Vairāk nekā puse izejmateriāla makulatūras pārstrādei tiek importēta, un vien niecīga daļa pārstrādātās makulatūras paliek Latvijā. Izgāztuvēs ik gadu nonāk aptuveni 80 000 t papīra. Aktīvākie makulatūras vācēji un šķirotāji vēl aizvien ir pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi un skolu jaunieši.
Saskaņā ar statistikas datiem papīra patēriņš un līdz ar to arī makulatūras apjoms uz vienu iedzīvotāju Latvijā gadā veido 78 kg jeb aptuveni 170 000 tonnu papīra. “Salīdzinot, tas nozīmē, ka katrs Latvijas iedzīvotājs gada laikā patērē tik daudz papīra, cik iegūst no viena koka. Eiropas attīstīto valstu vidējais papīra patēriņš gadā uz vienu iedzīvotāju ir aptuveni 200 kg papīra, bet, piemēram, Somijā šis skaitlis sasniedz 280 kg,” stāsta Mārtiņš Krūmiņš, «Zaļā josta» valdes priekšsēdētājs.
Pārstrādājot vienu tonnu makulatūras, var iegūt 800 kg papīra. Papīrfabrikā «Līgatne» ik dienu pārstrādā 35 t makulatūras, gadā pārstrādājot vidēji 13 000 t makulatūras. 80% produkcijas tiek eksportēts uz Ukrainu, Igauniju, Slovākiju, Somiju, kopumā eksportam sasniedzot 20 ārvalstis. Latvijā saražotajai produkcijai ir niecīgs pieprasījums. Oļesja Dreimane, Papīrfabrikas «Līgatne» mārketinga vadītāja stāsta, ka fabrika ik dienu strādā ar 100% noslodzi 24 stundas 7 dienas nedēļā, tomēr būtu kļūda pieņemt, ka makulatūras pārstrāde Latvijā pēdējos gados piedzīvojusi vērā ņemamu kāpumu. Pārstrādes apjomu pieaugumu pamatā ir fabrikas tehniskās specifikācijas, bet ne tirgus tendences. “Aizvien puse izejmateriāla tiek ievesta no ārvalstīm. Makulatūras piegādes veic atkritumu apsaimniekotāji un ražotāji, tomēr mainīgā tirgus situācija, kas ietekmē makulatūras iepirkuma cenas un noteikumus, liek pārskatīt izejvielas piegādātāju loku un ietekmē saražotās produkcijas realizāciju,” stāsta O. Dreimane.
Papīrfabrika «Līgatne» ik dienu sadarbojas ar klientiem Rīgā un Pierīgā, kuru birojos tiek vākta makulatūra. Ik dienu tiek apkalpoti 40 līdz 45 Latvijas uzņēmumi, kuri brīvprātīgi vāc makulatūru, lai nodotu to otrreizējai pārstrādei. Pašu spēkiem izdodas savākt vien 10 līdz 15% no nepieciešamā izejmateriāla. Nozīmīgs makulatūras avots ir skolu aktivitātes sadarbībā ar «Zaļā josta». Organizējot makulatūras savākšanas konkursus, tajos ik gadu piedalās vairāk nekā 300 izglītības iestādes. “Pagājušajā gadā «Zaļā josta» makulatūras vākšanā iesaistīja 360 Latvijas skolas, kas kopā savāca 1100 t makulatūras, nodrošinot papīrfabrikai “Līgatne” izejmateriālu veselam mēnesim. Šogad ceram iesaistīt vēl vairāk skolu. Par iesaistīšanos skolas un skolēni balvā iegūst līdzekļus mācību procesa palīglīdzekļu sagādei, veicināšanas balvas, kā arī otrreiz pārstrādātu papīru ikdienas vajadzībām,” stāsta M. Krūmiņš, piebilstot, ka “Latvijā atkritumu pārstrāde ir zemā līmenī. Joprojām vieglāk ir nešķirot un apglabāt atkritumus izgāztuvēs. Vieni no aktīvākajiem atkritumu šķirošanā ir lielie mazumtirdzniecības tīkli, lai gan būtu jābūt pretēji, līdzīgi kā pasaulē, kur lielākie atkritumu šķirotāji ir iedzīvotāji. Jācer, ka jaunā paaudze būs tā, kas domās ilgtermiņā.”
Arī šogad «Zaļā josta» sadarbībā ar papīrfabriku «Līgatne», AS «Latvijas valsts meži» un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties makulatūras vākšanas konkursā «Tīrai Latvijai!», mācību gada ietvaros vācot makulatūru un sacenšoties ar citām Latvijas izglītības iestādēm savāktajā makulatūras apjomā. Līdz šim pieteikušās jau 183 skolas no visas Latvijas, pārstrādei savācot jau 19 t makulatūras. Konkursa ietvaros tiks noteikts Latvijas zaļākais novads un pilsēta, kuru izglītības iestādes savāks un konkursa ietvaros pārstrādei nodos visvairāk makulatūras – papīru, žurnālus un kartona izstrādājumus. Konkursam izglītības iestādes var pieteikties līdz pat šī gada beigām.
Plašāka informācija par dalību makulatūras vākšanas konkursā:
Velga Vilciņa, tālr. 67808320, e-pasts: konkurss@zalajosta.lv