārā piedalījās arī vairāki mūsu rajona saimnieki, kā piemēram, Vānes pagasta zemnieku saimniecības «Birznieki» saimnieki Aija un Ilmārs Renči. Viņu saimniecībā ir apmēram pusotra simta kazas un ir ierīkota sierotava. Piedalījās arī piemājas saimniecības «Ilgas» (Smārdes pagasta teritorijā, pašā Tukuma pievārtē) saimnieks Roberts Būgainis. Viņš pasākuma laikā saņēma arī Latvijas Kazkopības biedrības Atzinības rakstu kā kazkopis ar visilggadējāko pieredzi. Semināra laikā bija iespējams iepazīties ar kazas produktiem Latvijas tirgū. Par kazas piena produktu reklāmu ar tūrisma starpniecību seminārā stāstīja Talsu Tūrisma informācijas centra direktore Inese Roze, par kazas piena siera veselīgumu – Ģimenes centra vadītāja Regīna Strautmane. Par kazas sieru tirgū runāja Mārketinga padomes direktore Inguna Gulbe, par daudzveidīgajiem produktiem, ko iespējams pagatavot no sieta, – zemnieku saimniecības «Ēmužas» īpašnieks Aivars Varņeckis un «Siera kluba» valdes priekšsēdētāja Vanda Davidova. Vairāk par semināru informāciju redakcijai sniedza zemnieku saimniecības «Ilgas» īpašnieks Roberts Būgainis.
Kazas siers, vīns un citi našķi
Latvijas Kazkopības valdes priekšsēdētāja Kristīne Piliena uzsvēra, ka kazkopība pašlaik ir nozare, kas Latvijā ir iespējama un var nodrošināt iztiku ģimenei. Saimniecības ir attīstījušās, un nu jau ir ko rādīt citiem, ir, kur smelties pieredzi, un ir, ar ko palepoties. Semināra laikā dalībniekiem bija iespēja degustēt sieru kopā ar a/s «Interbaltija AG» sarūpētajiem vīniem. Pirmais partneris kazas sieriem ir gaišais vīns, kas taisīts no vīnogu šķirnes `Soviņjon Blank` ar augstu skābumu līmeni, atsvaidzinošu raksturu.
Semināra dalībnieki par to varēja arī pārliecināties. Tāpat kā arī bija iespēja nogaršot gan sāļo, gan saldo torti no kazas siera. Bija arī vēl citi, īsti kulinārijas brīnumi, kuru receptes publicēsim kādā no laikraksta nākošajiem numuriem Almas padomos.
Saimniecības «Ēmužas» īpašnieks Aivars Varņeckis piedāvāja interesantas receptes kokteiļiem ar «Selgas» cepumiem un riekstiem (divi blenderēti banāni, litrs piena, divi citroni un150 gr cukura). Tāpat arī viņš stāstīja, ka kazas gaļu lieliski var izmantot ruletēs, sautējumos ar dārzeņiem, podiņos. Viņš rosināja kazkopjus piedāvāt kafejnīcām, sabiedriskās ēdināšanas iestādēm ne tikai savu produkciju, bet arī recepti, kā kas pagatavojams.
No kazkopjiem iespēja saņemt tīru produktu
Skarbus vārdus par to, ko pašreiz lietojam pārtikā un kā attiecamies pret cilvēku veselību, teica «Ģimenes centra» vadītāja Regīna Strautmane. (Daudzi vecāka gadagājuma tukumnieki viņu atceras kā ārsti Tukumā.):
– Mums ir pavājināta imūnā sistēma. Pirmais, kas to veicina, ir stresa situācijas. To veicina arī plaši izplatītie ķīmiskie produkti, kas tiek pievienoti pārtikai. Arī Ģenētiski modificētā pārtika. Mana personīgā pieredze – pirms 30, 40 gadiem nevienam nenāca prātā pateikt, lai nedod bērniem pienu. Kādēļ tagad rodas iespaids, ka bērni slimo, jo nepanes piena olbaltumvielas? Tas ir tāpēc, ka ir daudz ķīmisku pārtikas piedevu, ko dod govīm. Grēko cilvēki, izmantojot antibiotikas pašārstēšanās nolūkos, nevēršoties pie ārsta. Taču antibiotikas dod arī govīm. Kad cilvēks šādas govs pienu iedzer, izveidojas rezistence pret attiecību antibiotiku. Amerikā ir daudz korpulentu cilvēku. Tur visu ātri izaudzē: gan vistu, gan jaunlopu… Lai to panāktu, pievieno hormonu preparātus. Bet tos vēlāk ar gaļu uzņem arī cilvēks.
Ir daudz jādomā par to, kādu pārtiku mēs lietojam. Arī dabā aita ļoti izvēlas, ko ēd, tāpat arī kazas. Man ir prieks, ka Latvijā attīstās kazkopība un mums ir iespēja saņemt tīru produktu. Pašlaik daudziem ir kuņģa zarnu trakta saslimšanas. Šie cilvēki brauc uz laukiem un speciāli meklē kazas pienu, lai nostiprinātu savu imunitāti. Plaušu slimnieki dzer svaigu kazas pienu, jo tur ir viss, kas nepieciešams imunitātes nostiprināšanai. Stāstot par kazakopības produkciju, nozīmē darīt labu cilvēkiem, viņu veselībai. Aicinu kazkopjus apvienoties un Rīgā atvērt veikaliņu jo Rīgā šo produkciju, ko esat atnesuši degustācijai, nav iespējams iegādāties.
Dr. Strautmane izteica arī priekšlikumu, ka nodos kazkopju telefonus cilvēkiem, kas attīsta tūrismu. Tādējādi tūristiem būs iespēja atbraukt pie kazkojiem uz degustāciju, kā arī uzradīsies potenciālie pircēji. Strautmanes kundze Holandē redzējusi, ka sieri sakrauti kaudzē, ne aukstumvitrīnās un katrs pircis sieru cik vien tik vēlējies.
Arī jautājot par ērču encefalītu, vai to var dabūt, lietojot kazas pienu, R. Strautmanes kundze atbildēja, ka tās esot muļķības, jo neviens to nav pierādījis. Tādu pētījumu nav. Lai notiktu pētījumi, vajag naudu. Tas pats esot sakāms arī par kampaņveidīgo potēšanos: "Mēs ejam medicīnas preparātu firmu pavadā. Tāpat kā par holesterīnu: holesterīns vienmēr mums ir bijis. Kādam ienāca prātā pateikt kaut ko par sirds asinsvadiem, bet kurš ir pētījis, kurš holesterīns ir kaitīgais, no kā tas rodas? Ir taču tikai ieteikums – nelietojiet pienu, jo tur ir piena tauki, kas izraisa holesterīna uzkrāšanos. Nu nav tādu pētījumu, lai to mēs drīkstētu apgalvot." R. Strautmane arī norādīja, ka pasaulē nav sojas, kas nebūtu ģenētiski modificēta, arī kukurūza ir modificēta – tātad sojas konfektes, desas, gaļa, to lietojot – organisms neatpazīst mākslīgi ražotās olbaltumvielas un zaudē imunitāti, tādējādi pieaug onkoloģiskās saslimšanas
mirbghkasjdobbeinebgnwpbndln osjb