Maskava baidās, ka ASV plāns turpmākajās nedēļās notriekt bojāto spiegu pavadoni ir aizplīvurots ieroču izmēģinājums un "mēģinājums pārcelt bruņošanās sacensību kosmosā", paziņojusi Krievijas Aizsardzības ministrija.
Šī operācija, kuru, pēc Vašingtonas teiktā, motivējot vienīgi vēlme izvairīties no postošas sadursmes ar Zemi, "neizskatās tik nevainīga, kā to mēģina pasniegt", teikts sestdienas vakarā publiskotajā ministrijas paziņojumā.
"Rodas iespaids, ka ASV mēģina izmantot sava pavadoņa bojājumu, lai izmēģinātu savu nacionālo pretraķešu aizsardzības sistēmu kā līdzekli pavadoņu iznīcināšanai," norāda ministrija.
Spēju notriekt pavadoņus daudzi analītiķi uzskata par izšķirošu turpmākajos konfliktos, jo modernās militārās iekārtas ir atkarīgas no pavadoņu nodrošinātiem sakariem.
Vašingtona apgalvo, ka ASV karakuģis izšaus "virsma-gaiss" tipa raķeti uz amerikāņu aptuveni autobusa lieluma pavadoni, lai garantētu atlūzu nokrišanu okeānā. Bez iejaukšanās pavadonis varētu ietriekties Zemē marta sākumā, teica kāds ASV pārstāvis.
ASV noliedz, ka notriekšanas mērķis esot aizsargāt pavadoņa tehnoloģiskos noslēpumus vai demonstrēt pavadoņu notriekšanas potenciālu.
Tomēr Krievijas Aizsardzības ministrija uzskata, ka ASV plāns "daudzējādā ziņā" ir līdzīgs Ķīnas pretrunīgi vērtētajai meteoroloģiskā pavadoņa notriekšanai šā gada janvārī, ko ASV nosodīja kā militārā spēka demonstrāciju.
ASV Valsts departaments pagājušajā nedēļā paziņoja, ka ķīniešu operācija tika "speciāli izstrādāta", lai pārbaudītu spēju iznīcināt pavadoņus, turpretim ASV plāna mērķis esot aizsargāt cilvēkus uz zemes.
Krievijas bažas par ASV plānu pastiprina Vašingtonas vairākkārtējā atteikšanās piedalīties sarunās par kosmosā bāzētu ieroču aizliegšanu, norāda Aizsardzības ministrija.
Baltais nams nekavējoties noraidīja paziņojumu pagājušajā nedēļā, ka Maskava un Pekina ierosina noslēgt jaunu līgumu, kas aizliedz izmantot ieročus kosmosā.