Jānis Mednis – «Zaļš, Balts, Zils» – lībiešu krasts fotogrāfijās un mūzikā

Šodien, 7. jūnijā, Tukuma kultūras namā tika atklāta fotogrāfa Jāņa Medņa ceļojošā izstāde “Zaļš, Balts, Zils – Ōļaz, Vālda, Siņņi" (tās ir arī lībiešu nacionālā karoga krāsas) veltīta lībiešu krastam, kas fotografēts 24 stundas diennaktī visos gadalaikos deviņu gadu garumā.

Šodien, 7. jūnijā, Tukuma kultūras namā tika atklāta fotogrāfa Jāņa Medņa ceļojošā izstāde “Zaļš, Balts, Zils – Ōļaz, Vālda, Siņņi" (tās ir arī lībiešu nacionālā karoga krāsas) veltīta lībiešu krastam, kas fotografēts 24 stundas diennaktī visos gadalaikos deviņu gadu garumā.

Autors Jānis Mednis atzīst, ka tas ir patiess stāsts par krastu un zvaigznēm, par vietu, kur krustojas laiks, stāsts, kas veidots no mīlestības, lībiešu valodas, mūzikas un krasta simboliem. “Lībiešu valodā nerunā nekur citur pasaulē. Ir tikai viens Kolkasrags ar divām jūrām un viens Lībiešu krasts. Laiks paiet vienreiz, un ir iespēja izdarīt to, ko uzskati par svarīgu. Nodot citiem vērtības, kuras bijušas pirms Tevis un dzīvos arī pēc."
Jānis Mednis ir profesionāls mūziķis un fotogrāfs vienlaicīgi, un abas profesijas viņam palīdz realizēt trešo darbības jomu – lībiešu kultūras kopšanu un popularizēšanu. Izstāde līdz šim ceļojusi ne tikai pa Latviju (Rīgā, Ventspilī, Talsos, Mērsragā, Rojā, Liepājā, Užavā, Daugavpilī, Kandavā u.c.), bet arī pa Franciju, Šrilanku, Beļģiju un Igauniju.
Izstādē eksponēta tikai neliela daļa no fotogrāfijām ar lībiešu krastu, pārējās skatāmas foto un mūzikas albumā “Zaļš, Balts, Zils", ko veido Jāņa Medņa 240 krāsainas fotogrāfijas un Raimonda Tigula mūzikas CD, kurā dzirdami seni lībiešu tautasdziesmu motīvi aranžēti mūsdienīgā skanējumā.

Jānis Mednis dzimis 1977. gadā Rīgā. Mācījies Rīgas Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Telavivas Rubina Mūzikas akadēmijā un Rostokas Teātra Mūzikas augstskolā, kur 2002.gadā ieguvis maģistra diplomu kontrabasa specialitātē.
1996. gadā Jānis Mednis uzņemts Gidona Krēmera kamerorķestrī “Kremerata Baltica". Tā sastāvā sniedzis koncertus Atēnās, Cīrihē, Minhenē, Lokenhauzā, Oslo, Vīnē, Kopenhāgenā, Milānā, Seviļā, Kanāriju salās, Los Andželosā, Ņujorkā, Tokijā, Taipejā, Honkongā u.c. Koncertējis pasaulslavenā “Astora Kvarteta" sastāvā līdzās Gidonam Krēmeram, Vadimam Saharovam, Per Arne Glorvingenam, bet 1999. gadā kopā ar māsām Skridēm devies plašā solo un kamermūzikas turnejā uz Japānu. Latvijas Radio ieskaņojis Pētera Vaska un Ērika Ešenvalda skaņdarbus kontrabasam.
Pēc sasniegumiem mūzikas jomā Jānis Mednis pievēršas profesionālajai fotografijai un 2002.gadā iestājas Ģentes Vizuālās Mākslas akadēmijas Fotogrāfijas katedrā.
No 2004.-2009.gadam strādā izdevniecībā “Rīgas Viļņi", bet 2007.gadā par Latvijas prezidentes Vairas Vīķes – Freibergas oficiālo fotogrāfu. 2005.un 2007.gadā iegūst izdevniecības “Rīgas Viļņi" balvu kā labākais fotogrāfs, 2007.gadā – Latio gada balvu par labāko preses foto. Veidojis fotoizstādes “Krasta dzīve" un “Neredzamā pasaule".
J.Mednis vadījis dažādus lībiešu kultūras un valodas pasākumus Latvijā un ārzemēs, 2009.gadā ievēlēts par Latblul – Latvijas Reģionālo un retāk lieto valodu savienības prezidentu, vada lībiešu jauniešu ansambli "Nurmorkestõr".

Komentāri

  1. Mums ir jāatdod parāds tautai, kura ir smagāk kā mēs cietusi no visām okupācijām. Sava negatīva nots pieder arī K. Ulmaņa varai, pārlieku latviskojot šo vidi, kurai gadu tūkstošus ir bijusi sava valoda un sava kultūra. Lieta ir jānostāda valsts līmenī, dotējot programmas, kas palīdzēti saglabāt to, kas vēl ir palicis. Tas ir mūsu pienākums!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *