Izstādē 70 pūrenieku pīrāgbļodas

Pūres kultūras nams jūnija sākumā bija aicinājis Pūres ļaudis piedāvāt izstādei pīrāgbļodas. Aktivitāte bijusi ļoti liela – pavisam atnestas 70 dažāda izmēra, krāsu un pielietojuma bļodas.

Pūres kultūras nams jūnija sākumā bija aicinājis Pūres ļaudis piedāvāt izstādei pīrāgbļodas. Aktivitāte bijusi ļoti liela – pavisam atnestas 70 dažāda izmēra, krāsu un pielietojuma bļodas.

Ielīgošanas pasākumā svētdien, 19. jūnijā, varēja visas bļodas apskatīt un ne tikai – atbilstoši gaidāmo Līgo svētku paražām, pasākuma dalībnieki kopā ar folkloras kopu «Pūrlāde» vispirms ar ziediem un meijām izrotāja kultūras nama lielo zāli, bet pēc tam ķērās pie dziedāšanas. Savukārt tad, kad zināmās Līgo dziesmas bija izdziedātas, sievas un vīri apdziedāja gan pasākuma rīkotājus, gan dalībniekus – "trāpīja" arī redakcijas darbiniekiem – par to, ka uz pasākumu bija ieradušies bez tautas tērpa…

Pasākumā arī tikai pārrunāta pīrāgbļodu "izcelšanās". Lai arī klāt nebija visi to saimnieki, uzzinājām, ka bļodas uz pūrenieku mājām "nākušas" tuvus un tālus ceļus. Skaidrīte Muzika īpašo bļodu, kuru tikai ar lielu pierunāšanu izstādē izlikusi, kādā Tukuma veikalā pirkusi 1957. gadā, kad sākusi ģimenes dzīvi. Tā pārdzīvojusi vairākus Jurģus un joprojām tiekot lietota. Citas bļodas pie saimniekiem nonākušas kā dāvanas, citas tirgos pirktas, uz kāzām dāvinātas… Miltu glabāšanai domātu milzu podu, kura dibenā ierakstīts tās autora tukumnieka J. Krieva vārds, atnesusi kultūras nama darbiniece Aija Celitāne, bet viņas kolēģe Inese Vīnšteine stāstīja, ka 26 gadus veco kāzu dāvanu – bļodu ar kruzuļotām maliņām un musturu iekšā – darinājis Pūres meistars Andris Pallo. 10 bļodas atnesusi Gunita Siljāne, interesantu šašliku sautējamo bļodu vai trauku – Baltiņu ģimene, bļodu, pilnu ar zirņiem – Irēna Medisone, ar pīrāgiem – Ausma Skurstene. Lūk, arī viņas pīrāgu recepte: "Sadrupina raugu, pieliek cukuru, pielej nedaudz silta ūdens un mazliet miltu un samaisa; kad sāk rūgt, liek lielajā bļodā, kur pielej siltu pienu un miltus, kad tas sāk rūgt, tad liek klāt taukvielas (margarīnu un eļļu) un izmīca. Un to jau redz, kad uzrūdzis. Šodien septiņos iemīcīju mīklu un pusvienpadsmitos 100 pīrāgi jau bija gatavi."

Pasākumā tika nogaršotas arī Anitas Beķeres vāktās zāļu tējas: tostarp Veselības tēja, kurā ietilpst lielā nātre, pīlādžogas, cidonija, ugunspuķe un sarkanais āboliņš; Meža ogu tēja, kurā ir mellenes, meža avenes un meža zemenes, kā arī Pavasara tēja ar māllēpju ziediem, vizbulīšu ziediem, priežu čiekuriem un bērzu lapām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *