Jūrmalas pilsētas Policijas pārvaldē (PPP) ir izbeigts pērn uzsāktais kriminālprocess par tēva vai mātes iespējamo seksuālo vardarbību pret savu trīs gadus veco meitu, aģentūru LETA informēja Jūrmalas PPP pārstāvis Zintis Lācis.
LETA jau ziņoja, ka pagājušā gada rudenī pēc kriminālprocesa uzsākšanas par iespējamo pieļauto seksuālo vardarbību pret meiteni viņas mātei tika atņemtas bērna aprūpes tiesības. Ar cietušo meitenīti strādāja psihologi.
Kriminālprocess tika uzsākts pēc Krimināllikuma 16.nodaļas – noziedzīgi nodarījumi pret tikumību un dzimumneaizskaramību. Izmeklēšanas gaitā policija lems, pēc kura panta konkrēto noziegumu kvalificēt. 16.nodaļā ir ietverti panti par izvarošanu, vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu, dzimumsakariem, pederastiju un lesbiānismu ar personu, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu, pavešanu netiklībā un citi.
Toreiz policija plašāku informāciju nesniedza, tai skaitā par to, kurš no vecākiem tika turēts aizdomās par iespējamu seksuālu vardarbību pret mazgadīgo bērnu.
Lācis pastāstīja, ka šī kriminālprocesa izmeklēšanas laikā bērnam tika veikta ginekoloģiskā ekspertīze. Tās atzinumā pēc šīs ekspertīzes veikšanas meitenei netika konstatētas iespējamās seksuālas vardarbības sekas. Bērns izgājis rehabilitācijas programmu, atrodoties bērnu krīzes centrā kopā ar savu mammu.
Rehabilitācijas programmas laikā tika veikta bērna psihoemocionālā stāvokļa izpēte, lietota novērošana, sarunas ar bērnu gan mātes klātbūtnē, gan bez tās, kā arī tika veikta mātes personības izpēte, mātes un bērna attiecību izpēte, tēva personības izpēte, bērna attiecību ar tēvu izpēte.
Izmeklēšanas laikā tika analizēti krīžu centra rīcībā esošie dokumenti, bāriņtiesas lēmumi, policijas sniegtā informācija un psiholoģiskajā izpētē iegūtā informācija.
Lācis informēja, ka meitenes psiholoģiskā izpēte neuzrādīja tādas smagas pārciestas vardarbības, traumatiskās sekas, par kādu atzīstama pārciesta seksuāla vardarbība jebkurā formā.
Bērna attieksme pret tēvu un tiešajā sadarbībā ar viņu tika novērota brīva, vecumam atbilstoša uzvedība, netika novērota trauksme, bailes, paaugstināta spriedze, kas liecinātu par tēva vardarbību pret bērnu.
Arī vecāku personības izpēte neuzrādīja patoloģiskas personības vai uzvedības iezīmes, kas varētu liecināt par nepatiesu liecību sniegšanu, tiesisku un asociālu rīcību, vardarbību vai cita veida tendencēm, kas radītu bīstamas situācijas bērnam.
Pamatojoties uz iepriekš minēto, abu ekspertu atzinumiem, tika pieņemts lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu, norādīja policijas pārstāvis.
Par šo un vēl diviem citiem gadījumiem aģentūrai LETA pagājušajā gadā pirmais pastāstīja Rīgas Bērnu tiesību aizsardzības centra direktors Jānis Gulbis, atklājot, ka 2007.gada oktobra sākumā vienas nedēļas laikā reģistrēti trīs seksuālas vardarbības gadījumi pret bērniem.
No pedofilijas cietuši un smagu psiholoģisku pārbaudījumu pārdzīvojuši trīs bērni – divus, divarpus un trīs gadus veci. Divi bērni nāk no Bauskas rajona un viens – no Jūrmalas, sacīja Gulbis.
Viens no gadījumiem saistīts ar Bauskā dzīvojošu ģimeni, kurā meita uzturas pie mātes un viņas civilvīra, bet pa laikam apciemo tēvu Rīgā. Meita paudusi neapmierinātību un nevēlēšanos atgriezties pie mātes. Aizdomās par seksuālu izmantošanu tiek turēts mātes civilvīrs, informēja Gulbis.
Viņš atzīmēja, ka šādas pedofilijas lietas ir ārkārtīgi grūti pierādīt, jo nereti ģimenes locekļi tiek apvainoti šajos nodarījumos, netīši vai tīši kāda motīva vadīti.
"Tā ir parasta situācija, un sensāciju no tā nevajag taisīt, jo šādas situācijas notiek katru nedēļu, vien sakritība, ka šoreiz ir trīs gadījumi vienā," sacīja Gulbis.
Pēc viņa teiktā, jāizglīto sabiedrība par to, kā cīnīties pret pedofiliju un kādas ir tās sekas.
Visa informācija, kas tiek reģistrēta Bērnu tiesību aizsardzības centrā, nonāk policijas ziņā.