Kā un kur balsot

6. jūnijā – Latvijā norisinās pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kurās vēlētāji ievēlēs gan tos deputātus, kas strādās pašvaldībās, gan tos, kas strādās Eiropas Parlamentā.

6. jūnijā – Latvijā norisinās pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kurās vēlētāji ievēlēs gan tos deputātus, kas strādās pašvaldībās, gan tos, kas strādās Eiropas Parlamentā.

Kur vēlēt?

Katrs vēlētājs ir reģistrēts vēlēšanām savā vēlēšanu iecirknī un uz to arī jāiet vēlēt. Par to, kurā iecirknī jābalso, vēlētājs jau labu laiku pirms vēlēšanām saņēma paziņojumu, kurā rakstīts vēlēšanu iecirkņa numurs, nosaukums, adrese un vēlētāja kārtas numurs vēlētāju sarakstā. Ja kāds nav saņēmis vēstuli, savu vēlēšanu iecirkni var noskaidrot Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā internetā www.cvk.lv. Vēlēšanas notiek no 7:00 līdz 22:00.

Kā jābalso?

Vēlēšanu iecirknī vēlētājam jāuzrāda pase un jāparakstās sarakstā pretī savam vārdam un uzvārdam. Tad vēlētājam iedos divas apzīmogotas aploksnes un iedos divus vēlēšanu zīmju komplektus. Uzraksti uz vēlēšanu aploksnēm un vēlēšanu zīmēm būs atšķirīgās krāsās: pašvaldību vēlēšanām uzraksti būs sarkanā krāsā, Eiropas Parlamenta vēlēšanām – zilā krāsā. Katrā vēlēšanu zīmē ierakstīti deputātu kandidātu vārdi un uzvārdi. Vēlētājs katrās vēlēšanās – pašvaldību un Eiropas Parlamenta – izvēlās vienu vēlēšanu zīmi. Tai jābūt tā saraksta vēlēšanu zīmei, kuru vēlētājs grib, lai ievēl. Vēlēšanu zīmē var izdarīt atzīmes – var uzrakstīt "+", ja īpaši atbalsta kādu deputātu kandidātu, vai arī izsvītrot deputātu kandidāta vārdu un uzvārdu, ja viņu neatbalsta. Pašvaldību vēlēšanu zīme jāieliek pašvaldību vēlēšanu aploksnē, bet Eiropas Parlamenta vēlēšanu zīme jāieliek Eiropas Parlamenta vēlēšanu aploksnē. Aploksnes jāaizlīmē. Aizlīmētās aploksnes jāiemet vēlēšanu kastē. Vēlēt drīkst tikai vienu reizi.

Nevienam nav jāzina, kā vēlētājs ir balsojis. Neviens vēlētājam nedrīkst norādīt, par ko balsot. Vairāk informācijas par vēlēšanām pa tālruni 67049999 vai internetā www.cvk.lv.

Eiropas Parlamenta vēlēšanas

Eiropas Parlamenta vēlēšanas notiek reizi piecos gados, un katram Eiropas Savienības pilsonim ir tiesības vēlēt un kandidēt Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Eiropas Parlamentā ievēlētie deputāti pārstāv gandrīz 500 miljonu Eiropas Savienības pilsoņu intereses. Parlamentam ir trīs darba vietas: Briselē (Beļģijā), Luksemburgā un Strasbūrā (Francijā). Eiropas Parlaments piedalās tiesību aktu pieņemšanā, šos aktus visas dalībvalstis ievieš kā likumus un tie ietekmē šo dalībvalstu cilvēku ikdienas dzīvi. Eiropas Parlaments pārrauga Eiropas Komisijas un citu Eiropas Savienības iestāžu darbu. Kopā ar Eiropas Savienības Padomi Eiropas Parlaments pārrauga Eiropas Savienības budžetu.

Pašvaldību vēlēšanas

Pēc pašvaldību vēlēšanām Latvijā būs divu veidu pašvaldības – republikas pilsētu domes un novadu domes. Pavisam būs deviņas republikas pilsētu domes un 109 novadu domes. Katra republikas pilsēta un katrs novads ir viens vēlēšanu apgabals. Tas nozīmē, ka pavisam pašvaldību vēlēšanās ir 118 vēlēšanu apgabali. Domē strādā deputāti, kuru skaitu nosaka atbilstoši iedzīvotāju skaitam pašvaldībā. Piemēram, Jaunpils novada domē strādās 13 deputāti, Engures un Kandavas – 15, bet Tukuma novada domē – 17 deputāti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *