12. decembrī Ārlietu ministrijas rīkotajā ANO Ģenerālās Asamblejas simulācijas spēlē par tēmu «Vārda brīvība un rasu, etniskā vai reliģiskā neiecietība» uzvarēja Saulkrastu vidusskolas 12. klases komanda, kurai bija jāiejūtas Ēģiptes delegācijas lomā. Savukārt Kandavas K. Mīlenbaha vidusskolas komanda, kas atspoguļoja Irānas pozīciju, saņēma ārlietu ministra Māra Riekstiņa Atzinības rakstu.
Kā informē Ārlietu ministrijas Preses centrs, Uzvarētāju komanda no Saulkrastiem 2009. gada 26. janvārī, Latvijas de iure pasludināšanas dienā, kas tiek atzīmēta arī kā Latvijas diplomātijas diena, komanda dosies uz Latvijas vēstniecību Lietuvā, lai iepazītos ar vēstniecības ikdienas darbu un tiktos ar Latvijas diplomātiem.
Saulkrastu vidusskolas komanda žūriju pārliecināja ar savu lieliski sagatavotu eseju un valsts pozīciju, kā arī ar savām diplomātu dotībām. "Viņi bija kā samierinātāji starp iesaistītajām Rietumu un Austrumu valstīm," sacīja vērtēšanas komisijas priekšsēdētājs Nils Muižnieks, akcentējot grūto ceļu uz kompromisu ANO lēmumu pieņemšanā.
Žūrijas komisija par izcilu atzina arī Ziemeļvalstu ģimnāzijas 12.a klases komandas sniegumu, kura bija sagatavojusi Venecuēlas pozīciju. Komanda saņēma Ārlietu ministrijas un Latvijas Cilvēktiesību centra simpātiju balvas.
Tiesībsarga birojs savu simpātiju balvu par īpaši veiksmīgo tiesisko principu ievērošanu pozīcijas sagatavošanā balvu piešķīra Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas komandai, kura pārstāvēja Dienvidāfrikas Republiku.
Par labāko sagatavoto eseju tika apbalvota Krāslavas Valsts ģimnāzijas skolniece Iveta Uzula.
Ārlietu ministra Māra Riekstiņa Atzinības raksti tika pasniegti arī komandām no Lubānas vidusskolas (ASV), Valmieras Valsts ģimnāzijas (Kanāda), Dagdas vidusskolas (Eiropas Savienība), Kandavas K. Mīlenbaha vidusskolas (Irāna), Krāslavas Valsts ģimnāzijas (Izraēla) un Zilupes vidusskolas (Ķīna), kā arī no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas (Krievija) un Ziemeļvalstu ģimnāzijas (Saūda Arābija) komandām.
Tika vērtētas katras komandas spēja argumentēt, aizstāvot savas pārstāvētās valsts pozīciju, vest sarunas un sadarboties, kā arī vispārējā izpratne par cilvēktiesību problēmu risināšanas tendencēm mūsdienās. Spēles mērķis bija parādīt sadarbības prasmju nozīmi dažādu vērtību un uzskatu līdzāspastāvēšanas un savstarpējās mijiedarbības apstākļos mūsdienu pasaulē.
"Spēles dalībnieki lieliski uztvēra šo uzdevumu, kā rezultātā tika sasniegts simulācijas uzdevums – izstrādāts kompromisa dokuments visai neviennozīmīgi vērtētā jautājumā," atzina Ārlietu ministrijas Starptautisko organizāciju un humanitāro jautājumu departamenta direktore Aiga Liepiņa. Viņa uzsvēra, ka "šī bija lieliska iespēja dalībniekiem gūt labāku izpratni par starptautiskā sarunu procesā nepieciešamām iemaņām un taktiku."
Spēles vērtēšanā piedalījās eksperti no valsts iestādēm, nevalstiskajām organizācijām un akadēmiskās vides. Spēli vadīja Latvijas Universitātes Sociālo un politisko pētījumu institūta direktors Nils Muižnieks. Komandu darbu vērtēja arī Latvijas Cilvēktiesību centra pētniece Svetlana Djačkova, Tiesībsarga biroja Diskriminācijas novēršanas departamenta vadītāja Kristīne Dupate, Ārlietu ministrijas Humanitāro jautājumu nodaļas vadītāja Inese Freimane-Deksne, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes pasniedzējs Māris Burbergs, kā arī Latvijas Universitātes Politikas zinātnes maģistrantūras studenti Igors Ivanovs un Artūrs Kvesko, kuri ir pārstāvējuši Latviju līdzīgā ANO simulācijas spēlē Ņujorkā.
Lai piedalītos spēlē, katrai skolēnu komandai bija jāuzraksta eseja par tēmu «Vienlīdzības princips ANO Vispārējās cilvēktiesību deklarācijā un tā izpausmes formas». Pēc esejas iesniegšanas katrai komandai tika iedalīta kāda pasaules valsts vai valstu grupa, un tām tika uzdots patstāvīgi sagatavot attiecīgās valsts nostāju par simulācijas spēles tēmu. Spēles laikā komandām vajadzēja vienoties par gala dokumentu. Spēles laikā vidusskolēni varēja pārliecināties, cik grūti pasaules valstīm ir vienoties par būtiskiem jautājumiem, kuros valda interešu, viedokļu un vērtību daudzveidība.
Spēle tika rīkota par godu ANO Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas 60. gadadienai, kas visā pasaulē tiek atzīmēta 10. decembrī. Ārlietu ministrija plāno līdzīgas spēles organizēt arī turpmāk, lai rosinātu jauniešu interesi par starptautisko attiecību aktualitātēm, kā arī veicinātu izpratni par starptautisko organizāciju funkcionēšanu.