Divi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) īpašumi Rīgas centrā tiek iznomāti par tirgum neatbilstošu cenu, šodien ziņo laikraksts "Diena". Par piecstāvu namu Merķeļa ielā 11, IZM ik mēnesi saņem aptuveni 900 latu mēnesī, turklāt nomnieks telpas nodevis apakšnomā arī valsts iestādēm, tādējādi valsts nomā pati savu īpašumu.
Savukārt otra īpašuma, piecstāvu un sešstāvu ēku Brīvības ielā 68, nomas maksa mēnesī ir aptuveni 1500 latu.
Lai gan abos gadījumos ēku nomas maksa atbilst dārgāku Rīgas centra dzīvokļu īrei, juristi IZM nav devuši lielas cerības uzvarēt tiesas procesos par neizdevīgo nomas līgumu laušanu, iesakot ministrijai un nomniekiem rast kompromisu.
"Tik dīvaina pretējā puse manā praksē nav bijusi," par IZM izsakās nekustamo īpašumu uzņēmuma "ANNO" advokāts Egils Radziņš. Tieši "ANNO" jau 13 gadus ir abu namu Brīvības ielā 68 nomnieks, kas ik mēnesi par īpašumu maksā aptuveni 1500 latu nomas maksu.
"ANNO" īpašumu nodevis apakšnomā – ēkā izvietoti veikali, biroji un dzīvokļi. Situāciju sarežģī fakts, ka īpašums IZM nodots saskaņā ar ēku agrākās īpašnieces Lizas Virs pēdējo gribu, ko IZM pašlaik nepilda – viņa pirmskara Latvijas laikā šo īpašumu novēlēja Izglītības komisariātam ar nosacījumu, ka visi no tā iegūtie līdzekļi tiks Rīgas valsts tehnikumam (RVT), vēsta laikraksts.
IZM iesniegusi prasību tiesā, lai panāktu ar "ANNO" noslēgtā īpašuma nomas līguma atzīšanu par spēkā neesošu, savukārt uzņēmums iesniedzis pretprasību par 3,95 miljonu latu zaudējumu piedziņu, jo ēka esot nopietni remontēta.
Radziņš piekrīt IZM nostājai, ka esošā nomas maksa nav samērīga. Uzņēmums vairākkārt centies noslēgt abpusēji izdevīgu mierizlīgumu ar IZM, bet visi mēģinājumi iestrēguši. Turklāt pirms gada mierizlīguma parakstīšanas process rezultējās krimināllietās pret RVT direktoru Daini Markus un juristu Viktoru Skrebeli par Ls 80 000 kukuļa izspiešanu. Sākotnēji aizdomās par kukuļņemšanu turēja arī toreizējo IZM valsts sekretāra pienākumu izpildītāju Andreju Cini.
Pēdējā reizē šovasar ar IZM pārstāvi tika saskaņots mierizlīgums, kas paredzēja teju desmitkārtīgu nomas maksas pieaugumu, taču dienu pirms plānotās parakstīšanas, IZM paziņoja, ka vēlas turpināt tiesvedību. "Tas būtu bijis saprātīgs kompromiss," uzskata advokāts Aldis Gobzems, kurš bija IZM pārstāvis sarunās ar "ANNO", bet pēc IZM atteikuma parakstīt mierizlīgumu no lietas atteicies, raksta "Diena".
Ja tiesvedības procesā par nomas līguma laušanu ar uzņēmumu "ANNO" ministrijai esot kaut nelielas cerības, tad tiesāties ar uzņēmumu "Izglītības apgāds" būtu teju bezcerīgi, norāda laikraksts.
"Izglītības apgāds" jau gadiem no IZM nomā piecstāvu ēku Merķeļa ielā 11 par 900 latiem mēnesī, papildus sedzot arī ēkas apsaimniekošanas un uzturēšanas izdevumus. Izglītības apgāds ēku nodevis apakšnomā ne tikai dažādiem uzņēmumiem, bet arī IZM padotības iestādēm – Studiju fondam, kā arī Izglītības satura un eksaminācijas centram, tādējādi valsts nomā savu īpašumu.
Lai noteiktu IZM stiprās un vājās puses iespējamajos problēmas risinājuma variantus, neatkarīgi juristi ir sagatavojuši atzinumu par īpašumu. "Dienas" esošā atzinuma kopija liecina, ka IZM iespējas problēmu atrisināt tiesvedības kārtībā ir ļoti minimālas – tā vietā būtu nepieciešama juridiski pārdomāta rīcība, situāciju risinot ārpus tiesas.
Teju gada laikā, kopš saņemts atzinums, situācija nav mainījusies. "Neviens nav ar mani runājis. Ir pilnīgs klusums. Esmu bijis ministrijā, neviens tur neko negrib," laikrakstam atklājis "Izglītības apgāda" valdes loceklis Andrejs Treijs. Viņš uzsver, ka uzņēmums gaida no IZM juridiski pamatotus priekšlikumus nomas maksas izmaiņām. "Mēs esam apmierināti, ministrija nav. Vai tad mums jāpiedāvā savs variants?" norāda Treijs.
Pašlaik IZM pieder aptuveni 700 īpašumu, no kuriem liela daļa atrodas izdevīgās vietās Rīgas centrā, Jūrmalā un arī laukos. IZM īpašumu novērtēšana drīzumā tiks sākta, taču jau tagad tiek lēsts, ka to kopējā vērtība varētu svārstīties miljarda latu robežās.