Skolas vecums ir laiks, kad mums ir nepieciešams visvairāk enerģijas, mīlestības, uzmanības un vērtīgu uzturvielu, kas ļautu mums veidoties tieši tādiem kādi mēs vēlamies būt. Uztura speciāliste Lizete Māldere par to, kam jāpievērš uzmanība skolēnu ikdienā.
1. Dienas režīms
Interesanti, bet patiešām ir pierādīts, ka aktivitāšu pilns un sakārtots dienas režīms dod pozitīvus rezultātus. Uzlabojot gan sekmes, gan arī paša cilvēka, šajā gadījumā, skolnieka pašsajūtu un personīgo novērtējumu. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi, lai Jūs kopīgi spētu sakārtot dienas režīmu tā, lai būtu laiks gan brokastīm, gan gardam launagam, treniņam, mājas darbiem, kopīgām ģimenes vakariņām ar sirsnīgām sarunām par dienā paveikto un saldam miegam vismaz 8 līdz 10 h garumā. Skolas vecumā tas ir ļoti svarīgi.
2. Fiziskas aktivitātes
Ik dienu sava skolēna dienas režīmā atvēliet laiku vismaz 60 minūšu garam treniņam, kura laikā Jūsu skolēns var dejot, spēlēt basketbolu vai doties garās pastaigās ar draugiem. Šāda veidu aktivitātes organismā veicina endorfīnu izdalīšanos, kā rezultātā skolēns var justies daudzas reizes pārliecinātāks par sevi, emocionāli stabilāks, kā arī pozitīvāks. Tāpat arī regulāras fiziskās aktivitātes palīdz uzturēt formā sevi un savu veselību, tādējādi kompensējot arī kādu dienas laikā apēsto našķi. Visbiežāk par pamatu palielinātam svaram skolas vecuma bērniem ir fizisko aktivitāšu trūkums, kas liek diezgan strikti plānot savu ikdienas ēdienkarti. Svarīgi atcerēties – ja ēdienkarte ir sabalansēta un tiek pievērsta uzmanība tam, vai uzņemtā enerģija tiek arī patērēta, tad mazāk nākas sevi ierobežot.
3. Ģimene
Bērni ir vecāku spogulis. Tie iedvesmojas, mācās un atspoguļo to dzīves caur sevi. Tieši tāpēc mēs nevaram gribēt, lai bērns ir fiziski aktīvs – ja mēs paši neesam fiziski aktīvi, vai ēstu veselīgi – ja mums pašiem tas nav aktuāli. Ir ļoti svarīgi kopīgi atrast to savu ideālo, veselīgo un gardo dzīvesveidu. Tieši tāpēc, ierosiniet mājās veikt eksperimentālo mēnesi, kura laikā mēģiniet ieturēt gan brokastis, gan vakariņas visa ģimene kopīgi pie viena galda sirsnīgi runājoties un plānojot nākamās dienas plānus. Skolā tiek runāts tik daudz par šo veselīgo dzīvesveidu, tāpēc uzklausiet savu skolēnu un mēģiniet viņa ieteikumus realizēt dzīvē. Tādējādi, nodrošinot gan emocionālo atbalstu, gan arī daudz vērtīgu uzturvielu nokļūšanu to augošajā organismā.
Daži vērtīgi padomi:
Priekšroku dodiet pilngraudu produktiem – kartupeļiem ar mizu, pilngraudu makaroniem, putrām, arī pat pilngraudu smalkmaizītei vai cepumam, griķiem un brūniem rīsiem. Pasniedzot tos gan brokastīs, pusdienās, gan vakariņās. Svarīgi tie būs it īpaši fiziski aktīvākajiem, jo ogļhidrāti ir enerģijas avots.
Dārzeņus un augļus turiet pieejamā vietā, piemēram, mājās uz žurnālgaldiņa, to pusdienu kārbiņā, vai pievienojiet tos pie katra ēdiena. Dārzeņos un augļos esošie antioksidanti un vitamīni stiprinās imunitāti.
Gaļu un piena produktus izvēlieties liesus un pagatavojot izmantojiet tikai dabīgas garšvielas! Šie olbaltumvielām bagātie produkti dos iespēju augt un attīstīties.
Pēc iespējas vairāk izvēlieties svaigus, tvaicētus un cepeškrāsnī gatavotus ēdienus, kuriem pievienota tikai nedaudz olīvu vai rapšu eļļa.
Nodrošiniet regulāras ēdienreizes. Sākot ar brokastīm, kas skolas vecumā patiešām ir dienas svarīgākā ēdienreize. Brokastojiet kopā, ja nav apetīties, tad izdzeriet glāzi ūdens un mēģiniet vēlreiz vai izvairieties no kalorijām bagātām uzkodām pirms gulētiešanas. Sekojiet līdzi arī, lai Jūsu skolnieks kārtīgi pusdieno skolā un arī pēc tam vakarā mājās.
4. Kārumu laiks
Skolēni ir tie, kuriem kārumu ēšana ir svarīga lieta. Ir grūti no tiem atteikties pilnībā – to zina ikviens. Taču ir jāzina, kad mēs cilvēki bez sirdsapziņas pārmetumiem varam nodoties kādam garšas baudījumam un kad nē. Viens no mirkļiem, kad ir pat vēlams kāds salds našķis ir pēc intensīvas fiziskas slodzes, piemēram, basketbola treniņa. Varam izdzert kādu glāzi salda dzēriena vai apēst kādu gardu konfekti. Taču dienās, kad slinkojam, zvilnējam pie televizora labāk izvēlēties kādu mājās gatavotu saldējumu, vai varbūt pilngraudu keksu, kurā būtu vairāk vērtīgu uzturvielu. Taču, ja svars pēdējā laikā strauji pieaug – našķēties ieteiktu tikai pa nedēļas nogalēm un svētku reizēm.