Šodien 1. aprīlī Tukuma ledus hallē atklāja ceļojošo izstādi «Pasaule klikšķa attālumā», kas tapusi bibliotēku attīstības projekta «Trešais tēva dēls» ietvaros un ko izstrādājusi aģentūra «Kultūras informācijas sistēmas».
Ar vienu klikšķi – lielajā pasaulē
31. martā to atklāja Rīgā, bet no Tukuma tā tālāk dosies pa visu Latviju, lai stāstītu par iespējām, ko katram iedzīvotājam piedāvā kāda no 874 Latvijas publiskajām bibliotēkām. Un šīs iespējas rada datori, bezmaksas internets, ātrgaitas bezvadu internets utt. Turklāt sadarbībā ar bibliotekāru iespējams visas šīs iekārtas un tehnoloģijas iepazīt un apgūt.
Kā tika teikts izstādes atklāšanā – viens datorpeles klikšķis, un tu esi sasniedzis pasauli… Un, lai gan Pastariņš iebilda, ka pēc informācijas labāk nebraukt uz Rīgu, jo no klikšķināšanas viņam nekas neesot sanācis, peles līdz šim redzējis vien dzīvas, bet no bibliotēkām esot bail, bibliotekāri viņu pārliecināja, ka bibliotēka ir atvērta un pieejama ikvienam. Tāpat kā tās piedāvātie pakalpojumi un radītās iespējas – taupīt laiku un naudu, mūžu mācīties un mūžu strādāt, iegūt reālu un virtuālu sabiedrību, redzēt pasauli zem palielināmā stikla, lietot bibliotēku e-katalogus, digitālās datubāzes un citus resursus. Piemēram, bez maksas var: noskatīties latviešu filmas, lietot datu bāzes «Letonika» un «Nais», Microsoft Encarta (virtuālo) enciklopēdiju, 100 metru rādiusā ap bibliotēku lietot bezvadu internetu…
Mazās bibliotēkas – pamatu pamats
Kā atzina aģentūras direktors Armands Magone, izstādes uzdevums parādīt, kā dažu gadu laikā bibliotēkas ir mainījušās. Arī projekta ietvaros tikšot strādāts savādāk – vairāk ar bibliotekāriem un lasītājiem, kā to iecerējis finansētājs Geitsu fonds, radot vienlīdzīgas iespējas visiem iedzīvotājiem piekļūt un izmantot informāciju: "Mēs zinām, ka visas mūsu sistēmas pamats ir viena bibliotekāra bibliotēka, kādu Latvijā ir daudz. Šobrīd tajā katrā ir datori un internets, taču ne tas ir galvenais. Ideja un misija ir tāda: tā dzīve, ko dzīvojam, neatkarīgi – kur to darām, un neatkarīgi – kas mēs esam, ir vienlīdz vērtīga, un šī vērtība ir sasniedzama bibliotēkās. Jo tieši uz turieni cilvēki var iet šajā grūtajā laikā un tur var atrast idejas, ko darīt turpmāk un kā dzīvot tālāk. Izstāde ir atgādinājums tiem, kas uz bibliotēku nenāk, kas tās ir izmainījušās."
Projekta ietvaros plānots ar informatīva rakstura projektiem stāstīt sabiedrībai par izmaiņām bibliotēkās, izstrādāt mācību programmas un materiālus par informācijas tehnoloģiju izmantošanu, attīstīt Latvijas bibliotēku portālu, kā arī vērtēt pašvaldību publisko bibliotēku vērtība sabiedrībā, iedzīvotāju uzticēšanos un apmierinātību."
Lai pakalpojums būtu, jāmaksā pašvaldībām
Pēc atklāšanas interesējāmies, kāpēc tiek teikts, ka visi pakalpojumi ir bez maksas, tomēr pašvaldībām jau piestādīti rēķini. Aģentūras komunikācijas vadītāja Sandra Vīgante stāstīja, ka pakalpojums bez maksas ir bibliotēkas apmeklētājiem, taču kādam par to ir jāmaksā. Sākotnēji maksājis fonds, tad valsts, taču šogad daļa naudas jāiegulda arī pašvaldībām. Uz iebildumu, ka valsts neprasot uzlikusi papildu pienākumus pašvaldībām, kam tas var arī nebūs pa spēkam, S. Vīgante atzina, ka tāda ir situācija. Tomēr gan pašvaldībām, gan šo pakalpojumu izmantotājiem vajadzētu aktīvāk protestēt pret šo uzspiesto maksājumu, lai valsts savos budžeta grozījumos tam paredz naudu. Tomēr likvidēt šos pakalpojumu šajā grūtajā laikā nedrīkst, jo tieši bibliotēka ir tā vieta, kur cilvēks var atrast sabiedrību, iespējams, arī darbu un jaunu cerību savai dzīvei.