Pagājušajā nedēļā rajona padomē bija sapulcināti visi pašvaldību vadītāji, lai iepazītos Ministru kabineta noteikumu projektu, kas nosaka pašvaldības reorganizācijas kārtību. Šie noteikumi ir izsludināti valsts sekretāru sanāksmē un tiem jābūt pieņemtiem līdz 1. septembrim. Rajona pašvaldību reorganizācijas likums stājies spēkā jau 10. jūlijā.
Jāmaksā valstij!
Sanāksmē tika caurskatīts Ministru kabineta noteikumu projekts, pret kuru rajona pašvaldību vadītājiem bija būtiskas iebildes. Engures pašvaldības vadītājs Andris Kalnozols iebilda, ka pašvaldībām būs jāpārņem slimnīca, pansionāts, bērnu nams u. c. Pēc finanšu aprēķiniem līdzekļi, kas rajonā bija paredzēti šim funkcijām, turpmāk nav paredzēti. Viņaprāt, valstij vajadzētu pārņemt šīs lietas, ar ko pašvaldībām nav jānodarbojas atbilstoši pastāvošajai likumdošanai. Ja nebūs valsts līdzdalības, šo iestāžu pastāvēšana ir apdraudēta. Šim viedoklim piekrita pilnīgi visu pašvaldību vadītāji.
Tāpat arī nav skaidrības, kas maksās atlaišanas pabalstus rajona padomes darbiniekiem, turklāt, būtu jādomā, lai šos speciālistus, kuri ir profesionāļi savā jomā, nezaudētu. Tika iebilsts arī pret dažādām funkcijām, kas pašvaldībām būs jāveic sakarā ar reorganizācijas pabeigšanu, bet kurām nav paredzēts valsts finansējums. Tukuma domes priekšsēdētājs ierosināja, ka 2010. gadā visas funkcijas, kas saistītas ar reformas pabeigšanu, sedz valsts.
Pilnvaras beidzas 2009. gada 1. jūlijā
Republikas nozīmes pilsētas, izņemot Valmieru un Jēkabpili, reorganizācijas procesā nepiedalās. Plānošanas reģioniem nodod tikai tādus rajona pašvaldību resursus, kas saistīti ar pašvaldību funkciju izpildi, piemēram, sabiedriskā transporta koordinēšanu.
Rajona reorganizācijas likumā ir ietveri vairāki pamatprincipi: tiek noteikta kārtībā, kādā vietējās pašvaldības un plānošanas reģioni pārņem attiecīgās rajona pašvaldības funkcijas, finanšu līdzekļus, tiesības, saistības. Rajona padomes pilnvaras beidzas 2009. gada 1. jūlijā. Rajona pašvaldību reorganizācijas procesu uzrauga Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija.
Par plānu jāvienojas
Rajona padomē līdz 31. decembrim jāpieņem reorganizācijas plāns. Ja pašvaldību vadītāji vienoties nevar, tad paredzēts balsojums. Ja par jautājumu nobalsojusi vairāk nekā puse no padomes locekļiem, kas pārstāv ne mazāk par 75% no rajona pašvaldības iedzīvotāju kopskaita, tad var uzskatīt, ka plāns ir pieņemts. Pašvaldību ministrijai ir pienākums izvērtēt plāna atbilstību normatīvo aktu prasībām.
Papildu nosacījumi, ja nesanāk pieņem plānu balsojot: ja rajona padomes nepieņem reorganizācijas plānu, tad tas jau piekrīt Ministru kabineta kompetencei, kas izdod noteikumus par attiecīgās rajona pašvaldības reorganizāciju. Plāna izpildes termiņš: jāuzsāk ne agrāk par 2009. gada 1. martu un jāpabeidz ne vēlāk par 2009. gada 31. decembrim, kamēr mantas, finanšu līdzekļi, tiesības un saistības tiek nodotas.
Vēl divas komisijas
Rajona padomes reorganizācijas plānā nosaka, ka rajona padome pēc 2009. gada 1. jūlija koordinēs reorganizācijas plāna izpildi, nodrošinās publisko tiesību juridiskās personas darbības nepārtrauktību. Paredzēta arī tāda institūcija, kā rajona pašvaldības reorganizācijas uzraudzības komisija, kur rajonā ietilpstošās pašvaldības deleģē par vienam pārstāvim. Komisija darbosies līdz 2009. gada 31. decembrim.
Paredzēta vēl viena institūcija – rajona reorganizācijas komisija. To vada rajona padomes priekšsēdētājs. Šīs komisija izvērtē reorganizācijas plāna projekta konstatējošās daļas atbilstību faktiskai situācijai un sagatavo priekšlikumus rajona padomei par reorganizācijas plāna lēmuma daļu.