Tukuma riteņbraucējs Jānis Dakteris (dzimis 1991. gadā) nesen atgriezies no Beļģijas, kur veiksmīgi atrādījies vienam no riteņbraukšanas klubiem. Nu jau zināms, ka J. Dakteris nākamsezon startēs Namūras pilsētas kluba sastāvā. Sportists un viņa treneris «Sprints AVK/TSS» – Jānis Dakteris (Viņš ir puiša tēva brālis un treneris. – Red.) bija redakcijas viesi.
– Apsveicam ar iepriecinošo ziņu par nākotnes iespējām startēt riteņbraukšanas lielvalstī Beļģijā! Analizējot 2007. gada riteņbraukšanas sezonu, tiešām var redzēt, ka tajā jūs esat krietni progresējis, jo bieži dažādās sacensībās izcīnīti labi panākumi.
– Paldies! Man patiešām prieks, ka izdevās iekļūt Namūras kluba sastāvā. Lai iekļūtu kādā no beļģu klubiem, klubs «Sprints AVK» vasaras nogalē mani aizsūtīja stažēties uz šo valsti. Namūras klubs par mani ieinteresējās tāpēc, ka pilsēta atrodas kalnainā apvidū, bet tieši starti kalnainās riteņbraukšanas trasēs ir mana stirpā puse.
Treneris:
– Jānis būs Namūras kluba junioru sastāvā, bet pēc sportiskās licences viņš joprojām būs arī Tukuma kluba «Sprints AVK/TSS» pārstāvis. Tas nozīmē, ka 2008. gada sezonā puisis varēs braukt arī Latvijas mēroga sacensībās, valsts čempionātu ieskaitot.
Beļģija tiešām ir riteņbraukšanas lielvalsts. Šīs valsts sacensībās regulāri startē arī Nīderlandes, Anglijas, Vācijas u. c. valstu labākie juniori. Riteņbraukšana šajā valstī ir viens no populārākajiem sporta veidiem. Par to liecina arī šāds fakts: ja pie mums – Latvijā, vienlaikus startē aptuveni 40 jauniešu vecuma sportisti, tad Beļģijā tie jau ir 500 jaunie riteņbraucēji. Beļģijā darbojas vismaz 200 riteņbraukšanas klubi, bet Latvijā knapi 10…
– Kā saprotu, – pirms iekļūšanas Namūras kluba sastāvā J. Dakteris veiksmīgi startēja arī vairākās Beļģijas sacensībās?
– Jānis Beļģijā pavadīja divus mēnešus un startēja 15 sacensībās.
Jānis:
– Man īpašs prieks, ka šo sacīkšu laikā vienu reizi izdevās kļūt par čempionu. To dienu, 22. septembri, atceros labi, jo tad manam tētim Mārim ir vārdadiena. Tā bija kā dāvana viņam. Šo uzvaru spēju izcīnīt 100 dalībnieku konkurencē, startējot 69 km distancē (trasē spēju uzrādīt vidējo ātrumu 43 km/h). Vienās no sacensībām 100 dalībnieku konkurencē finišēju 2. vietā. Vēl četrās sacensībās ieguvu 4. vietu. Acīmredzot, šie panākumi pārliecināja beļģu kluba trenerus.
– Kādi starti Jāni Beļģijā gaida nākamsezon?
Treneris:
– Jāsaka, ka Namūras klubs nebija vienīgais Beļģijā, kas J. Dakterim piedāvāja vietu savā sastāvā. Mums vajadzēja izskatīt dažādus variantus, bet Namūru izvēlējāmies tikai tāpēc, lai, vadoties pēc kluba grafika, Jānis spētu izbrīvēt laiku arī dalībai Pasaules kausa izcīņā. Proti, šis beļģu klubs ieguvis tiesības piedalīties šajos un arī citos lielos junioru starptautiskajos mačos, kas nav mazsvarīgi.
Jānis:
– Tagad kādu laiku uzturēšos Latvijā, lai trenētos «Sprints AVK/TSS» rindās tā, lai jau 2008. gada maijā ierastos Namūras klubā. Paredzams, ka nākamsezon Beļģijā aizvadīšu aptuveni 100 sacensības.
– Kā izdodas sportošanu apvienot ar mācībām?
– Tā kā bieži neesmu Latvijā, šobrīd mācos Tukuma Vakara un neklātienes vidusskolas 10. klasē. Tagad cītīgu mācīšos, lai pēc tam varētu doties projām. Jāpateicas skolas vadībai un skolotājiem, kas mani tiešām atbalsta, jo citādi sportu ar izglītošanos apvienot praktiski nevarētu.
– Kam, jūsuprāt, jāpateicas, ka esat riteņbraukšanā un tagad arī iekļuvis beļģu klubā?
– Par to liels paldies kluba «Sprints AVK» valdei un trenerim Jānim Dakterim. Par to, ka vispār esmu nonācis riteņbraukšanā, liela pateicība pienākas manam tētim, kas gan tagad vairākus gadus strādā Anglijā (tētis ir kāda veloveikala mehāniķis), Londonā. Riteņbraukšanā trenējos kopš 12 gadu vecuma.
Treneris:
– Jāsaka, ka arī Jāņa tēvs Māris savulaik bija labs riteņbraucējs. Viņš pastāvīgi bija Latvijas PSRS izlases dalībnieks, kur komandas biedrs bija arī viens no visu laiku labākajiem Latvijas velosipēdistiem – Pjotrs Ugrjumovs.
Esmu pārliecināts, ka Jānim no tēva ir iedzimuši sportista gēni. Turklāt puisis izceļas arī ar milzīgu gribasspēku, kas sportā ir ļoti svarīga īpašība.
Jānis:
– Kopš es sevi atceros, vienmēr esmu braukājis ar riteni – sākumā ar mazo bērnu trīsriteni, tad krievu škoļņiku, bet vēlāk jau ar sportiskā tipa velosipēdiem.
– Kas, jūsuprāt, ir sportista J. Daktera lielākais trumpis riteņbraukšanā?
– Daudzi sporta speciālisti brīnās, kā var būt tā, ka Jānis lieliski prot braukt pa kalnaino trasi? Latvija taču nevar lepoties ar kalnainu apvidu. Piemēram, Eiropas čempionātā («U-16»), kur startē daudzu kalnainu zemju sportisti, J. Dakteris kopvērtējumā izcīnīja 4. vietu (132 dalībnieku konkurencē), iegūstot titulu «Kalnu karalis». Domāju, ka Jānim ir plašas iespējas progresēt, bet jau tagad puisis, startējot grupas braucienā, ir apveltīts ar īpašu intuīciju, lai skaidri sajustu, kad pirms finiša jāatraujas atrāvienā. J. Dakteris arī neslēpj, ka nākotnē viņš vēlas iekļūt kādā labā ārzemju profesionāļu «Pro Tour» komandā, kā arī izcīnīt tiesības piedalīties 2012. vai 2016. gada olimpiādē.
Jānis Dakteris
Dzimis 1991. gadā Tukumā. Kopš 12 gadu vecuma nodarbojas ar riteņbraukšanu. Trenējas klubā «Sprints AVK/TSS», treneris – Jānis Dakteris (dzimis 1970. gadā), kluba prezidents – bijušais riteņbraucējs Artūrs Lagzdiņš. Pirmais nopietnākais panākums – uzvara 2003. gada «Kaspara Ozera kausa izcīņā». 2007. gada Latvijas vicečempions grupas braucienā (sudraba medaļa) un 2007. gada Latvijas čempionāta komandu sacensību brauciena bronzas medaļu ieguvējs. 2007. gadā izcīnīja bronzas godalgu LR jaunatnes olimpiādē. Latvijas izlases sastāvā 2007. gada augustā piedalījies arī Eiropas jaunatnes čempionāta daudzdienu riteņbraucienā, kur kopvērtējumā izcīnīta 7. vieta 132 dalībnieku konkurencē (atsevišķos etapos J. Dakteris spēja uzrādīt teicamu rezultātu titula «Kalna karalis» iesaitē.
dasdsad
"" sdasd""
Jooo brachinj ,turies 😉
es viniem paraadisu kur vezi dzivo