Jaunais premjers Ivars Godmanis (LPP/LC) fiksēto sakaru operatora SIA "Lattelecom" privatizācijas jautājumu vēlas atrisināt valdības 100 pirmajās darbības dienās, aģentūru LETA informēja valdības vadītāja preses sekretārs Edgars Vaikulis.
"Lattelecom" privatizācijas jautājums ir ierakstīts valdības deklarācijā, un lēmums par uzņēmuma privatizāciju valdībā tikšot pieņemts pirmajās 100 dienās, sola valdības vadītājs.
LETA jau ziņoja, ka iepriekšējā valdības vadītāja Aigara Kalvīša (TP) valdība 18.decembrī nepagarināja šā gada 20.augustā starp tā brīža "Lattelecom" valdes priekšsēdētāju, patlaban uzņēmuma izpilddirektoru Nilu Melngaili, Latvijas valsti un skandināvu telekomunikāciju koncernu "TeliaSonera" noslēgto nodomu protokolu, kas paredz darījumu pabeigt līdz gada beigām un ieskaitīt naudu valsts budžetā.
Tikmēr Privatizācijas aģentūra (PA) ir uzsākusi darbu pie "Lattelecom" un SIA "Latvijas Mobilais telefons" kapitālu daļu vērtības novērtējuma aktualizācijas.
Valdība iepriekš vienojās, ka gala lēmums par "Lattelecom" privatizāciju, ko rosinājusi uzņēmuma vadība un darbinieki, tiks pieņemts 6.novembrī, tomēr Tieslietu ministrija ir norādījusi uz vairākām "būtiskām juridiska rakstura nepilnībām pašreizējā uzņēmuma privatizācijas plānā, kuras ir jānovērš". Arī citas ministrijas ir norādījušas uz trūkumiem plānā.
Par "Lattelecom" izpirkšanas darījuma finansētāju izvēlēta ASV investīciju kompānija "Blackstone".
Plānots, ka pēc privatizācijas uzņēmuma akciju kopējais apjoms būs 100 miljoni latu, no kuriem akcijas 90 miljonu latu vērtībā piederēs "Blackstone", turklāt šīs būs akcijas bez balsstiesībām. Kā iepriekš skaidrojis Melngailis, tas ir līdzīgi kā aizdevums, par kuru nav jāmaksā procenti un kas tiek apmaksāts tikai gadījumā, ja uzņēmums saglabā vai palielina savu vērtību. Iespējamā "Lattelecom" pārdošanas gadījumā šis ieguldījums tiks apmaksāts tikai pēc tam, kad darbinieki būs saņēmuši savu atlīdzību par darbinieku akcijām.
Pārējā akciju pakete, kas ir desmit miljoni latu, tiktu dalīta divos piegājienos. Akcijas viena miljona latu vērtībā darbiniekiem tiktu izdalītas bez maksas, un četru miljonu latu vērtībā akcijas bija plānots piedāvāt darbiniekiem kā papildus nopērkamas. Vēl tika plānota arī akciju rezerve jaunajiem darbiniekiem. Atlikušos piecus miljonus latu, kas ir akcijas ar balsstiesībām, paredzēts dalīt attiecīgi 50,1% un 49,9% starp "Blackstone" un "Lattelecom" augstāko vadību. Līdz ar to "Lattelecom" vadība privatizācijas rezultātā faktiski iegūtu 2,49% kapitāla, darbinieki ar visu rezervi – 5%, bet "Blackstone" – 92,51%.
Plānots, ka kopējie valsts ieņēmumi no šī darījuma varētu sasniegt 435 miljonus latu.
"Blackstone" darījumā ieguldīs 90 miljonus latu, bet vēl 200 miljoni latu tiks piesaistīti ar četru banku – "Unicredit", "DnB Nord", "Nordea" un "Parex bankas" – starpniecību. Vēl desmit miljonus latu darījumā ieguldīs "Lattelecom" vadība, kas naudu plāno iegūt ar kredītu palīdzību no vietējām bankām.
Kā ziņots, Latvijas valstij pieder 51% "Lattelecom" kapitāldaļu, bet Skandināvijas kompānijai "TeliaSonera" – 49%.
Pērn "Lattelecom" peļņa bija 36,054 miljoni latu, kas ir par 11,2% vairāk nekā 2005.gadā, kad uzņēmums strādāja ar 32,418 latu peļņu. Kompānijas apgrozījums pērn sasniedza 128,767 miljonus latu, kas ir par 0,02% vairāk nekā 2005.gadā, kad uzņēmuma apgrozījums bija 128,738 miljoni latu.
Kopējais "Lattelecom" grupas apgrozījums 2006.gadā sasniedza 143,712 miljonus latu, kas ir par 7,7% vairāk nekā 2005.gadā, kad koncerna apgrozījums bija 133,382 miljoni latu. Pērn "Lattelecom" grupas peļņa sasniedza 39,024 miljonus latu, kas ir par 12,8% lielāka nekā gadu iepriekš, kad grupa strādāja ar 34,650 miljonu latu peļņu.
"Lattelecom" grupā ietilpst SIA "Lattelecom", SIA "Citrus Solutions", SIA "Lattelecom Technology", SIA "Baltijas Datoru akadēmija", SIA "LSS" un SIA "Lattelecom BPO".