Tukuma pilsētas svētku laikā bērnu jauniešu deju grupas «Pro-dvižeņije» no Krasnogorskas, kā arī «Demo» (vadītāja Liene Bēniņa) un «Kaprīze» (vadītāja Jeļena Orlova) no Tukuma organizēja koncertu «Mūsdienu deju ritmi».
Sadraudzības koncerts
Šīs grupas iesaistījušās Tukuma sadraudzības pilsētu jauniešu apmaiņas programmā, kura mūsu pilsētas svētku laikā tiek organizēta jau astoņus gadus. Programmas dalībnieki mainās, taču ideju – palīdzēt draudzēties Tukuma draugu pilsētu jauniešiem – ar Tukuma 3. vidusskolas skolotājas Ineses Cīrules atbalstu un iniciatīvu ir izdevies saglabāt.
Par redzēto Latvijā, savu skolu un situāciju valstī izvaicājām grupas «Pro-dviženije» vadītāju Jeļenu Ņepomņašaju un Krasnogorskas rajona administrācijas jauniešu darba organizatori Jeļenu Smirnovu. J. Ņepomņašaja pastāstīja, ka grupa pārstāv mūsdienu deju skolu ar tādu pašu nosaukumu (viņa šo skolu izveidoja un abi arī vīru ir tās pedagogi) un Tukumā viesojas pirmoreiz: "Mēs esam ļoti priecīgi par iespēju būt Latvijā un Tukumā un piedalīties gan šajā koncertā, gan citos pasākumos. Svētki ir lieliski, arī ekskursija pa Rīgu un dzīvošana «Albatrosā», uzņemšana ļoti jauka. Protams, arī pats koncerts, jo tā ir iespēja pārbaudīt sevi un redzēt, kā uzstājas citas grupas. Priecājamies, ka varējām dejot kopā ar grupu «Demo», kas pērnruden Krasnogorskā ieguva jauniešu festivāla ceļojošo kausu. Tieši tad arī mēs ar «Demo» iepazināmies un uzzinājām par Tukumu."
Visa pamats – smags darbs
J. Ņepomņašaja stāstīja, ka skolai «Pro-dvižeņije» ir seši gadi, tās astoņās grupās darbojas ap 200 bērnu. Nodarbības notiekot trīs reizes nedēļā – vakaros, un svētdienās. (Uzzinājām, ka pirms kāda laika no piecu dienu mācību nedēļas šajā valstī pārgājuši atpakaļ uz sešu dienu nedēļu, jo skolēniem bijusi pārāk liela slodze. Tagad vidēji dienā ir sešas līdz septiņas stundas, bet sestdienās – mazāk.) Skolas brīvlaikā nodarbības notiekot katru dienu. Kad vaicājām, vai šāda slodze nav pārāk barga, skolotāja atzina, ka nodarbības domātas, lai bērni saturīgi pavadītu brīvo laiku un neklaiņotu pa ielām: "Protams, mācību laikā mēs domājam par to, lai bērns uz skolu aizietu izgulējies, atpūties; ja viņš tāds nebūs, nevarēs labi mācīties un arī mēs vakarā nesaņemsim vajadzīgo atdevi. Tāpēc līdz 21.00 visiem ir jābūt mājās. Savukārt brīvdienās strādājam ar pilnu atdevi." Kā ar smaidu piebilda audzēkņi, pirms koncertiem viņi pat mēģinot diennakti, taču, ja nopietni, lielā slodze viņiem nešķietot nekas traks, jo galu galā uz šo skolu nākuši ar mērķi darboties. Turklāt tas netraucējot arī labi mācīties. Skolā viņi apgūst mūsdienu deju, akrobātiku, hip-hop, džeza deju, ir arī sporta nodarbības, lai dejojot negūtu traumas. Neatkarīgi no tā, vai dalībnieks skolā iestājies sešu vai 16 gadu vecumā, gadu viņš mācās tikt galā ar sevi, savu ķermeni un tikai tad sāk apgūt mūsdienu dejas soļus. Jāpiebilst, ka «Pro-dvižeņije» dejotāji piedalījušies un uzvarējuši daudzos starptautiskos konkursos gan Krievijā, gan Bulgārijā, Ungārijā, Turcijā, Ēģiptē, Polijā un citur. Daudzi skolēni uzreiz pēc atgriešanās no Tukuma dosies uz mēģinājumu zāli, lai sagatavotos 29. jūnijā ieplānotam konkursam Bulgārijā. Taču ne tikai konkursu pieredze ir tas, ko bērni vēlas iegūt šajā skolā, – mērķis ir arī laba sportiskā forma, zināšanas par deju un iespēju ar to saistīt savu tālāko dzīvi. Piemēram, trīs no pieciem skolas pedagogiem paši šo skolu ir beiguši.
Krasnogorskas rajona administrācijas pārstāve J. Smirnova stāstīja, pilsētā pavisam darbojas ap 200 dažādu interešu izglītības un pašdarbības kolektīvu – skolu, studiju utt. Nodarbības notiekot gan par maksu, gan bez – parasti tiem bērniem, kas vairākus gadus nodarbojas, nav jāmaksā, taču mazajiem – ir. Maksā vidēji ir 1000 rubļu jeb aptuveni Ls 20 mēnesī.
Krīzi nejūt
Kad interesējāmies, vai krīze skārusi arī krasnogorskiešus, sievietes atzina, ka patlaban nekādu krīzi nejūtot: "Bet Krasnogorskā cilvēki vienmēr dzīvojuši labāk nekā citur Krievijā, tā ka, iespējams, tik drīz to arī nejutīsim. Esam gan dzirdējušas, ka šur tur samazinātas vai netiek maksātas prēmijas, bet nekāda algu samazinājuma vai citādu ierobežojumu patlaban vēl nav."