Kaut arī gājiens pie ģimenes ārsta saslimšanas gadījumā ir ierasta lieta, iedzīvotāji nereti vaicājuši, par ko ir un par ko nav jāmaksā un vai no 1. janvāra pacienta iemaksu apmērs pieaudzis. Lai atbildētu uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, publicējam Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras sagatavoto informāciju.
Jānoskaidro, vai valsts par to maksā
Ja vēlaties saņemt valsts garantēto ārstēšanos, maksājot tikai pacienta iemaksas, jums jānoskaidro, vai jūsu izvēlētais ārsts vai ārstniecības iestāde sniedz valsts apmaksātu ārstēšanu, tātad – vai tai ir ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru (VOAVA) noslēgts līgums un vai jums nepieciešamo ārstēšanu valsts apmaksā. Ja valsts to nefinansē, tad tas ir maksas pakalpojums. Katrā ārstniecības iestādē pieejams maksas pakalpojumu cenrādis.
Vai ārsts pieņems?
Lai reģistrētos vai pārreģistrētos pie ģimenes ārsta, jāvēršas pie tā ģimenes ārsta, ko esat izvēlējies, un jānoslēdz savstarpēja vienošanās. Ģimenes ārsts var jūs nereģistrēt, ja jūsu dzīves vieta atrodas ārpus viņa pamatdarbības teritorijas un ja ārsta pacientu sarakstā jau ir 2000 reģistrētu pacientu vai 900 bērnu.
Ģimenes ārsts nevar atteikt reģistrēt sava jau reģistrētā pacienta bērnus vai laulāto, kā arī savas pamatdarbības teritorijā dzīvojošos pacientus. Ar ģimenes ārstu sarakstu, kā arī ārstu pamatdarbības teritoriju sarakstu var iepazīties VOAVA mājas lapā internetā www.voava.gov.lv vai, zvanot pa aģentūras bezmaksas tālruni 8001234.
Saņemt ārstēšanu var arī ģimenes ārsta pacientu sarakstā nereģistrēta persona, kas īslaicīgas uzturēšanās (apciemojuma, komandējuma) laikā attiecīgā ģimenes ārsta pamatdarbības teritorijā saslimusi un kam nepieciešama ģimenes ārsta palīdzība.
Darba laiks – noteikts
Ģimenes ārstam pacientu kopējais pieņemšanas laiks nevar būt mazāks par 20 stundām nedēļā, bet prakses darba laiks nevar būt mazāks par 40 stundām nedēļā, nodrošinot ārsta vai māsas atrašanos prakses vietā. Jābūt noteiktam pieņemšanas laikam gan rīta, gan vakara stundās, ievērojot, ka noteiktu laiku jāpieņem pacienti ar iepriekšēju pierakstu (šādi pacienti jāpieņem piecu darbdienu laikā) un ne mazāk par stundu dienā – pacienti bez iepriekšēja pieraksta (akūti). Mājas vizīšu pieteikšana jānodrošina vismaz līdz 15.00.
Mājas vizītes bez maksas – tikai līdz 18 gadiem
Mājas vizītes bērniem līdz 18 gadu vecumam ir bezmaksas. Savukārt 1. grupas invalīdiem, pacientiem, kas vecāki par 80 gadiem, kā arī pacientiem, kam nepieciešama paliatīvā aprūpe (guļošiem pacientiem ar noteiktām diagnozēm), par mājas vizīti jāmaksā Ls 2. Pārējiem pacientiem mājas vizītes ir maksas pakalpojums.
Mājas vizītes – maksas pakalpojums
Tā kā mājas vizītes pieaugušajiem ir maksas pakalpojums, kura apmēru katrs ārsts var noteikt pēc saviem ieskatiem, aptaujājām dažus rajona ģimenes ārstus un vaicājām, cik liela ir šādas vizītes cena.
Ģimenes ārste Laila Rekšņa pastāstīja, ka jau pērn maksa par mājas vizīti noteikta Ls 10 apmērā. Ja pie pacienta jābrauc ļoti tālu, summa var pieaugt, jo jārēķinās ar degvielas maksu.
Ģimenes ārste Māra Jākobsone par mājas vīzīti noteikusi samaksu Ls 5 apmērā. Par degvielu papildu izdevumi šobrīd netiek prasīti, bet, kā atzina daktere, iespējams, par tālākiem braucieniem pacientiem varētu būt jāmaksā vairāk. Tomēr pagaidām tas vēl neesot strikti izlemts.
Ģimenes ārste Ināra Rubene par mājas vizīti pie strādājošajiem pieaugušajiem prasa Ls 5, bet pie pensionāriem – Ls 2. Ja brauciens pie pacienta iznāk tālāks, tad maksa var sasniegt Ls 7.
Jāpiebilst, ka ar visu maksas pakalpojumu cenām pacienti var iepazīsties katra ārsta praksē.
Profilaktiskās apskates – bez maksas
Bezmaksas profilaktiskās apskates pieejamas: reizi gadā pie ģimenes ārsta (izņemot gadījumus, kad ģimenes ārsts pacientu izmeklējis slimības laikā), kad ārsts izvērtē papildu konsultāciju un izmeklējumu nepieciešamību; reizi gadā – ginekoloģiskā izmeklēšana (bez ģimenes ārsta nosūtījuma; to var veikt arī ģimenes ārsts); vakcinācija – atbilstoši imunizācijas valsts programmai.
Bez maksas pieejami šādi izmeklējumi: reizi gadā – vēža profilakse sievietēm no 25 līdz 70 gadiem; reizi trijos gados – rentgena izmeklēšana krūšu dziedzeriem (mamogrāfija) sievietēm no 50 līdz 69 gadu vecumam; reizi gadā – fēču izmeklēšana uz slēptajām asinīm sievietēm un vīriešiem no 50 gadu vecuma.
Ja nepieciešama ārsta speciālista konsultācija
Ja pacientam nepieciešama ārsta speciālista konsultācija vai izmeklējums, vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums, un tad par vizīti pie valsts apmaksāta speciālista vai par izmeklējumu būs jāmaksā tikai valsts noteiktā pacienta iemaksa – Ls 2. Vienas saslimšanas laikā, vairākas reizes ejot pie viena speciālista, atkārtots ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams. Ja ir nosūtījums, var vērsties jebkurā ārstniecības iestādē, kura sniedz valsts apmaksātu ārstēšanu.
To, kā pieteikties uz ārstu speciālistu konsultācijām vai izmeklējumiem, jautājiet ģimenes ārstam. Viņš arī paskaidros, ka, iespējams, šāda konsultācija vai pakalpojums tiks sniegts rindas kārtībā. Ja pacientam piedāvā šo pakalpojumu saņemt bez rindas un par maksu, viņam jānoformē rakstisks atteikums, ka viņš nevēlas gaidīt rindā un labprātīgi piekrīt maksas pakalpojumam.
Nosūtījums nav nepieciešams pie šādiem speciālistiem: psihiatra, ja pacients slimo ar psihisku slimību; narkologa, ja pacients slimo ar alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu atkarību; ftiziopneimonologa, ja pacients slimo ar tuberkulozi; dermatovenerologa, ja pacients slimo ar seksuāli transmisīvajām slimībām; endokrinologa, ja pacients slimo ar cukura diabētu; ginekologa, lai veiktu profilaktisko apskati.
Nosūtījums nav nepieciešams, ja pacients iet pie ārsta speciālista, kam nav līgumattiecības ar VOAVA, – tādā gadījumā jāmaksā ārsta noteiktā maksa.
Bērni līdz 18 gadu vecumam bez nosūtījuma un bez maksas var apmeklēt
zobārstu, kurš ir līgumattiecībās ar VOAVA, un reizi gadā – zobu higiēnistu.
Cik jāmaksā, ja ārstam ir līgums ar valsti
Par ambulatoro apmeklējumu pie ģimenes ārsta ārstniecības iestādē jāmaksā Ls 0,50, bet par ārsta speciālista apmeklējumu ambulatorā ārstniecības iestādē – Ls 2.
Ja pacients saņem vecuma pensiju, kuras apmērs ir mazāks par Ls 60 un viņam ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izziņa – par ambulatoru ārsta speciālista apmeklējumu jāmaksā Ls 1.
Par ārstēšanos slimnīcā jāmaksā pacienta iemaksa par katru slimnīcā pavadīto dienu, sākot no otrās: reģionālajās daudzprofilu slimnīcās – Ls 5, specializētajos centros un valsts aģentūrās – Ls 4, lokālajās daudzprofilu slimnīcās – Ls 3; specializētajās slimnīcās, kā arī pārējās slimnīcās un veselības centros – Ls 1,50. Par ārstēšanos onkoloģijā un onkohematoloģijā, neatkarīgi no ārstniecības iestādes – Ls 1; par ārstēšanos alkohola, narkotisko, psihotropo un toksisko vielu atkarības ierobežošanas programmas ietvaros, neatkarīgi no ārstniecības iestādes – Ls 1; par medicīnisko rehabilitāciju, neatkarīgi no ārstniecības iestādes – Ls 1.
To, cik liela ir pacienta iemaksa konkrētajā slimnīcā, var uzzināt pie ģimenes ārsta vai, zvanot uz VOAVA informatīvo tālruni 8001234. Kopējā pacienta iemaksu summa, ko par katru ārstēšanās gadījumu slimnīcā maksā pacients, nedrīkst pārsniegt Ls 80.
Kam nav jāmaksā pacienta iemaksa?
Pacienta iemaksa nav jāmaksā:
* bērniem līdz 18 gadu vecumam;
* grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām, kas saņem ar grūtniecības un pēcdzemdību novērošanu un norisi saistītu veselības aprūpi;
* politiski represētajām personām, nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā cietušajiem;
* trūcīgajām personām, uzrādot izziņu;
* tuberkulozes slimniekiem un pacientiem, kam veic izmeklējumus tuberkulozes noteikšanai;
* psihiski slimām personām, kas saņem psihiatrisko ārstēšanu;
* pacientiem, kas saņem hroniskas hemodialīzes, hemodiafiltrācijas un peritoneālās dialīzes procedūras visā ārstniecības procesā;
* personām, kam neatliekamo medicīnisko palīdzību sniedz neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes;
* personām, kas saņem veselības aprūpes pakalpojumus noteiktu infekcijas slimību gadījumos;
* valsts sociālās aprūpes centru un pašvaldību pansionātu (centru) aprūpē esošajām personām;
* visiem iedzīvotājiem, kam veic profilaktisko apskati;
* visiem iedzīvotājiem, kurus vakcinē imunizācijas valsts programmas ietvaros vai kuri saņem pasīvo imūnterapiju;
* ja kalendārā gada laikā gan ambulatori, gan slimnīcā veiktās pacienta iemaksas sasniegušas Ls 150 un ja uzrādot maksājumus apliecinošus dokumentus, saņemts VOAVA teritoriālās nodaļas atbrīvojums.
Ja nepieciešama ārstēšanās slimnīcā
Ārstēties slimnīcā jūs var nosūtīt gan ģimenes ārsts, gan ārsts speciālists, gan neatliekamās palīdzības brigāde. Ja ārstēšanās ir neatliekama, ārsts var izsniegt nosūtījumu, iepriekš nevienojoties ar slimnīcu. Ja uzņemšanas nodaļā pēc veiktajiem izmeklējumiem konstatē, ka nav nepieciešama neatliekama ārstēšana, ar pacientu vienojas par plānveida ārstēšanos slimnīcā, par ko informē arī ģimenes ārstu.
Ja ārstēšanās slimnīcā tiek iepriekš plānota, ārsts pievieno izrakstu ar veiktajiem izmeklējumu rezultātiem un kopā ar pacientu izvēlas slimnīcu, kas ir līgumattiecībās ar VOAVA un sniedz valsts apmaksātu ārstēšanu.
Ja pacients uz slimnīcu dodas pēc savas iniciatīvas, uzņemšanas nodaļā veiks nepieciešamos izmeklējumus un izvērtēs, vai nepieciešama ārstēšana neatliekamā kārtībā, vai arī rakstiski izsniegs stacionēšanas atteikumu un pastāstīs, kādas ir iespējas saņemt nepieciešamo ārstēšanu.
Ja uzņemšanas nodaļā ierodaties paši un jūsu veselības stāvoklis ir neatliekams (nelaimes gadījums, asas sāpes, pēkšņa saslimšana, hroniskas slimības pēkšņs saasinājums, dzīvībai bīstama asiņošana), par veiktajām izmeklēšanām nav jāmaksā. Ja veselības stāvoklis nav neatliekams, par veiktajām izmeklēšanām jāmaksā pilna maksa atbilstoši slimnīcā apstiprinātajam cenrādim.
Tukuma rajona slimnīcas un SIA, ar kurām VOAVA noslēgusi līgumu 2008. gadā
* Tukuma rajona padomes aģentūra «Tukuma slimnīca», Tukumā, Raudas ielā 8;
* Tukuma rajona padomes aģentūra «Tukuma slimnīca» Kandavas filiāle Kandavā, Zīļu ielā 1;
* pašvaldības SIA «Irlavas SK slimnīca un ambulance»;
* SIA «Ginekologu prakse» Tukumā, Raudas ielā 8;
* SIA «Jakušenoka doktorāts» Tukumā, Raudas ielā 8;
* SIA «Dina Sebre – ārsta prakse alergoloģijā» Tukumā, Pils ielā 8.
Ģimenes ārsti, ar kuriem VOAVA noslēgusi līgumu 2008. gadā
* T. Aizstrautas ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* G. Balodes ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* L. Bētiņas ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* V. Cinkus ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8, un Slampes pag. «Krastiņos»;
* A. Ērmanes ģimenes ārsta prakse Smārdes pag. «Pagastmājā»;
* E. Grīnvaldes ģimenes ārsta prakse Vānes pag. «Lazdās»;
* M. Jākobsones ģimenes ārsta prakse Kandavā, Lielā ielā 24;
* S. Jurēvicas ģimenes ārsta prakse Kandavā, Lielā ielā 24;
* I. Krūziņas ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* S. Liepiņas ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* I. Lubgānes ģimenes ārsta prakse Džūkstes pag. «Rosmēs»;
* M. Matisones ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* I. Meženieces ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* B. Neibergas ģimenes ārsta prakse Pūres pag. Zemeņu ielā 7;
* I. Petrovas ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* M. Petrovas ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* A. Piebalgas ģimenes ārsta prakse Kandavā, Lielā ielā 24;
* L. Rekšņas ģimenes ārsta prakse Jaunsātu pag. Skolas ielā 2, un Tukumā, Raudas ielā 8;
* A. Puzaka ģimenes ārsta prakse Jaunpils pag. Jaunkalnos;
* J. Riktera ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* I. Rubenes ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* D. Rundānes ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8;
* I. Spuriņas ārsta prakse pediatrijā Kandavā, Zīļu ielā 1;
* O. Ulmanes ģimenes ārsta prakse Lapmežciema pag. Liepu ielā 11;
* S. Zaļmežas ģimenes ārsta prakse Tumes pag. Skolas ielā 1b;
* V. Zvaigzneskalnes ģimenes ārsta prakse Tukumā, Raudas ielā 8.
Zobārstu prakses, ar kurām VOAVA noslēgusi līgumu 2008. gadā
* L. Ancānes ārsta prakse zobārstniecībā Tukumā, Raudas ielā 8;
* Z. Bērziņas ārsta prakse zobārstniecībā Kandavas internātvidusskolā;
* A. Freimanes ārsta prakse zobārstniecībā Tukumā, Raudas ielā 8;
* O. Krūmiņas ārsta prakse zobārstniecībā Tukumā, Raudas ielā 8;
* A. Krūzmanes ārsta prakse zobārstniecībā Kandavā, Jelgavas ielā 4a, un Lielā ielā 24;
* I. Rencbergas ārsta prakse zobārstniecībā Jaunpils pag. «Krastmaļos»;
* I. Studenas ārsta prakse zobārstniecībā Kandavā, Skolas ielā 10, un Lielā ielā 24;
* A. Stulbergas ārsta prakse zobārstniecībā Engures pag. «Freijās»;
* G. Veismanes ārsta prakse zobārstniecībā Slampes pag. «Senlejās»;
* J. Vīksnes ārsta prakse zobārstniecībā Tukumā, Raudas ielā 8;
* J. Zīriņas ārsta prakse zobārstniecībā Engures pag. «Papardēs».
Ārstu speciālistu prakses, ar kurām VOAVA noslēgusi līgumu 2008. gadā
* A. Birkenšteinas ārsta prakse ginekoloģijā Kandavā, Lielā ielā 24;
* I. Grīnfeldes ārsta prakse psihiatrijā Tukumā, Raudas ielā 8;
* M. Sevčunas ārsta prakse neiroloģijā un oftalmoloģijā Kandavā, Lielā ielā 24;
* I. Andersones ārsta prakse endokrinoloģijā Tukumā, Raudas ielā 8.