Par savu pieredzi zīda apgleznošanā Irlavas sieviešu kluba dalībniecēm stāstīja un pašus pamatus ierādīja māksliniece Guna Bergmane-Ose. Lai varētu veidot zīmējumus, nepieciešams zīda audums, kontūrzīmulis, īpašas zīda auduma apgleznošanas krāsas, trauciņi krāsai, smalkākas un rupjākas otas (ja jāaizpilda mazāki laukumi, ņem mazāku, smalkāku otru, bet lieliem laukumiem – lielāku).
Apgleznošanai der dabīgais zīds vai šifons, kas pēc struktūras ir līdzīgs zīdam. Atšķirība – zīda audumā krāsa plūdīs vairāk nekā šifonam. Zīds vairāk krāsu sevī uzsūc un to absorbē, tāpēc tā jāklāj biezākā slānī, lai panāktu spilgtāku efektu. Var izvēlēties baltu vai krāsainu audumu.
Lai uz zīda gleznotu, audumu iestiepj rāmī. Ja tādu iespēju nav, tas jāizstiepj starp krēsliem – auduma gabala stūrus ar aukliņu vai vairākās kārtās saliktu diegu piesien krēsla atzveltnei; audumu var piestiprināt arī ar spraudītēm. Pats galvenais – lai tas turas stingri un lai krāsa mazāk plūst. Jo vaļīgāk audumu iestiprinās, jo vairāk krāsa plūdīs un grūtāk būs izveidot zīmējumu. Jārēķinās, ka atšķirībā no papīra, kas krāsu uzsūc sevī, audums to laiž cauri, tādēļ krāsa var nopilēt uz grīdas.
Lai būtu vieglāk strādāt, iedomāto zīmējumu vispirms der uzskicēt uz papīra, bet, lai redzētu, kādas krāsas sader, skici var arī izkrāsot. Tā kā audums ir caurspīdīgs, skici var palikt zem auduma, tad to viegli varēs pārzīmēt; var arī izgriezt šablonu un uzlikt uz auduma.
Iecerēto zīmējumu, piemēram, zieda kontūras, uz auduma uzzīmē ar kontūrkrāsu. Ar to var darboties līdzīgi kā ar zīmuli.
Zīda apgleznošana ir līdzīga izšūšanai – strādā pa gabaliņam. Turklāt visiem laukumiem jābūt slēgtiem, bet kontūrai – pamatīgi uzklātai, lai krāsa neplūstu. Pirms aizpildīt laukumus, kontūrai jāļauj nožūt. To, cik ilgi tā žūs, var izlasīt pamācībā uz krāsu tūbiņas.
Kad kontūra uzzīmēta un tās krāsa nožuvusi, kā krāsojamajā grāmatiņā jāizkrāso laukumi – zieda ziedlapiņas. Šo krāsu klāj ar otu. Jādarbojas uzmanīgi, lai nejauši krāsa neizplūstu. Iecerēto toni var zīmēt, nepieskaroties kontūrai – krāsa līdz tai aizplūdīs pati. Ja krāsas grib sajaukt, veidot ēnojumus, nedrīkst tām ļaut nožūt, zīmējums jāveido ātri un raiti. Jārēķinās gan, ka tumšākā krāsa ņems virsroku pār gaišāko. Ja nu nevietā kāds krāsas piliens uzpilējis, no defekta jārada efekts – kāds zieds, taurenis vai kas cits, jo nekā citādi to vairs iztīrīt nevarēs. Jāstrādā ļoti uzmanīgi, lēnām.
Kad krāsa nožuvusi, lai to nostiprinātu, no otras puses nogludina ar ne īpaši karstu gludekli. Apgleznotos audumus var mazgāt veļas mašīnā saudzīgā režīmā.
Apgleznotā zīda audumus var izmantot lakatiņiem, šallēm, galdautiem, salvetēm, var veidot aizkarus, aizkaru paneļus. No apgleznota auduma var šūt tērpus.