– Lūdzu atbildiet uz jautājumu – kas ir vientuļais pensionārs? Daudzviet izskan šī frāze, bet reti kurš saprot, kas tas ir.
Redakcija: jēdziens `vientuļais` pensionārs, nevienā likumā nav aprakstīts. Parasti pašvaldībās par vientuļo pensionāru uzskata cilvēku, kuram nav bērnu un citu apgādnieku, kā arī nav noslēgts uztura līgums. Ir arī pašvaldības, kas nosaka, ka vientuļais pensionārs ir cilvēks, kurš dzīvo viens viņam piederošā mājā vai dzīvoklī (vai īrē dzīvokli no pašvaldības) un kura dzīvesvietā nav deklarētas citas personas.
Dažas pašvaldības izvērtē konkrēto situāciju, bet citas rīkojas formāli. Ir bērni – tātad nav vientuļš! Piemēram, dēls pirms pārdesmit gadiem aizbraucis uz Krieviju, un par viņu nav nekādu ziņu, taču formāli pensionārs nav vientuļš. Arī tad, ja bērni ir miruši, bet ir pieauguši mazbērni, dažas pašvaldības pensionāru neuzskata par vientuļu.
Sazinoties ar Tukuma sociālo dienestu, saņēmām atbildi, ka Tukuma novada pašvaldībā sociālās aizsardzības jomā netiekot izmantots termins ”vientuļais pensionārs”. Te tiekot lietots termins «Atsevišķi dzīvojošs vecuma pensionārs vai atsevišķi dzīvojoša persona, kurai noteikta invaliditāte”, un tas tikai tādā gadījumā, lai saņemtu maznodrošinātas personas statusu un/vai dzīvokļa pabalstu.
Sazinoties ar Kandavas novada sociālās nodaļas vadītāju Intu Leitartu, uzzinājām, ka šajā pašvaldībā par vientuļo pensionāru tiek saukts cilvēks, kuram nav bērnu, kas pa viņu parūpētos. Bet tas ir tikai tādā gadījumā, ja pats pensionārs savas dzīves laikā par bērniem ir rūpējies (bērni nav izņemti no ģimenes). Bet cits jēdziens esot vientuļi dzīvojošais pensionārs. Tie esot cilvēki, kuriem ir bērni, bet to nav viņa tuvumā. Jā, ar šiem vecajiem cilvēkiem pastāvot zināms risks, un tie arī esot sociālā dienesta redzes lokā.
Sazinājāmies arī ar Engures sociālā dienesta vadītāju Anitu Jonāni, kura mums skaidroja, ka Engures novadā par vientuļo pensionāru tiek pieņemta persona, kam nav bērnu vai arī kurš dzīvo no tiem atsevišķi, kā arī kuram nav likumā noteikto apgādnieku. Tajā brīdī Engures novadā cilvēks tiekot novērtēts kā vientuļais pensionārs, jo faktiski viņam blakus nav neviena cilvēka, kas varētu sniegt tūlītēju palīdzību.
Jaunpils novada sociālā dienesta vadītāja Inita Lapiņa skaidroja, ka Jaunpils novadā pensionāra statuss pamatā tiekot vērtēts pēc civillikuma panta – ja cilvēkam nav apgādnieku, bērnu, mazbērnu vai laulātā, kas nav pensijā. Bet tīri cilvēcīgi, ja apgādātāji nedodot nekādu ziņas un neatbild uz vēstulēm, tad cilvēks tiekot aprūpēts pēc sociālā dienesta iespējam.
Vienvārd sakot, vai valsts vai pašvaldība nevarētu vismaz nofinansēt bezmaksas vai eitanāziju ar 50 procentu atlaidi?!
Ja pašiem bērniem arī ir bērni 3+, kas jāapgādā un minimālais iztikas minimums uz 1 cilvēku gimenē ir zem normas + kredīti. Kas tad notiek? Galvenais, ka ir bērni.Pašvaldībai nospļauties, ka arī bērniem ir apgādājamie.