Valsts Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijas augļu dārzos ābeles pilnziedā. Vakar, aizvakar, iespējams, arī turpmāk salna dārzus pārstaigās. Par to, kāda skāde nodarīta, vaicājām pētniecei augļkopībā – Inesei Drudzei. "Tiesa. Salnas bija un, iespējams, vēl būs. Naktīs nedēļas sākumā virszemes temperatūra nokritusies līdz -2°C. Cietuši zemeņu un vīnogu ziedi. Bet plūmes un ābeles jau noziedējušas. Mīnus divi grādi koku galotnes augļu aizmetņus nenosaldēs. Ābelēs, pie ziediem, galotnēs aukstums neuzkāps. Un, ja tā arī notiks, paretinās, un ābolu būs mazāk, bet augļi – skaistāki.
Zemenes, ja iespējams, naktīs var piesegt ar agroplēvi. Lieldārzos novieto siltā gaisa pūtējus, bet tie arī neko daudz nepalīdz. Mazdārziņos var kurt ugunskurus, dūmot, bet salna nereti mēdzot "pastaigāties" un itin viegli var apiet uzkurto sildītāju. Kā māmuļa daba lems, tā arī notiks.
Stacijas Vārpu kvartālā atrodas šķirnes un genofonda dārzs. Tajā aug pa trim ābelēm no katras šķirnes. Genofonda kolekcijā aug teju visu šķirņu ābeles. Arī vecās, labās šķirnes, kuras vairs izsenis komercdārzos neaudzē.
Laborante Ilzīte Šerenda aplūko katru ābeli. Novērtē ziedu daudzumu. Lūko, vai ābele ir pilnziedā. Vērtējumu ieraksta žurnālā. Rudenī, kad novāks ražu, augļus svērs, vērtēs, vedīs uz izstādēm. Teju 30 darba gados daudz pieredzēts. Augļu pārpilnības gadi, nereizes, kad salnas nopļāvušas ziedus pumpuros. Arī ziemā bargsals nosaldējis augļu kociņus. Visādi bijis. Tomēr Pūre ir vietā. Augļu dārzi ir vietā. Viss notiek. Zinātnieki audzē jaunas šķirnes, kas spēj pretī stāvēt arī dabas untumiem.