Agris Jansons

Kā izvairīties no ugunsnelaimes Lieldienās?

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), tuvojoties Lieldienu brīvdienām, aicina iedzīvotājus būt saprātīgiem un atpūšoties nepiemirst par savu un apkārtējo cilvēku drošību, lai pavasarīgos svētkus neaptumšotu nelaimes gadījumi.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), tuvojoties Lieldienu brīvdienām, aicina iedzīvotājus būt saprātīgiem un atpūšoties nepiemirst par savu un apkārtējo cilvēku drošību, lai pavasarīgos svētkus neaptumšotu nelaimes gadījumi. Visbiežāk pirmajās garajās pavasara brīvdienās izraisītie negadījumi ir saistīti ar pašu cilvēku neuzmanību, atpūšoties un rīkojoties ar uguni.

Katru gadu Lieldienu brīvdienās VUGD reģistrē strauju kūlas ugunsgrēku skaita pieaugumu. Lai gan šogad vēl daļu Latvijas sedz sniega sega, tomēr vietās, kur saule sniega segu ir izkausējusi, arvien aktīvāk tiek dedzināta sausā zāle. VUGD aicina Lieldienas izmantot, lai atpūstos kopā ar ģimenēm, sakoptu savas saimniecības un priecātos par pavasari nevis, dedzinot kūlu, postītu dabu. Kūlas dedzināšana nav veids kā sakopt savus īpašumus.

VUGD atgādina, ka Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikts, ka par kūlas dedzināšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 200 līdz 500 latiem vai piemēro administratīvo arestu uz laiku līdz piecpadsmit diennaktīm.

Tiem, kuri vēlas „nedaudz” padedzināt kūlu, jāatceras, ka šis sods pienākas neatkarīgi no tā, vai vēlaties nodedzināt kūlu plašā laukā vai tikai pāris kvadrātmetrus nenopļautā grāvmalītē. Turklāt kūlas ugunsgrēks ir tāds pats kā jebkurš cits ugunsgrēks un to nav iespējams kontrolēt. Vēja un citu apstākļu ietekmē, degšanas virziens var mainīties, liesmas var strauji izplatīties un pārmesties uz ēkām utt. Tādēļ savas saimniecības sakopšana nereti var beigties ar ēku nodedzināšanu.

Vietās, kur sniega sega jau ir nokususi, daudziem būs vēlme iekurināt ugunskuru, lai atpūstot vai lai sadedzinātu dažāda veida saimniecisko darbu atkritumus. Šādā gadījumā ir nepieciešams painteresēties, kādi šajā teritorijā ir pašvaldības saistošie noteikumi, jo iespējams, ka par ugunskura kurināšanu var saņemt bargu sodu. VUGD atgādina, ka arī vietās, kur atļauts kurināt ugunskurus, vispirms ir jāizvēlas vieta, lai tuvumā nebūtu sausā zāle vai koki, kas var aizdegties. Ugunskura vietu sagatavo, aprokot apkārt zemi vai apliekot akmeņus, lai tā būtu ierobežota. Pirms došanās prom jāatceras, ka ugunskurs ir jānodzēš, lai, uzpūšot stiprākam vējam, tas neuzliesmotu no jauna.

Ja Lieldienu brīvdienās plānojat atklāt grilēšanas sezonu, jāatceras, ka to nevar darīt uz balkoniem un lodžijām, jo tas nav ugunsdroši, turklāt nevaram ignorēt savus kaimiņus, kuri uz sava balkona vēlētos elpot svaigu gaisu nevis Jūsu grila dūmus. Dārzos un privātmājās grils jānovieto drošā attālumā no ēkas, tā, lai, uzpūšot stiprākam vējam, dzirksteles neizraisītu ugunsgrēku. Grila iededzināšanu nevajadzētu uzticēt bērniem, jo, pat pieaugušo klātbūtnē, viņiem to darīt var būt bīstami.

Brīvdienās daudzi arī plānos doties makšķerēt vai vienkārši pastaigāties pa ledu. VUGD brīdina, ka saules ietekmē strauji tiek kausēta ledus kārta, tāpēc atrasties uz ledus ir bīstami. Pastaiga pa ledusJa tomēr gadās ielūzt ledū, ir jāzina daži vienkārši padomi, kā pareizi rīkoties, lai izglābtos:

– Ieteicams nedoties makšķerēt vienam;

– Līdzi jāņem uzlādēts telefons, kas ievietots ūdensnecaurlaidīgā iepakojumā;

– Mājiniekiem pēc iespējas precīzāk ir jānorāda makšķerēšanas vieta un atgriešanās laiks;

– Līdzi jāņem rezerves drēbes un termoss ar siltu un saldu tēju;

– Ja gadās ielūzt, tad:

– Skaļi jāsauc palīgā un apkārtējiem nekavējoties ir jāzvana uz 112;

– Jācenšas saglabāt miers, nostabilizēt elpošana;

– Lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2 – 5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2-3 m attālumā.

Izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.

Brīvdienās gan gatavojoties svētkiem, gan atpūšoties, vienmēr atcerēsimies par bērnu drošību. Bērniem svētki vienmēr šķiet īpašāki un nozīmīgāki nekā pieaugušajiem un nereti viņiem arī šķiet, ka var darīt to, ko ikdienā nedrīkstētu. Ja atpūšamies lauku saimniecībās vai privātmāju pagalmos, kurinām ugunskurus vai grilus, jāatceras, ka mazie atpūtnieki vienmēr jāpatur redzes lokā, uzmanot vai nav izdomājuši kādu bīstamu nodarbošanos.

VUGD aicina būt saprātīgiem, lai svētkus neaptumšo nelaimes gadījumi, un novēl priecīgas un drošas Lieldienas!

Ja nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, zvaniet pa tālruni 112!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *