Kriminālprocesa gaitā piemērotās finansiālās sankcijas turpmāk varēs izpildīt arī citā ES dalībvalstī

Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Kriminālprocesa likumā (KPL), kas paredz iespēju kriminālprocesa gaitā piemērotās finansiālās sankcijas izpildīt citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī.

Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Kriminālprocesa likumā (KPL), kas paredz iespēju kriminālprocesa gaitā piemērotās finansiālās sankcijas izpildīt citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī.

KPL grozījumi nepieciešami, lai ieviestu ietvarlēmumu par savstarpējas atzīšanas principa piemērošanu attiecībā uz finansiālām sankcijām un ietvarlēmumu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu, nozieguma rīku un īpašuma konfiskāciju. Abi ietvarlēmumi pieņemti 2005.gada februārī un paredz finanšu sodiem ieviest savstarpējās atzīšanas principu, saskaņā ar kuru vienas ES dalībvalsts tiesu varas institūcijas pieņemts lēmums tiek atzīts un izpildīts citā ES dalībvalstī.

Kad grozījumi stāsies spēkā, piemēram, Latvijas pilsonis, kuram par labu noteikta materiālā kompensācija kādā citā ES dalībvalsts tiesā, pamatojoties uz attiecīgo lēmumu, varēs lūgt kompensācijas izmaksu attiecīgajā Latvijas iestādē. Viņam vairs nebūs jāmēģina nokārtot attiecīgās formalitātes tajā valstī, kuras tiesa pasludinājusi šo spriedumu.

Tāpat ietvarlēmumiem jānodrošina, lai visās dalībvalstīs būtu efektīvi noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju reglamentējoši likumi.

Grozījumi KPL paredz, ka Latvija izpilda ES dalībvalsts pieņemto nolēmumu par naudas sodu un šajā pašā nolēmumā noteikto maksājumu valsts kompensācijai cietušajam vai lēmumu par procesuālo izdevumu atlīdzību.

Tāpat grozījumi nosaka, ka kompetentā iestāde ES dalībvalstī pieņemtā nolēmuma par mantiska rakstura piedziņu atzīšanai Latvijā ir tiesa, savukārt centrālā iestāde ES dalībvalsts nolēmuma par mantiska rakstura piedziņu saņemšanai un Latvijas tiesas vai prokurora nolēmuma par mantiska rakstura piedziņu nosūtīšanai citai ES dalībvalstij ir Tieslietu ministrija (TM).

Grozījumus izstrādājusi TM izveidotā darba grupa, kurā piedalījās Ģenerālprokuratūras, tiesu, Valsts policijas un Valsts robežsardzes pārstāvji.

Tostarp jaunie grozījumi ir saskaņoti ar pastāvīgo KPL darba grupu, kurā piedalās nevalstisko organizāciju pārstāvji, tiesneši, prokurori, policisti, Latvijas Universitātes un Latvijas Policijas akadēmijas profesori.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *