Kurzemes uzņēmumos darba vides riski bez maksas izvērtēti 15 417 darba vietās

Nepilnu trīs gadu laikā Latvijas Darba devēju konfederācijai (LDDK) sadarbībā ar Valsts darba inspekciju un pilnsabiedrību 6KI nodrošinot Latvijas uzņēmumiem bezmaksas darba vides risku izvērtēšanu, lai darba vide kļūtu drošāka, šādu iespēju izmantojuši 1482 uzņēmumi visā Latvijā, izvērtējot riskus kopumā 100 000 darba vietās.

Nepilnu trīs gadu laikā Latvijas Darba devēju konfederācijai (LDDK) sadarbībā ar Valsts darba inspekciju un pilnsabiedrību 6KI nodrošinot Latvijas uzņēmumiem bezmaksas darba vides risku izvērtēšanu, lai darba vide kļūtu drošāka, šādu iespēju izmantojuši 1482 uzņēmumi visā Latvijā, izvērtējot riskus kopumā 100 000 darba vietās. Šāds atbalsts Latvijas uzņēmumiem tika piedāvāts Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētā projekta «Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos» ietvaros. Kurzemes reģionā projekta ietvaros darba vides riski bez maksas izvērtēti 15 417 darba vietās.

Vienas darba vietas izvērtējums projekta ietvaros vidēji izmaksājis Ls 20,72, bet, atsevišķi veikts vienā uzņēmumā, tas var izmaksāt pat vairāk. Tādējādi, ja uzņēmumā ir, piemēram, 50 darbinieku, tad risku izvērtējums izmaksā vismaz ap 1000 latu, taču, piedaloties LDDK īstenotā projekta aktivitātēs, uzņēmumiem bija iespēja šo summu ietaupīt.

Risku novērtēšanas gaitā ikvienā no uzņēmumiem tika apsekotas darba vietas, nosakot kaitīgos faktorus, kas var ietekmēt nodarbināto drošību un veselību. Projekta ietvaros veikti trokšņa, vibrācijas, apgaismojuma un mikroklimata mērījumi, un kvalificēti eksperti sagatavojuši veicamo pasākumu plānu iespējami drošas un veselīgas darba vides organizēšanai, kas atbilstu visām normatīvo aktu prasībām.

Pilnsabiedrības 6KI pārstāvis Pēteris Druķis, komentējot projekta laikā gūtos secinājumus, norāda, ka uzņēmumi, kas piedalījušies darba vides risku novērtējumā, bijuši ļoti dažādi, proti, reālā aina iezīmējot gan tādus, kur darba aizsardzības organizācija ir labi attīstīta, gan tādus, kur par to līdz šim vispār nav ticis domāts. „Liela interese bija par fizikālo faktoru mērījumiem, riska novērtējumu veikšanu un preventīvo pasākumu plāna sastādīšanu, savukārt ievērojami zemāka interese – par nodarbināto apmācībām. Šī problēma skaidrojama kā ar apmācībām piemērotu telpu trūkumu, tā arī grūtībām saskaņot darba grafikus,” skaidro P. Druķis.

LDDK Kurzemes reģiona darba devēju konsultāciju centra darba tiesību un darba aizsardzības eksperts Agris Derkevics norāda, ka risku izvērtēšana ir viens no būtiskākajiem sākuma punktiem drošas un ilgtspējīgas darba vides izveidē. „Sevišķi nozīmīgi, ka projekta ietvaros bijusi iespēja sniegt nepieciešamo atbalstu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kuriem jo īpaši trūkst zināšanu un resursu kvalitatīva izvērtējuma veikšanai. Prieks, ka šos jautājumus esam aktualizējuši uzņēmēju vidū, un interese joprojām vērojama bezmaksas konsultāciju pieprasījuma veidā LDDK reģionālajā centrā Ventspilī – šā gada pirmajos deviņos mēnešos vien esam snieguši 312 konsultācijas, no kurām vairāk nekā 70% skāruši darba aizsardzības jautājumus.”

Projekta vadītāja Marija Simonova norāda, ka, lai arī bezmaksas risku novērtēšanas programma noslēgusies, LDDK visiem komersantiem patlaban piedāvā elektronisku risku pašnovērtēšanas sistēmu, kas ļauj uzņēmuma vadībai un darba aizsardzības speciālistiem pietiekami vienkāršā veidā konstatēt, vai uzņēmumā ir pietiekami droša darba vide vai tajā nepieciešami uzlabojumi.

„Elektronizēto darba vides risku novērtēšanas sistēmu www.darbariski.lv patlaban pastāvīgi lieto jau 645 uzņēmumi, turklāt prognozējam, ka šis skaitlis drīzumā varētu augt. Izmantojot šo sistēmu, uzņēmuma vadībai nav jātērē lieki resursi, lai ar speciālistu palīdzību, piemēram, konstatētu, vai darba vide atbilst normatīvo aktu prasībām, kā arī izstrādātu vienkāršu darba aizsardzības pasākumu plānu. Turklāt, ja sistēma noteic, ka nepieciešami nopietnāki uzlabojumi, speciālistiem ir vieglāk strādāt un palīdzēt uzņēmumam novērst nepilnības, kas arī ļauj ietaupīt līdzekļus,” norāda projekta vadītāja.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *