12. martā notika rajona padomes Finanšu, Sociālās un veselības aprūpes, Kultūras un izglītības kā arī Reģionālās un teritoriālās plānošanas komiteju sēdes. Katrā no tām galvenais jautājums bija rajona padomes īpašumu nākotne, tas ir, liktenis pēc tam, kad tiks pabeigta administratīvi teritoriālā reforma. Viens no svarīgākajiem dalāmajiem īpašumiem – slimnīca, kas ir rajona padomes aģentūra. Ko arī to darīt? Veidot visu novadu kopīpašumu, atstāt vienam novadam, atdot valstij?
Slimnīca būs visu novadu SIA
Kā Sociālo lietu komitejā informēja Engures pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Kalnozols, ir divi priekšlikumi: 1) nodot slimnīcu valstij; 2) veidot SIA, ar kuras starpniecību slimnīcas pārvaldē iesaistītu visu topošo novadu pārstāvjus.
Lai šādu SIA varētu veidot, visās pašvaldībās būs nepieciešams pieņemt lēmumu par SIA veidošanu.
Diskusijās pavīdēja arī viedoklis, ka kāda pašvaldība varētu iestāties pret kopējā SIA veidošanu.
"Gribētu gan redzēt to pašvaldību un tās vadītāju, kas pieņemtu lēmumu, ka viņu neinteresē slimnīca," komentēja A. Kalnozols.
Dzemdību un operāciju skaits – pietiekams izdzīvošanai
«Tukuma slimnīcas» direktore Dzintra Rabkeviča klātesošos iepazīstināja ar kritērijiem, kādus Pasaules banka savā pētījumā noteikusi Latvijas slimnīcām. Atskaites punkti ir divi – dzemdību skaits un izdarītās operācijas. Pasaules banka noteikusi, ka rentabla ir tā Dzemdību nodaļa, kur gadā tiek pieņemtas 400 dzemdības, Latvijas attīstības programma "samierinās" ar 300. Tukuma slimnīcā pagājušajā gadā bijušas 363 dzemdības. Operāciju skaita uzstādījums – 900, Tukuma slimnīcā notikušas 1 612. Tādējādi Tukuma slimnīca atbilst visiem kritērijiem un tās attīstības programma arī valsts līmenī ir atzīta par nozīmīgu.
Dz. Rabkeviča uzskata, ka pašvaldības vēlme slimnīcu saglabāt ir ļoti nozīmīga gan rajona iedzīvotājiem, gan 334 slimnīcas darbiniekiem, kas Tukuma rajonam ir vislielākā vērtība, jo mums šie mediķi vispār ir. Kopējā slimnīcas bilance ir Ls 1 993 000, no tiem pamatlīdzekļi – Ls 1 619 000.
Galvenais – laba diagnostika
Kā teica Dz. Rabkeviča, slimnīca domā par papildu pakalpojumiem, lai varētu attīstīties, un līdzekļus turpinās ieguldīt radioloģijā. Drīz tiks pabeigta digitalizācija, rentgena telpās uzstādītas digitalizācijas iekārtas, tādējādi ietaupot līdzekļus.
Slimnīcā uzlabo arī laboratorijas darbu. Dienā tiek veiktas 1 500 analīzes, laboratorija aprīkota ar modernam iekārtām un tā tiks arī datorizēta, lai iespējami ātri saņemtu visas analīzes.
Operāciju blokā ir ar pašvaldību palīdzību iegādātas iekārtas, bet vēl daudz kas nepieciešams.
Pašlaik iesniegti dokumenti slimnīcas sertifikācijai. Būvvaldē izskatīts slimnīcas rekonstrukcijas projekts, kur tas apstiprināts bez iebildēm un novērtēts kā atzīstams. Paredzētas trīs celtniecības kārtas, pavisam kopā tam atvēlot Ls 1 262 000, tajā skaitā Ls 160 000 iekārtām. Pirmajā kārtā paredzēts būvēt jauno korpusu, kur būs uzņemšana un ēdināšanas bloks.
Lai slimnīcu padarītu konkurētspējīgu un sniegtu pakalpojumus, tika nolemts ņemt kredītu, lai varētu veikt rekonstrukciju un uzbūvēt ēdināšanas bloku. Pēc iedzīvotāju skaita tiks izrēķināts, cik katrai pašvaldībai būtu jāgarantē no kredīta. Pavisam slimnīcas ēdināšanas bloka celtniecībai nepieciešams 1,2 miljoni latu, kam arī komitejas locekļi piekrita.
Apstiprina pakalpojumu cenas
Dz. Rabkeviča iesniedza rajona padomē apstiprināšanai maksas pakalpojumu cenas.
Sociālajā nodaļā palielināts pakalpojumu klāsts, dažiem pakalpojumiem cenas paredzēts paaugstināt. Piemēram, Šarko dušai bija Ls 3, bet, tā kā ūdens patēriņš ir liels, tad turpmāk šis pakalpojums varētu maksāt Ls 4.
***
Jāpiebilst, ka komitejā izskatītie jautājumi vēl tiks apspriesti rajona padomes sēdē, kur, iespējams, tiks pieņemts galīgais lēmums.