Zinot, ka ieilgusī ziema sagādājusi grūtus pārbaudījumus ne tikai meža dzīvniekiem, bet arī putniem, aicinājām novadnieku – ornitologu Mārci Tīrumu iepazīstināt ar jaunākajiem vērojumiem. Lūk, viņa stāsts ar ieskatu putnu vērošanas vēsturē Tukumā.
M. Tīrums:
– Katru gadu apmēram 140 putnu sugas pēc ligzdošanas sezonas Latvijā dodas pārziemot uz siltajām zemēm. Tā nu dabā ierīkots. Taču vairāku sugu putni arī Latviju uzskata par savām siltajām zemēm. Tā katru rudeni pie mums ierodas zīdastes, bikšainie klijāni, lielās čakstes, sniedzes, nelielā skaitā ar izteiktiem invāziju gadiem pie mums atlido ziemeļu svilpji. Ziemas mēnešos Latvijā varam novērot vairāk nekā 100 putnu sugu. Piemēram, šī ziema putnu vērotājus atkal pārsteidza ar izteiktu ziemeļu svilpju invāziju – pirms tam šie putni lielākā skaitā tika manīti 2009./2010. gada ziemā.
Par Latvijā ziemojošajiem putniem lielākoties uzzinām, pateicoties neformālām putnu vērotāju sacensībām «Janvāra sugu saraksta veidošana». Katru janvāri putnotāji ”apskrien” valsts teritoriju un ”savāc” sarakstu ar vismaz 120 putnu sugām. Šoziem kā interesantākie jāmin: mazās polārkaijas novērojums Dundagas novadā, jau pieminētā ziemeļu svilpju invāzija un svītrainās pūces novērojumi.
Šogad ziema ir nedaudz ievilkusies, neļaujot puniem atgriezties no siltajām zemēm un uzsākt ligzdošanu. Līdzīga situācija bija arī 1996. gadā, kad sniegs uzsniga vēl aprīļa sākumā. Tomēr Eiropas dienvidrietumu daļā bija krietni siltāks. Bargā ziema Eiropas centrālajā daļā ir galvenais gājputnu kavēklis šobrīd. Tūkstošiem gājputnu uzturas Nīderlandē un Vācijā, savukārt tālie migranti no Āfrikas un Tuvajiem Austrumiem uzturas pie Melnās jūras un jau tuvākās nedēļas laikā sagaidīsim tos mājās.
Vairāk lasiet otrdienas, 9. aprīļa, laikrakstā.