Ko turpmāk nedrīkstēs Aivars Lembergs

Ventspils mērs Aivars Lembergs arī turpmāk nevarēs pildīt domes priekšsēdētāja amata pienākumus. Kā pastāstīja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Dzintra Vītoliņa, Lembergam piemērotais procesuālais piespiedu līdzeklis – mājas arests – no 22. februāra tiek atcelts, taču viņam piemērota policijas uzraudzība, nosakot vairākus ierobežojumus.

Ventspils mērs Aivars Lembergs arī turpmāk nevarēs pildīt domes priekšsēdētāja amata pienākumus. Kā pastāstīja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Dzintra Vītoliņa, Lembergam piemērotais procesuālais piespiedu līdzeklis – mājas arests – no 22. februāra tiek atcelts, taču viņam piemērota policijas uzraudzība, nosakot vairākus ierobežojumus.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 254. pantu Lembergam noteikts nodarbošanās aizliegums, kas būtībā nozīmē, ka viņam liegts pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja un Ventspils brīvostas priekšsēdētāja pienākumus, skaidroja Vītoliņa.
Lembergam noteikts aizliegums mainīt deklarēto dzīvesvietu bez procesa virzītāja atļaujas. Tāpat viņam aizliegts piedalīties demonstrācijās, mītiņos, ielu gājienos, piketos un sapulcēs. Saskaņā ar tiesas lēmumu Lembergam aizliegts apmeklēt komercsabiedrības, kas saistītas ar konkrēto kriminālprocesu un kurās viņš ir to daļu īpašnieks vai iespējamais labuma guvējs.
Smagos noziegumos apsūdzētajam Lembergam noteikts aizliegums apmeklēt valsts, pašvaldības un komercsabiedrības, kurās viņš pilda vai ir pildījis amatpersonas pienākumus. Turklāt Lembergam laikā no 24.00 līdz 6.00 no rīta jāatrodas savā dzīvesvietā. Tāpat viņam piemērots aizliegums izbraukt no Latvijas teritorijas bez procesa virzītāja atļaujas.
Lembergam aizliegts tikties ar noteiktām personām, paredzot, ka viņš nedrīkst atrasties šīm personām tuvāk par 50 metriem, izvairoties no fiziska vai vizuāla kontakta. Tāpat Lembergs ar tiesas spriedumu nedrīkst izmantot nekādus sakaru līdzekļus vai informācijas nodošanas paņēmienus, lai kontaktētos ar 15 noteiktām personām, kuras iesaistītas kriminālprocesā.
Kurzemes apgabaltiesa 22. februārī atcēlusi Ventspils mēram Aivaram Lembergam noteikto mājas arestu.
Apgabaltiesa atcēla Ventspils tiesas 25. janvāra lēmumu, ar kuru Lembergam noteiktais mājas arests netika mainīts, aģentūru LETA informēja Lemberga advokāts Aivo Leimanis.
Advokāts uzskata, ka šodienas tiesas lēmumā atklājies tas, ka pirmās instances tiesas pieņemtais lēmums par drošības līdzekļa piemērošanu ir bijis "nekonkrēts un formāls, bez argumentācijas". Kurzemes apgabaltiesa norādījusi, ka "nevar būt viens un tas pats pamats lēmumam, kas bijis 2007. gada 14. martā, un lēmumam šā gada 25. janvārī. Tas ir ļoti būtiski, jo ikreiz, kad tiek pārskatīts drošības līdzeklis, ir jāpārskata arī šie pamati", norādīja Leimanis.
Pēc tiesas lēmuma paziņošanas Lemberga atbalstītāji viņu sveica ar ziediem un ovācijām.
Kā aģentūrai LETA apgalvoja Organizētās un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors Juris Juriss, Kurzemes apgabaltiesa Lembergam noteikusi citus ierobežojumus, kuri pēc būtības ir krietni smagāki nekā līdzšinējā mājas aresta gadījumā.
Sīkākus komentārus viņš nevēlējās sniegt.
Savukārt Leimanis norādīja, ka par šodienas tiesas lēmumu viņš neapšaubāmi ir gandarīts.
Lembergs no 2007. gada 14. marta atradās apcietinājumā, bet no 10. jūlija tiesa viņam noteica drošības līdzekli – mājas arestu.
Kā aģentūra LETA uzzināja Ventspils pilsētas un rajona policijas pārvalde, Lembergu policisti no tiesas transportējot uz īpašumu Puzē.
Kā ziņots, kriminālprocess, kas tiek dēvēts par Ventspils amatpersonu lietu, tika sākts 2005. gada 3. oktobrī, pamatojoties uz pārbaudes materiāliem par Ventspils amatpersonu iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem.
No šī kriminālprocesa tika izdalīts cits, kura gaitā 2006. gada 20. jūlijā Ventspils mēram uzrādīta apsūdzība kukuļņemšanā vairākkārt sevišķi lielā apjomā, noziedzīgi iegūtas naudas legalizēšanā un amatpersonai ar likumu noteikto ierobežojumu pārkāpšanā, jo viņš kā kukuli esot pieņēmis a/s «Kālija parks» dibinātājas Šveicē reģistrētās kompānijas «Multinord AG» akcijas un par tām viņam izmaksāti naudas līdzekļi.
Savukārt pamatlietas gaitā pagājušā gada 14. martā prokuratūra Lembergam izvirzīja apsūdzību par kukuļņemšanu vairākkārt sevišķi lielā apjomā, ja tas saistīts ar kukuļa izspiešanu, par naudas legalizēšanu vairākkārt un lielā apjomā, kā arī par to, ka viņš nedeklarēja tādas īpašumtiesības, kas deva pastarpinātu ietekmi a/s «Latvijas kuģniecība».
Lembergs uzskata, ka prokuratūras izvirzītās apsūdzības nav pamatotas, turklāt izmeklētāju rīcībā viņš saskata politiskus motīvus.
Viņa dēls Anrijs tiek turēts aizdomās par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu atkārtoti, lielā apmērā un organizētā grupā, kā arī par to, ka viņš atbalstīja valsts amatpersonas, kas ieņem atbildīgu stāvokli, piedalīšanos mantiskā darījumā mantkārīgā nolūkā, kurai tas saistībā ar dienesta stāvokli ar likumu aizliegts.
A/s «Ventspils nafta» padomes loceklis Mamerts Vaivads, uzņēmēji Krists Skuja un Laimonis Junkers, komandītsabiedrības «Ventspils ekspedīcija loģistika KS» darbiniece Gita Grasmane un advokāts Gints Laiviņš-Laivenieks tiek turēti aizdomās par naudas legalizēšanu organizētā grupā, atkārtoti un lielā apjomā. Savukārt Ventspils uzņēmēju Ansi Sormuli tur aizdomās par naudas legalizēšanu lielā apjomā un par atbalstu kādai amatpersonai ņemt kukuļus un piedalīties mantiskos darījumos, kas tai aizliegti ar likumu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *